Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,300.00 0.04%    GRNT 820.77 1.32%    KMB 5,051.35 0.95%    MPT 37,423.15 1.12%    MTUR 4,600.00 2.22%    OHB 6,426.63 -0.24%    OKTA 4,149.00 4.87%    POPK 14.00 0%    REPL 63,000.00 0%    RZLE 37.00 5.71%    RZLV 72.27 3.24%    RZUS 137.71 -0.25%    SBT 2,000.00 -4.25%    STB 951.72 0.07%    TEL 275.00 0%    TETE 2,224.70 -2.85%    TNB 13,774.92 1.56%    TTK 954.62 0.49%    UNI 2,556.67 0.56%    ZPKO 2,857.00 -0.03%    

Кои се 13-те најдобри авиокомпании во светот? (фото)

Време: 11:16

Датум: јуни 12, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

AirHelp“ – компанија за надомест при одложени или нереализирани летови – спроведе рангирање за најдобрите авиокомпании во светот. Некои од резултатите се изненадувачки.

Шестиот годишен рејтинг на „AirHelp“ ги проценува авиокомпаниите, така што се базира на квалитетот на услугата, навременото извршување на летовите и обработка на барањата на клиентите. Овие три критериуми го сочинуваат конечниот резултат, според „Business Insider“.

Највисоко оценетите авиокомпании докажуваат дека услугата на клиентите е клучот и не треба да давате луксузна услуга, за да може корисниците да го почувствуваат добриот однос кон нив.

Погледнете ги 13-те најдобри авиокомпании во светот, рангирани според растечкиот редослед според вкупниот резултат по трите критериуми од листата на „AirHelp“.

13. Wizz Air – 7,95

Нискотарифната унгарската авиокомпанија е сметана за сигурна што се однесува до пристигнувањето на летовите навреме (88%). Но „Wizz Air“ се на ова место во рангирањето најмногу поради оценката за услуги кон клиентите – 6 од 10.

12. Norwegian – 8.0

Со оценка 8 за добра услуга и 8.61 за обработка на побарувањата, авиокомпанијата која се гордее со најдолгиот нискотарифнен лет – од Лондон до Сингапур – се пласираше на 12-та позиција.

11. KLM – 8.01

Кралската холандска авиокомпанија има добра оценка за временската прецизност – 85%, 7,54 за обработка на побарувањата и 8 за услугата.

10. Virgin Atlantic – 8.04

Virgin Atlantic е 10-та со 8 за услугите, 7,95 за обработка на барања и 82% за точност.

9. Air Malta – 8.09

Оваа помалку позната авиокомпанија е исклучително ефикасна при обработката на побарувањата со резултат од 9.13 и прилично сигурна што се однесува до точност – 86%, но за услугите на клиентите добива едвај 7.

8. Qantas – 8.12

Можете да очекувате прецизен лет на „Qantas“ – кои сега летаат без прекин од Перт, Австралија до Лондон – со рејтинг 89% за точност, како и 8 за услуга.

7. Aegean Airlines – 8.19

Оваа грчка авиокомпанија е 90% точна, како и изненадувачки добра во услугата на клиентите со 8 поени.

6. Austrian Airlines – 8.25

Друг импресивен резултат за справување со побарувањата беше од австриската авиокомпанија, која исто така постигна 8 поени за квалитет на услугата.

5. South African Airways – 8.31

Резултатот од обработката на побарувачката е 8.69, 8 за услуги на клиентите и 85% за временската точност, што ја рангира авиокомпанијата од Јужна Африка на петтото место.

4. Singapore Airlines – 8.33

Компанијата го нуди најдолгиот лет во светот – 19 часа од Сингапур до Њујорк. „Singapore Airlines“ добиваа максималната оценка 10 за квалитетот на услугата и можат да се пофалат со 85% точност на летовите. Но, понискиот резултат при побарувањата од клиентите – 6,77 – ги става четврти во оваа година.

3. Etihad Airways – 8.43

„Etihad“ на ОАЕ се рангираат меѓу најдобрите авиокомпании во светот со 9 поени за услуги, 86% за точност и 7,47 за реализирање на побарувањата.

2. Lufthansa – 8.57

Германската авиокомпанија се пласираше на второто место благодарение на резултатот од 10 за услугата и 8.63 за обработка на побарувањата, а кај нив точноста е единствениот послаб индикатор – 76%.

1. Qatar Airways – 9.07

Најдобрата авиокомпанија во светот според рангирањето на „AirHelp“ е „Qatar Airways“ со оценка 10 за квалитет на услугата, 8,86 поени за реализација на побарувањата и 89% точност при летовите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Газпром го зголеми производството на гас за пет и пол месеци за 9,1%

  Рускиот гасен гигант „Газпром“ од 1-ви јануари до 15-ти јуни оваа година го зголеми приносот на гас за 9,1 проценти во однос на истиот период…

 • Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Маск е убеден дека во неговата автомобилска компанија се наоѓа саботер

  Илон Маск тврди дека саботерот успеал да влезе во компјутерите со кои работат вработените и да украде „голем број на осетливи податоци“. Производителот на автомобили…

 • Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Најголемите брендови на часовници сега достапни онлајн и кај нас

  Навиките за онлајн купување последниов период добиваат сè поголема популарност помеѓу македонските потрошувачи. Имајќи ги предвид потребите на луѓето, брзиот начин на живот и заштедата…

 • Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Roche го купува остатокот од Foundation Medicine за 2,4 милијарди долари

  Швајцарскиот производител на лекови „Roche Holding“ договорил купувањето на остатокот од „Foundation Medicine“ (FMI) по цена од 137 долари за акција, или вкупно 2,4 милијарди…

 • Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

  Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското…

 • “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  “Google” против “Alibaba”: Американската компанија напаѓа на азискиот пазар

  Американската компанија “Google” ќе инвестира 550 милиони долари во “JD.com”, главниот ривал на кинеската “Alibaba”, бидејќи американскиот технолошки гигант сака да го зголеми своето присуство…

 • Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Amazon ќе вработи 1.000 нови лица во Ирска

  Американските компании се одговорни за 1 од 10 работни места во Ирска, соопшти „CNBC“. Втората по големина јавна компанија во Америка, „Amazon“, објави дека ќе…

 • „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  „Еуроникел“ ќе го запознае градоначалникот на Кавадарци со планот за реорганизација на „Фени“

  ГСОЛ, заедно со своето претставништво „Еуроникел“, договара средба со градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, и советниците на Општина Кавадарци, на која ќе ги запознаат со…

 • Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken ќе ги спасува британските пабови

  Heineken – втората најголема пивара во светот, објави инвестициски план во вредност од 44 милиони фунти (50,2 милиони евра), кој има за цел да им…

 • “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  “GUAPERIA” нова кампања за лето 2018(фото)

  Брендот Bitisiani објави нова, летна кампања во која се претставени најновите парчиња од колекцијата за лето 2018. Парчињата се наменети за момците кои се храбри…