Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кои се 13-те најдобри авиокомпании во светот? (фото)

Време: 11:16

Датум: јуни 12, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

AirHelp“ – компанија за надомест при одложени или нереализирани летови – спроведе рангирање за најдобрите авиокомпании во светот. Некои од резултатите се изненадувачки.

Шестиот годишен рејтинг на „AirHelp“ ги проценува авиокомпаниите, така што се базира на квалитетот на услугата, навременото извршување на летовите и обработка на барањата на клиентите. Овие три критериуми го сочинуваат конечниот резултат, според „Business Insider“.

Највисоко оценетите авиокомпании докажуваат дека услугата на клиентите е клучот и не треба да давате луксузна услуга, за да може корисниците да го почувствуваат добриот однос кон нив.

Погледнете ги 13-те најдобри авиокомпании во светот, рангирани според растечкиот редослед според вкупниот резултат по трите критериуми од листата на „AirHelp“.

13. Wizz Air – 7,95

Нискотарифната унгарската авиокомпанија е сметана за сигурна што се однесува до пристигнувањето на летовите навреме (88%). Но „Wizz Air“ се на ова место во рангирањето најмногу поради оценката за услуги кон клиентите – 6 од 10.

12. Norwegian – 8.0

Со оценка 8 за добра услуга и 8.61 за обработка на побарувањата, авиокомпанијата која се гордее со најдолгиот нискотарифнен лет – од Лондон до Сингапур – се пласираше на 12-та позиција.

11. KLM – 8.01

Кралската холандска авиокомпанија има добра оценка за временската прецизност – 85%, 7,54 за обработка на побарувањата и 8 за услугата.

10. Virgin Atlantic – 8.04

Virgin Atlantic е 10-та со 8 за услугите, 7,95 за обработка на барања и 82% за точност.

9. Air Malta – 8.09

Оваа помалку позната авиокомпанија е исклучително ефикасна при обработката на побарувањата со резултат од 9.13 и прилично сигурна што се однесува до точност – 86%, но за услугите на клиентите добива едвај 7.

8. Qantas – 8.12

Можете да очекувате прецизен лет на „Qantas“ – кои сега летаат без прекин од Перт, Австралија до Лондон – со рејтинг 89% за точност, како и 8 за услуга.

7. Aegean Airlines – 8.19

Оваа грчка авиокомпанија е 90% точна, како и изненадувачки добра во услугата на клиентите со 8 поени.

6. Austrian Airlines – 8.25

Друг импресивен резултат за справување со побарувањата беше од австриската авиокомпанија, која исто така постигна 8 поени за квалитет на услугата.

5. South African Airways – 8.31

Резултатот од обработката на побарувачката е 8.69, 8 за услуги на клиентите и 85% за временската точност, што ја рангира авиокомпанијата од Јужна Африка на петтото место.

4. Singapore Airlines – 8.33

Компанијата го нуди најдолгиот лет во светот – 19 часа од Сингапур до Њујорк. „Singapore Airlines“ добиваа максималната оценка 10 за квалитетот на услугата и можат да се пофалат со 85% точност на летовите. Но, понискиот резултат при побарувањата од клиентите – 6,77 – ги става четврти во оваа година.

3. Etihad Airways – 8.43

„Etihad“ на ОАЕ се рангираат меѓу најдобрите авиокомпании во светот со 9 поени за услуги, 86% за точност и 7,47 за реализирање на побарувањата.

2. Lufthansa – 8.57

Германската авиокомпанија се пласираше на второто место благодарение на резултатот од 10 за услугата и 8.63 за обработка на побарувањата, а кај нив точноста е единствениот послаб индикатор – 76%.

1. Qatar Airways – 9.07

Најдобрата авиокомпанија во светот според рангирањето на „AirHelp“ е „Qatar Airways“ со оценка 10 за квалитет на услугата, 8,86 поени за реализација на побарувањата и 89% точност при летовите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

 • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

 • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

 • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

 • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…