Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Daimler влегува во конкуренција на EV шлепери (фото+видео)

Време: 12:23

Датум: јуни 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот гигант „Daimler“, сопственик на „Mercedes“ меѓу другите, го претстави својот прв електричен шлепер.

„Daimler“ под својот водечки американски бренд на камиони – „Freightliner“ откри два целосно електрични модели – „eM2“ и „eCascadia“.

Тие се придружија на „Mercedes eActros“, „FUSO eCanter“, „Mercedes Citaro EV“ градскиот автобус и „Thomas Built Saf-T Liner C2 Jouley“ училишниот автобус со што „Daimler“ во целост ја покри својата гама на електрични комерцијални возила.

Во текот на оваа година „Daimler Trucks“ ќе испорача флота од околу 30 „EV“ камиони прво на купувачите во САД.

„Ние сме неспорен лидер во камионската индустрија и имаме намера да ја задржиме таа позиција и во сегментот на електрични камиони и автобуси. Сакаме да поставиме стандарди и во овој сегмент. Можеме да понудиме најдобри батерии, полначи, контрола на енергијата“, вели членот на Управниот одбро на „Daimler“, Мартин Даум.

„Freightliner eCascadia“ е базиран, логично, на моделот „Cascadia“, најуспешниот шлепер за долги дестинации во Северна Америка.

Целосно електричниот модел има батерија од 550 kWh која овозможува домет од 400 km, a до капацитет од 80% се полни за 90 минути, што овозможува дополнителни 320 km.

Електричната погонска единица има 730 KS, што во споредба со главниот конкурент „Tesla Semi“ е послаба верзија, како и дометот кај „Teslа“, според тврдењето на Маск е околу 800 km.

Во меѓувреме, „eM2“ е камион од средна големина за локална употреба и пократки дестинации. Има батерија од 325 kWh со 480 KS и домет од 370 km.

Батеријата до капацитет од 80% може да се наполни за еден час, а тоа му овозможува на „eM2“ да мине уште 300 km.

„Сакаме со нашите камиони и автобуси да ги направме нашите купувачи уште поуспешни. Ова се однесува и на традиционалните и на моделите на електричен погон. Ги дизајниравме „eCascadia“ и „eM2“ во САД по посебните потреби на нашите купувачи“, вели директорот на „Daimler Trucks“, Франк Рајнтјес.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Семејството 718 ги поздравува новите членови: со новиот 718 Spyder и 718 Cayman GT4, Porsche воведува два посебно емотивни и моќни модели подготвени да го…

 • Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei има намера најдоцна во 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција. Компанијата Huawei работи со европски, јапонски и…

 • Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  На годишниот состанок на акционерите на компанијата Tesla, кој бил одржан вчера, Илон Маск одговарал на прашања. Меѓу стандардните прашања за новите модели (прототип на…

 • Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Не може да биде подобар. Најновиот член на семејството Volkswagen сега се закити со пет ѕвезди. Новиот T-Cross извонредно се покажа во реномираниот тест за…

 • Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Седењето во пеколно топол автомобил не само што е многу непријатно, туку може да биде опасно за здравјето. Без разлика дали имате клима уред или…

 • БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  Германската компанија БМВ се спојува со најголемиот произведувач на автомобили во Велика Британија, Јагуар ланд ровер (ЈЛР), пишува лондонски „Гардијан“. Гигантите се одлучија да го…

 • Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Француската автомобилска компанија „Рено“ денеска ги одложи разговорите за соединување со италијанско – американската компанија „Фиат Крајслер“ (ФЦА), иако Управниот одбор на „Рено“ вчера, по…

 • Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Rolls Royce неодамна го претстави новиот модел Rolly Royce Wraith Eagle VIII, во чест на првиот непрекинат прекуокеански лет и хероите кои имале доволна одлучност и…

 • FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  Двајцa претставници на Nissan во одборот на директори на Renault групата ќе бидат воздржани за време на гласањето по предлогот за спојување на францускиот производител и…

 • Преполовено производството на автомобили во Британија

  Преполовено производството на автомобили во Британија

  Производството на автомобили во Велика Британија во април било речиси преполовено, бидејќи фабриките се обидувале да се справат со неизвесните последици од Брегзит. Иако Европската…