29 мај, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАКина наскоро ќе стане најголемиот филмски пазар во светот

Кина наскоро ќе стане најголемиот филмски пазар во светот

Продажбата на билети за кино во Кина ќе ги надмине оние во САД во 2018-та година, правејќи го кинескиот пазар најголем во светот благодарение на цензурата и зголемувањето на снабдувањето со филмови, објави шпанското издание на „Expansion“.

Продажбата на билети во Кина во првиот квартал веќе ја надминала онаа во САД, каде што кварталниот пад бил забележан за првпат по четири години. Во Кина, приходите од продажбата на билетите во првите три месеци од годината изнесуваа 3,1 милијарда долари, што е речиси 40 отсто повеќе од претходната година, надминувајќи ги очекувањата на аналитичарите.

„Со оглед на податоците за првиот квартал, постои можност кинеските приходи од благајните да ја престигнат САД во 2018-та година“, вели кинеската консултантска компанија „EntGroup“. Но, додаваат дека одржувањето висок раст во Кина во 2018-та година може да биде тешко.

Минатата година, се чинеше дека Кина ќе го забележи првиот пад на приходите од продажбата на билети на годишно ниво со децении. Но, тој беше спасен од успешните холивудски филмови, како „Брзи и бесени“ и локални продукции, како „Војната на волците 2“, продуциран од „Beijing Culture Media“.

Традиционалната кинеска квота на странски филмови беше дискретно зголемена во 2016-та и 2017-та година за да се спречи падот на приходите од билети. Земјата традиционално дозволи емитување на 34 странски филмови, но минатогодишниот број беше полуофицијален на 37.

Високите приходи во 2018-та година се должат на филмови како што се „Operation Red Sea“, продуцирани од „Bona Film Group“, која заработи 579 милиони долари во оваа година, што го прави најпрофитабилниот филм во Кина. Тој ја раскажува приказната за командантите на кинеската морнарица кои се борат со терористите и го одразуваат ублажувањето на цензурата, како што се воените конфликти присутни во сегашноста.

Успехот на „Operation Red Sea“ покажува дека светот на кинеското кино започнува да се отвора за жанрови кои досега биле забранети. „Пред зголемување на бројот на кината, приходот од продажбата на билетите е фаворизиран, но сега тоа се должи на зголемувањето на понудата, жанрот и квалитетот“, рече Ненси Ву, која е одговорна за продукција во продукциската компанија „Base Media“.

Заедно со современите воени конфликти, кинеските филмски работници, исто така, се впуштаат во други области кои претходно беа забранети, како што се научна фантастика и хорор филмови. Во август, Премиерата на „The Meg“, со буџет од 150 милиони долари, со Џејсон Статем, Ли Бинбин и изумрен воден диносаурус. Филмот беше произведен од „Warner Bros“, компанијата од Хонг Конг – „Flagship Entertainment“  и конзорциумот на чело со „Shanghái China Media Capital“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП