Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Пронајден е зачин кој „магично“ ги топи калориите (видео)

Време: 09:49

Датум: мај 31, 2018

Категорија: ДИЕТИ

Научниците пронајдоа зачин наречен кумин, кој ги топи мастите, а може да се користи во форма на прашок или семе.

Истражувачите утврдија дека оние жени кои го користат куминот претходно додаден во кари, дава најдобри резултати од било која намирница до сега.

Во ова истражување учествувале 80 испитаници кои биле на диета. Тие го користеле куминот во прав и тоа по 3 грама измешан со јогурт, тие успеале да симнат 3 килограми повеќе во однос на оние кои не го користеле зачинот.

Како да го користите?

Освен што може да се пие со вода или јогурт, куминот во прав може да си го додате и во вашиот омилен рецепт.

Кога сме кај рецептите во продолжение ви нудиме еден предлог за негова употреба:

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Омилениот оброк на Ријана изобилува со протеини, погледнете кој е тој

  Омилениот оброк на Ријана изобилува со протеини, погледнете кој е тој

  Ѕвездата на Барбадос, Ријана за магазин „Esquire“ откри кој е нејзиниот омилен оброк кој изобилува со протени, станува збор за салата во која главната состојка…

 • Доколку ви кажеме дека кафе со брокула е вистинскиот избор за вас, би го конзумирале?

  Доколку ви кажеме дека кафе со брокула е вистинскиот избор за вас, би го конзумирале?

  Најновиот хит кој денешните нутриционисти го препорачуваат е мешавина од кафе и брокула. За предностите на оваа мешавина пишува и нутриционистот од Њујорк, Синтија Сас.…

 • Со само еден рецепт вратете си ја енергијата назад

  Со само еден рецепт вратете си ја енергијата назад

  Доколку променливото време влијае на вашата енергија потребен ви е само еден овошен микс.   Потребно е: 1.шолја млеко по избор половина шолја замрзнато шумско…

 • Еден рецепт и го променил животот, блогерка ја откри својата тајна

  Еден рецепт и го променил животот, блогерка ја откри својата тајна

  По чоколадните снегулки, крофните, кроасаните и месото, најголем предизвик е сето ова да го замените со нешто здраво и лесно, односно со оброк кој ќе…

 • Потребни ви се само 2 минути и 3 намирници

  Потребни ви се само 2 минути и 3 намирници

  Време е да им кажете „крај“ на оние оброци кои ја зголемуваат вашата тежина и да се свртите кон оние намирници кои ќе ви помогнат…

 • Погледнете што се крие позади добрата фигура на Кејт Мидлтoн!

  Погледнете што се крие позади добрата фигура на Кејт Мидлтoн!

  За да ја одржи својата тенка фигура, Кејт наводно јаде многу сува храна. Како и многу овошје и зеленчук, односно јаде храна што не е…

 • Заменете го доручекот со оваа мешавина и ќе се воодушевите од резултатите

  Заменете го доручекот со оваа мешавина и ќе се воодушевите од резултатите

  Да се има рамен стомак понекогаш се чини како невозможна мисија. Но дури и да не вежбате постојано, постои начин да го остварите сонот, и…

 • Салото се топи, а на стомакот остануваат само стомачните (видеo)

  Салото се топи, а на стомакот остануваат само стомачните (видеo)

  Питер Карвел од блогот „Sixpackfactory“ тврди дека ако ги комбинирате вистинските намирници ќе постигнете резултати. А, овој рецепт е совршен за таа намена. Потребни ви…

 • Постои решение за вишокот килограми на вашиот стомак, тајната е во една состојка! (видео)

  Постои решение за вишокот килограми на вашиот стомак, тајната е во една состојка! (видео)

  Се прашувате дали постои напиток кој истовремено ќе ја забрза работата на метаболизмот, стимулира губењето на вашата тежина и ќе го снабдува вашето тело со…

 • Зелен напиток за витка линија

  Зелен напиток за витка линија

  Зелените сокови и смути-шејкови веќе неколку години се апсолутен хит во светот. Иако на прв поглед не делуваат баш највкусно, нивните позитивни ефекти ќе ве…