Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

ЕК тужи шест европски земји поради загадениот воздух

Време: 15:23

Датум: мај 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европската комисија ги предаде на Судот на ЕУ Франција, Германија, Унгарија, Италија, Романија и Велика Британија поради недостатокот на мерки за да обезбедат чист воздух.

ЕК забележа дека им дала на овие држави 10 години да ги отстранат недостатоците. Денес, Комисијата ја продолжи кривичната постапка испраќајќи дополнителни формални известувања до Германија, Италија, Луксембург и Велика Британија поради непочитување на правилата за одобрување на видови превозни средства.

Вкупно против 16 држави во ЕУ имаат дела за прекршување на слични причини, меѓу кои и Бугарија, Белгија, Чешка, Германија, Грција, Шпанија, Франција, Унгарија, Италија, Латвија, Португалија, Полска, Романија, Шведска, Словачка и Словенија.

ЕК денес го предложи воведувањето на стандардите за квалитет на воздухот; национални цели за намалување на стакленичките гасови; правилата за овие гасови од главните извори на загадување, на пример од возилата, енергијата и индустријата. За да се одговори на прашањето за загадувањето на возилата, ЕК поттикнува заеднички пристап за ограничување на пристапот до урбаните области.

Комисијата презема активности за надминување на значителното и трајното надминување на граничните вредности за два главни загадувачи кои влијаат врз здравјето – азотен диоксид (од сообраќајот и индустриската активност) и честичките прашина (од индустријата, греењето, патниот сообраќај и земјоделството).

Во законодавството на ЕУ за одобрување на типот на возилата се бара државите да воведат системи од ефикасни, пропорционални и разубедувачки казни кои се обесхрабрувачки за производителите на автомобили за дозволените нарушувања. Кога ќе биде извршено прекршување на законите, на пример, преку употреба на уреди за намалување на ефикасноста на системите за контрола, треба да бидат преземени мерки, како што се повлекување од пазарот на предметните автомобили, и да бидат наметнати казни.

Во декември 2016-та година ЕК започна процедури за прекршување против Германија, Луксембург и Велика Британија поради автомобилите „Volkswagen“, а денес испрати дополнителни официјални писма со барање за повеќе информации за националните истраги и судските постапки по отворените прекршувања. По воспоставувањето на нови случаи на неправилности при управувањето на моторите на некои дизел автомобили („Porsche Cayenne“, „Volkswagen Touareg“ и некои автомобили од моделите на „Аudi“ – „А6“ и „А7“), ЕК побара информација од Германија и Луксембург какви мерки и казни се предвидени. Во мај минатата година, Европската комисија започна постапка за прекршување против Италија поради неисполнувањето на барањата за одобрување на ЕУ за возилата на „Fiat-Chrysler“. Комисијата денеска побара понатамошни детали за преземените мерки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  Министрите за финансии на 28-те земји членки на ЕУ повлекоа од „црната листа“ со даночни засолништа две земји – Сент Китс и Невис и Бахамите,…

 • Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија најверојатно ќе влезе во следната рецесија во 2020-та година, според компанијата „Zillow“, која се занимава со истражувањето на имотот за домување, цитиран од…

 • Колку Европејци работат на привремени договори?

  Колку Европејци работат на привремени договори?

  Во ЕУ на привремени договори работат 27 милиони луѓе, или 14,3% од сите вработени. Привременото вработување во Заедницата варира помеѓу 12,7% и 14,5% во текот…

 • Макрон: Украина е условот за укинување на санкациите кон Русија

  Макрон: Украина е условот за укинување на санкациите кон Русија

  Европската Унија нема да ги укине санкциите кон Русија без исчекор во односите со Украина, порача денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. „Едноставно е, нема да…

 • Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата

  Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата

  Еврокомесарот за финансиски прашања, Пјер Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата, за време на средбата со министерот за финансии, Драган Тевдовски и македонската…

 • Објавен јавен повик за избор на стручни лица во Фондот за иновации и технолошки развој

  Објавен јавен повик за избор на стручни лица во Фондот за иновации и технолошки развој

  Фонд за иновации и технолошки развој објави јавен повик за избор на стручни лица за оценување предлог-проекти во рамки на Столб 3 од Планот за…

 • АМСМ: Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

  АМСМ: Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

  Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози, соопшти Автомотосојузот на Македонија. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и…

 • Сончево и топло, температура до 30 степени

  Сончево и топло, температура до 30 степени

  Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од…

 • Задушница – спомен за починатите

  Задушница – спомен за починатите

  Православните христијани денеска одбележуваат Задушница во чест на душите на мртвите, а утре Духовден. На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и…

 • Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

  Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

  Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои на 14 јуни 2016 година.…