Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ЕК тужи шест европски земји поради загадениот воздух

Време: 15:23

Датум: мај 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европската комисија ги предаде на Судот на ЕУ Франција, Германија, Унгарија, Италија, Романија и Велика Британија поради недостатокот на мерки за да обезбедат чист воздух.

ЕК забележа дека им дала на овие држави 10 години да ги отстранат недостатоците. Денес, Комисијата ја продолжи кривичната постапка испраќајќи дополнителни формални известувања до Германија, Италија, Луксембург и Велика Британија поради непочитување на правилата за одобрување на видови превозни средства.

Вкупно против 16 држави во ЕУ имаат дела за прекршување на слични причини, меѓу кои и Бугарија, Белгија, Чешка, Германија, Грција, Шпанија, Франција, Унгарија, Италија, Латвија, Португалија, Полска, Романија, Шведска, Словачка и Словенија.

ЕК денес го предложи воведувањето на стандардите за квалитет на воздухот; национални цели за намалување на стакленичките гасови; правилата за овие гасови од главните извори на загадување, на пример од возилата, енергијата и индустријата. За да се одговори на прашањето за загадувањето на возилата, ЕК поттикнува заеднички пристап за ограничување на пристапот до урбаните области.

Комисијата презема активности за надминување на значителното и трајното надминување на граничните вредности за два главни загадувачи кои влијаат врз здравјето – азотен диоксид (од сообраќајот и индустриската активност) и честичките прашина (од индустријата, греењето, патниот сообраќај и земјоделството).

Во законодавството на ЕУ за одобрување на типот на возилата се бара државите да воведат системи од ефикасни, пропорционални и разубедувачки казни кои се обесхрабрувачки за производителите на автомобили за дозволените нарушувања. Кога ќе биде извршено прекршување на законите, на пример, преку употреба на уреди за намалување на ефикасноста на системите за контрола, треба да бидат преземени мерки, како што се повлекување од пазарот на предметните автомобили, и да бидат наметнати казни.

Во декември 2016-та година ЕК започна процедури за прекршување против Германија, Луксембург и Велика Британија поради автомобилите „Volkswagen“, а денес испрати дополнителни официјални писма со барање за повеќе информации за националните истраги и судските постапки по отворените прекршувања. По воспоставувањето на нови случаи на неправилности при управувањето на моторите на некои дизел автомобили („Porsche Cayenne“, „Volkswagen Touareg“ и некои автомобили од моделите на „Аudi“ – „А6“ и „А7“), ЕК побара информација од Германија и Луксембург какви мерки и казни се предвидени. Во мај минатата година, Европската комисија започна постапка за прекршување против Италија поради неисполнувањето на барањата за одобрување на ЕУ за возилата на „Fiat-Chrysler“. Комисијата денеска побара понатамошни детали за преземените мерки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ИЈЗ: Регистрирани 281 заболен од грип

  ИЈЗ: Регистрирани 281 заболен од грип

  Во текот на изминатата недела (од 7 јануари до 13 јануари) се регистрирани 281 заболен од грип, што е зголемување за 43,4 отсто споредено со…

 • Канада во следните три години ќе прими повеќе од еден милион мигранти

  Канада во следните три години ќе прими повеќе од еден милион мигранти

  Во годишниот извештај за 2018 година, кој парламентот го упати до канадскиот министер за миграција, Ахмед Хасен, стои дека од 2019 до 2022 година ќе…

 • Берлин навести дека треба повторно да се отвори договорот за Брегзит

  Берлин навести дека треба повторно да се отвори договорот за Брегзит

  Германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас изјави дека е потребно започнување на дискусија за повторно отворање на договорот за планираното излегување на Велика Британија…

 • Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Претставниците на администрацијата на Трамп нема да отпатуваат на Светскиот економски форум во Давос овој месец, во контекст на делумната блокада на владата, пренесува „Брејтбарт“.…

 • Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Од денеска, па и наредните три дена министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ќе биде во официјална посета на најголемиот светски саем за…

 • Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Времето денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, во Пелагонија со услови за замрзнат дожд. Ќе…

 • Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Подобрена е меѓусебната соработка и правиме конкретни чекори за уште поголеми економски придобивки за двете земји. Ваква е оценката на заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев,…

 • Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Извозот на германско оружје паднал во 2018 година речиси една четвртина во споредба со претходните години, соопшти германската влада. „Германската влада во 2018 година одобрила…

 • Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го продолжи рокот за аплицирање за поврат на средствата за камати за реализирани инвестиции по ИПАРД-програмата…

 • Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  „Сите ние како носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на елиминирање на структурните пречки за зголемување на потенцијалниот економски…