Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Прекувремено работење, мала плата, ужасна работна атмосфера, познато? (видео)

Време: 14:06

Датум: мај 16, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Преголемите очекувања на компаниите и претпоставените се најголема причина за стрес. Прочитајте како да избегате од наметнувања кои ви создаваат нервоза напнатост и тензија, а сепак да го направите тоа на фин, културен и пристоен начин и да ја избегнете можноста од отказ.

Никако не дозволувајте да ве вовлечат во „да“ машината!

Кога еднаш ќе кажете „да“ после тоа треба да бидете многу внимателни. Не дозволувајте да бидете наивни и избегнувајте да им излегувате во пресрет на сите.

Наместо тоа предложете алтернатива

Доколку вашиот колега е на боледување, а работата која мора да се заврши ви ја даваат вас, не кажувајте „не“, туку на вашиот претпоставен предложете му да ви донесе колега кој ќе ви помогне.

Проценувајте ја вредноста на работата

Доколку воочите дека дополнителната работа не ви помага да научите нешто ново или да заработите повеќе, отворено откажете се од таквата активност која залудно ќе ви го потроши скапоценото време.

Грижете се повеќе за себе

Приметувате дека сте под голем притисок, па дури и стресот влијае врз вашиот приватен живот, застанете и размислете дали сте поважни вие или другите.

Проверувајте го распоредот

Дури и да ви се платени прекувремените часови, размислете подобро која обврска треба да ја тргнете од распоредот, дали вреди и дали ќе можете психички и физички да издржите дополнителни работни часови.

Во продолжение погледнете неколку совети за тоа како да не испаднете наивен и слаб, а сепак да останете љубезен:

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Позитивните лица ги поседуваат овие навики

  Од клучно значење е на работа и во животот општo да останете позитивни бидејќи тоа е едниствениот начин да го преживеете брзото темпо, стресот, проблемите,…

 • Неколку начини да бидете омилени меѓу колегите

  Неколку начини да бидете омилени меѓу колегите

  Секој сака да биде омилен меѓу колегите на работа – но како да го направите тоа? Еве неколку совети како да останете во центарот на…

 • Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Треба да ги избегнувате овие типови клиенти

  Генерално добра работа е да имате клиенти и муштерии, па дури и кога тие се тешки за соработка, но постојат три типа на клиенти кои…

 • Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Дали треба да го прескокнете бизнис планот?

  Започнувањето на бизнис е како бокс-меч. Очекувањето да напишете бизнис план како документ, кој е почетна инвестиција, многу често збунува. Се разбира, бизнис планот напишан…

 • За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  За само 40 секунди подобрете ја концентрацијата

  Ви паѓа концентрацијата на работа? Ситуацијата кога ни е тешко да се фокусираме на обавувањето на работните задачи воопшто не е пријатна, но затоа тука…

 • Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Како најбезболно да го отпуштите вашиот работник?

  Да се разбереме – отпуштањето на работник е неблагородна работа… тоа го знаат сите менаџери/претприемачи. Никаде нема да најдете совршен начин да соопштите ваква вест.…

 • Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Можноста за ексклузивен тренинг од проф. д-р. Сем Вакнин во Скопје подостапна како никогаш досега

  Асоцијацијата на менаџери на Македонија со гордост го најавува ексклузивниот тренинг за бихејвиористички техники на продажба со  проф. д-р. Сем Вакнин. Тој за сите заинтересирани…

 • Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе ги имаат овие особини

  Успешните луѓе не се родени под срeќна ѕвезда, туку имаат одредени навики и карактеристики кои им помагаат да бидат онакви какви што се. Тие се…

 • Бизнис партнер: Да или не

  Бизнис партнер: Да или не

  Доколку доведете нов партнер за да може заедно да го лансирате новиот бизнис тогаш тоа е крајниот ризик кој што ќе го преземете и за…

 • Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Како да го изберете вистинското име за вашиот бизнис?

  Претприемачите често се грижат за мноштво детали за работата и со тоа испуштаат еден од најважните аспекти во работењето. Вистината е дека вистинското име (назив)…