Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

Време: 11:19

Датум: мај 16, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Францускиот премиум бренд „DS Automobiles“, кој е под контрола на групата „РЅА“, се подготвува за претставувањето на новиот предводник. Автомобилот, најверојатно, ќе се појави во 2020-та година по повод 65-годишнината од оригиналниот „Citroen DS“, вели „Auto Express“.

Еден извор од компанијата изјави дека моделот ќе се вика „DS 8“. Тој на пазарот ќе стане конкурент на „BMW Series 5“ и „Audi A6“. Раководството на францускиот бренд веќе има идеја за изгледот на автомобилот и верува дека ќе изгледа „шокантно“, вели изворот.

Може да очекуваме моделот да ги комбинира карактеристиките на кросоверот „DS 7 Crossback“ и прототипот „Citroen Numero 9“. Од концептот тој ќе ја земе формата на „Fistbak“. Предводникот на „DS“ ќе ја користи модуларната шасија „EMP2“ на која се изградени најновите модели на „Peugeot“. Тој ќе добие „PureTech“ бензински мотори и „BlueHDi“ дизел. Покрај тоа, може да се појави и хибридна модификација со „E-Tense“ технологијата од „DS 7 Crossback“.

Во моментов гамата на модели на францускиот бренд е предводена од кросоверот „DS 7 Crossback“. Автомобилот нуди избор од 6 бензински и дизел мотори со моќност од 130 до 230 коњи. Освен тоа има и варијанта со хибриден систем со моќност од 300 КС, кој се состои од бензински мотор кој развива 200 „коњи“ и два 80-киловатни електромотори.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Bugatti подготвува уште поекстремен Chiron

  Bugatti подготвува уште поекстремен Chiron

  Брендот „Bugatti“ на следниот саем во Женева, што ќе се одржи во март 2019-та година, ќе ја претстави новата екстремна верзија на „Chiron“. За неа…

 • Škoda го претстави Kodiaq GT (фото)

  Škoda го претстави Kodiaq GT (фото)

  „Škoda Kodiaq GT“ е заснован на регуларниот „SUV“ – „Kodiaq“, од кој се разликува по задниот дел кој има дизајн карактеристичен за модерните купе-кросовери. Автомобилот…

 • Големината е навистина важна: BMW X7 (фото+видео)

  Големината е навистина важна: BMW X7 (фото+видео)

  По четири години од официјалната најава и една година по концептната верзија, „BMW“ го претстави моќниот „SUV X7“ со 3 реда седишта кој на пазарот…

 • „Ауди“ казнет со 800 милиони евра поради издувни гасови

  „Ауди“ казнет со 800 милиони евра поради издувни гасови

  Германскиот производител на автомобили „Ауди“ е казнет 800 милиони евра поради тоа што произведувал и продавал возила со дизел, кои емитуваат штетни издувни гасови повеќе…

 • Електричниот Porsche „отвора“ 1.200 нови работни места

  Електричниот Porsche „отвора“ 1.200 нови работни места

  Германскиот производител соопшти дека погонот во кој ќе се составува првиот сериски модел со електричен погон на „Porsche“ ќе биде „фабрика во фабрика“ со целосно…

 • Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  По претставувањето на неколку нови модели на саемот во Париз, „Audi“ и во 2019-та подготвува бројни изненадувања. „Audi“ на парискиот авто-саем ги претстави новите генерации…

 • Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на „Passat“ која е наменета за кинескиот пазар. Моделот „Passat“ зa Кина е малку поразличен од оној кој се произведува…

 • Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  „Rolls-Royce Cullinan“, кој беше претставен пред половина година, исто така, ќе добие хибридна верзија, објави британскиот весник „Top Gear“, кој ги цитира на неговите извори…

 • „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  Јапонската компанија „Тојота“ објави дека ќе повлече околу 188.000 автомобили поради можна неисправност на воздушните перничиња. Со одлуката се опфатени пикап и теренски возила и…

 • За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  Баварскиот производител објави пет видеа на кои се забележани различни фази од производството на новата генерација на „BMW Series 3“. Новата „тројка“ дебитираше на саемот…