Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Верувале или не, овој вирус кружи низ Европа уште од каменото време (фото+видео)

Време: 13:55

Датум: мај 15, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Станува збор за Хепатит Б, за кој германските научници сметаат дека постои уште од пред 7.000 години.

Генетска материја од овој вирус пронајдена е во костури од каменoто доба во германската покраина Саксонија.

Повеќе од 250 милиони луѓе денес се заразени, со што овој вирус е најраширен во оваа доба. А се шири преку крв или полови односи.

Резултатите од испитувањето на костурите се објавени во магазинот „Еlife“.

Научниците од Институцијата „Макс Планк“ ги испитувале костурите од каменото доба и од средниот век. Имено, во некои од нив се пронајдени траги од Хепатит Б.

Постои разлика помеѓу оние кои се испитувани од каменото доба и оние од средниот век, овие вторите се многу поблиски до модерниот Хепатит, секако како што поминувало време вирусот имал и неколку промени и тоа во последниве 500 години.

Сојот од каменото време се претпоставува дека до сега би требало да е исчезнат, иако некои гени од нив сеуште постојат кај горилите и шимпанзата. Но тие немаат никаква директна врска со вирусот која го напаѓа човекот денес.

А, еве како тој функционира по навлегување во човечкото тело:

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Непријатните телесни мириси отстранете ги со овој напиток

  Непријатните телесни мириси отстранете ги со овој напиток

  Храната и пијалоците кои ги внесуваме во телото значително влијаат на нашето здравје, расположение, но и на телесните мириси кои ги излачуваме преку потта, плунката…

 • Ракот на дебелото црево уништете го со помош на кокосово млеко

  Ракот на дебелото црево уништете го со помош на кокосово млеко

  Ракот на дебелото црево денес е еден од најраспространетите облици рак меѓу мажите и жените, но има многу природни лекови кои ја спречуваат оваа болест,…

 • Црвениот кромид е чувар на вашето срце

  Црвениот кромид е чувар на вашето срце

  Иако може да предизвика проблем поради непријатниот мирис кој го создава, треба да знаете дека црвениот кромид е исклучително здрав за нас, а особено лековитo…

 • Консумирањето ѓумбир може да биде опасно ако сте бремени

  Консумирањето ѓумбир може да биде опасно ако сте бремени

  Честопати луѓето советуваат дека во текот на бременоста ѓумбирот може да помогне во спречување на болките во стомакот и стомачните проблеми, но исто така неговата…

 • Mладиот кромид успешно ги решава овие проблеми

  Mладиот кромид успешно ги решава овие проблеми

  Освен што е вкусен и задолжителен во многу јадења, младиот кромид е и многу важен за здравјето. Еве за што е корисен, покрај тоа што…

 • Најдобрите борци против канцерот се овие 3 намирници

  Најдобрите борци против канцерот се овие 3 намирници

  Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – остатокот се белковини од животинско потекло, житарки и масти. Трите најдобри „борци” против канцерот се…

 • Овие три рецепти ќе ви помогнат ако имате проблеми со варењето

  Овие три рецепти ќе ви помогнат ако имате проблеми со варењето

  Ве мачи стомакот и имате проблеми со варењето? Веројатно имате дигестивно нарушување кое е можно да го решите со 3 проверени рецепти. Погледнете како…. Нередовната…

 • Колку кафе треба да пијат мажите секој ден, ако сакаат да ја зголемат нивната плодност?

  Колку кафе треба да пијат мажите секој ден, ако сакаат да ја зголемат нивната плодност?

  Кафето може да има голем ефект врз плодноста, покажуваат послените истражувања. Мажите кои пијат две чаши кафе или чај на ден имаат двојно повеќе шанси…

 • Повеќе од 10 болести се лекуваат со оваа мешавина од две состојки

  Повеќе од 10 болести се лекуваат со оваа мешавина од две состојки

  Мешавината од сусам и мед е одличен извор на железо, магнезиум, калциум, манган, омега 3 и 6 масни киселини… Медот со сусам е комбинација која…

 • Ова се најздравите овошја и се достапни преку цела година

  Ова се најздравите овошја и се достапни преку цела година

  Иако сите овошја се здрави, одделни се консумираат само во текот на сезоната. Дознајте кое овошје е полно со нутриенти, а е достапно во текот…