Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

Време: 13:50

Датум: мај 15, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Mercedes-Benz“ ја прошири својата гама на спортски автомобили „AMG GT“ со додавање на „S“-верзија на „roadster“. Ова е третата отворена модификација, која ќе го пополни просторот помеѓу основниот „GT Roadster“ со 476 КС и топ-верзијата „GT C Roadster“, која развива 557 КС.

Слично на истоименото купе „GT S“ и овој модел е опремен со верзија на 4.0-литарскиот битурбо „V8“ мотор кој развива моќност од 522 КС и 370 Nm вртежен момент. Таа му овозможува на возилото да забрза од 0 до 100 км/ч за 3,8 секунди и да развие максимална брзина од 308 км/ч.

Како опрема новиот автомобил од семејството се доближува до топ-верзијата „GT C“, бидејќи располага со адаптивна суспензија „AMG Ride Control“, електронски-контролиран заден диференцијал, активен издувен систем, 20-инчни задни тркала, поголеми сопирачки механизми и тркачки режим на погонските единици. За разлика од верзијата „GT C“, „S Roadster“ нема шасија со занишани задни тркала.

По издавањето на оваа модификација семејството „Mercedes-AMG GT“ веќе вклучува 12 возила – 3 „roadster“ верзии, 4 купе модели (вклучувајќи го екстремниот „GT R“), тркачките „AMG GT3“ и „AMG GT4“, како и три верзии на модерната „AMG GT 4-Door Coupe“. Продажбата на новиот „S Roadster“ ќе започне во текот на летото, а се очекува тогаш да бидат познати и цените.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Bugatti подготвува уште поекстремен Chiron

  Bugatti подготвува уште поекстремен Chiron

  Брендот „Bugatti“ на следниот саем во Женева, што ќе се одржи во март 2019-та година, ќе ја претстави новата екстремна верзија на „Chiron“. За неа…

 • Škoda го претстави Kodiaq GT (фото)

  Škoda го претстави Kodiaq GT (фото)

  „Škoda Kodiaq GT“ е заснован на регуларниот „SUV“ – „Kodiaq“, од кој се разликува по задниот дел кој има дизајн карактеристичен за модерните купе-кросовери. Автомобилот…

 • Големината е навистина важна: BMW X7 (фото+видео)

  Големината е навистина важна: BMW X7 (фото+видео)

  По четири години од официјалната најава и една година по концептната верзија, „BMW“ го претстави моќниот „SUV X7“ со 3 реда седишта кој на пазарот…

 • „Ауди“ казнет со 800 милиони евра поради издувни гасови

  „Ауди“ казнет со 800 милиони евра поради издувни гасови

  Германскиот производител на автомобили „Ауди“ е казнет 800 милиони евра поради тоа што произведувал и продавал возила со дизел, кои емитуваат штетни издувни гасови повеќе…

 • Електричниот Porsche „отвора“ 1.200 нови работни места

  Електричниот Porsche „отвора“ 1.200 нови работни места

  Германскиот производител соопшти дека погонот во кој ќе се составува првиот сериски модел со електричен погон на „Porsche“ ќе биде „фабрика во фабрика“ со целосно…

 • Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  Офанзивата на Audi 2019-та: 11 нови и редизајнирани автомобили

  По претставувањето на неколку нови модели на саемот во Париз, „Audi“ и во 2019-та подготвува бројни изненадувања. „Audi“ на парискиот авто-саем ги претстави новите генерации…

 • Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  Како изгледа новиот кинески Passat (фото)

  „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на „Passat“ која е наменета за кинескиот пазар. Моделот „Passat“ зa Кина е малку поразличен од оној кој се произведува…

 • Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  Rolls-Royce Cullinan станува хибрид

  „Rolls-Royce Cullinan“, кој беше претставен пред половина година, исто така, ќе добие хибридна верзија, објави британскиот весник „Top Gear“, кој ги цитира на неговите извори…

 • „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  „Тојота“ повлекува 188.000 возила

  Јапонската компанија „Тојота“ објави дека ќе повлече околу 188.000 автомобили поради можна неисправност на воздушните перничиња. Со одлуката се опфатени пикап и теренски возила и…

 • За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  За фановите на BMW: Како настанува новата „тројка“ (видео)

  Баварскиот производител објави пет видеа на кои се забележани различни фази од производството на новата генерација на „BMW Series 3“. Новата „тројка“ дебитираше на саемот…