Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Пробајте да одговорите: Што би правеле да не мора да работите за пари

Време: 14:31

Датум: јануари 16, 2013

Категорија: КАРИЕРА

doorchoice

Секој од нас е одговорен. Одговорни сме пред шефовите, издавачите, клиентите, потрошувачите. Некои луѓе постапуваат одговорно и кон своите желби. Звучи како научна фантастика, но не е.

Мишел Бурлсон која е високообразована, со одлични препораки, добро работно место, доста добра плата, одлични бенефиции, доста брзо напредувала во фирмата.

Родителите се гордееле со неа, но секое одење на работа, секое будење наутро, за неа започнувало со намрштено лице, и како што кажува, одвај стигнувала на работа. Тогаш сопственикот ја затворил фирмата и сите вработени завршиле на улица, меѓу кои била и Бурлсон.

„Тогаш почуствував големо олеснување, но и вина“, изјави таа.

„Благодарна сум што на мојата кариера и се случи ваков пресврт. Не сакав со добро, па морав со сила својата работа да ја земам во свои раце и да живеам живот во кој сама ќе одговарам на своите желби, а не на шефот или на клиентите“, кажува Мишел.

Таа веднаш по затворањето на компанијата каде што работела отворила продавница за домашни мниленичиња, оформила бенд во кој свирела гитара и пишувала за локалните весници.

По ваквото искуство кое целосно го сменил текот на нејзиниот живот, околу себе собрала голем број на луѓе и им го поставила следното прашање:

„Што би правеле доколку не би работеле за пари и доколку не ви е грижа за парите“?

Како би одговориле вие на ова прашање?

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Три најважни работи кои веќе сега можете да ги направите со вашите пари ако се плашите од криза

  Рецесијата тропа на вратата на многу земји во светот, и повеќе не е прашање дали доаѓа, туку кога. Германија веќе ”танцува” на работ на рецесија,…

 • Учење и само учење

  Учење и само учење

  Бидејќи учењето е една од најубавите работи кои можеме да ги доживееме. Се разбира, овде не мислиме само на учењето во училиште, факултет и слично,…

 • Во кое време од денот треба да размислувате?

  Во кое време од денот треба да размислувате?

  ”Темниот дел од денот“ е идеален за размислување, вели една античка грчка мудрост. ”Ноќта има некоја чудна моќ“, вели еден стар и познат стих. И…

 • ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  ”Тајната врска” помеѓу мотивацијата и капењето

  Колку долго сте “загреани” нешто да направите? Нешто што долго посакувате? Дали вашата мотивација трае доволно долго да го “истуркате” тоа што сте сакале? Ако…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Како да бидете попаметни?

  Како да бидете попаметни?

  Се разбира, ова не може секогаш и насекаде да се применува, но во некои ситуации можеме да бидеме попаметни. Макар и малку. Колку пати сте…

 • Како да препознаете разумен човек?

  Како да препознаете разумен човек?

  Разум против безумне. Се поставува прашањето – што е подобро? Кога човек ќе го погледне ова прашање поставено во поднасловот, веројатно ќе се запраша дали…

 • Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Што вели еден нобеловец дека е потребно за среќа?

  Како и со смислата на животот така и со среќата, не е лесно бидејќи често треба долго да ја барате. Или можеби и не мора?…

 • Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Никогаш не им кажувајте на луѓето како нешто да направат…

  Најчесто тоа може да биде контрапродуктивно. Веројатно веќе досега забележавте дека на луѓето не вреди да им кажувате како нешто да направат. Пред се, зошто…

 • Како да станете шампион?

  Како да станете шампион?

  Било која област да е во прашање, без оглед дали е спорт или нешто друго, шампионите мора многу да тренираат. Меѓутоа, има тука уште нешто.…