Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кина не се плаши од можната војна, економскиот раст е силен

Време: 11:01

Датум: април 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Економскиот раст на Кина остана силен и во првиот квартал од 2018 година, благодарение на инвестициите и забрзаната експанзија на електронската трговија.

Кина забележа раст и покрај растот на трговските тензии со Вашингтон.

Втората најголема економија во светот порасна за 6,8 проценти во првите три месеци на годишно ниво, што е на ниво од претходниот квартал и незначително повеќе од вкупниот раст остварен во цела мината година од 6,9 проценти, покажаа денешните податоци на кинескиот Државен завод за статистика.

Зголемувањето на бруто домашниот производ (БДП) ја надмина официјалната цел на владата за 2018 година од околу 6,5 проценти, пренесува агенцијата АП.

Економските аналитичари, сепак, очекуваат ладење на растот во 2018 година бидејќи Пекинг настојува да го ублажи растот на долгот со заострување на контролата во секторите за продажба на недвижнини и банкарското кредитирање во кое веќе долго се бележи вистински бум.

Прометот во малопродажбата е зголемен за 9,8 проценти во однос на декемвриското ниво од 9,4 проценти, додека прометот во електронската трговија скокнал за 35,4 проценти, што е за 3,3 проценти повеќе отколку во претходниот квартал.

Инвестициите во фабриките, во недвижнините и во останатиот фиксен имот пораснале за 7,5 проценти во однос на растот од 7,2 проценти во 2017 година.

Фабричкото производство во извештајниот квартал е зголемено за 6,8 проценти во однос на една година претходно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе можат електронски…

 • Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина и промена – тоа се основите на среднорочниот економски план на Турција, претставени денес од Министерот за финансии и државната каса Берат Албајрак,…

 • Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат обврска да одат…

 • Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  ЕБОР ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со цел да ја подобри транспортната инфраструктура во земјата и да ја поттикне националната економија. Кредитот…

 • Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Италија треба да вложи напори за одржување на државниот долг под контрола, изјави еврокомесарот за економски прашања, Пјер Московичи. Ова може да се случи со…

 • Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи, но она што им недостига на македонските компании е што треба да имаат исполнето соодветни…

 • Тројца нови милијардери од … марихуана

  Тројца нови милијардери од … марихуана

  Првиот фонд за бизнис инвестирање кој ги насочил вложувањата во растечката индустрија на канабисот, создаде тројца милијардери, пишува „Fortune“. Брендон Кенеди, Мајкл Блу и Кристијан…