Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Економијата во добра состојба, еврото и доларот стабилни

Време: 15:57

Датум: април 16, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Еврото оваа недела започна со стапка од 1,23 долари, ниво на кое се движеше и претходната недела. Американската валута, исто така, го задржа нивото наспроти јапонската од петокот и тргуваше со 107,35 јени.

Во една таква атмосфера, Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на американската валута во однос на другите шест големи светски валути, утрово остана непроменет. Од почетокот на месецот, американската валута забележа пад за 0,3%, што резултира со загуба од 2,5 % во оваа година.

Движењето на девизниот курс на доларот во последните неколку месеци е тесно поврзано со промените во расположението на инвеститорите и тргнување кон поризични инвестиции, и покрај тоа што во прилог им одеше разликата во каматните стапки, како и јазот помеѓу американските и германските обврзници во последниве 3 децении.

Слабеењето на доларот во главно временски се поклопи со зајакнувањето на побарувачката на поризични средства и обратно, како и нападите врз Сирија.

Јапонскиот јен станува се попривлечен за инвеститорите во ист временски период кога има напнатост и пазарни превирања, затоа инвеститорите го сметаат како „светилиште“ во ваков период, а доларот се уште слабее во однос на јенот.

„Реакцијата на девизниот пазар беше ограничена поради претседателот на САД, кој однапред најави можен напад врз Сирија, со што инвеститориите имаа доволно време да се подготват“, рече валутниот аналитичар Јукио Ишизуки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе можат електронски…

 • Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина, промена – трите столба на новата турска економска програма

  Рамнотежа, дисциплина и промена – тоа се основите на среднорочниот економски план на Турција, претставени денес од Министерот за финансии и државната каса Берат Албајрак,…

 • Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

  Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат обврска да одат…

 • Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  Подобрување на европскиот транспортен коридор со 10 милиони евра кредит од ЕБОР

  ЕБОР ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со цел да ја подобри транспортната инфраструктура во земјата и да ја поттикне националната економија. Кредитот…

 • Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Московичи: Италија мора да го задржи својот долг под контрола

  Италија треба да вложи напори за одржување на државниот долг под контрола, изјави еврокомесарот за економски прашања, Пјер Московичи. Ова може да се случи со…

 • Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европските стандарди

  Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи, но она што им недостига на македонските компании е што треба да имаат исполнето соодветни…

 • Тројца нови милијардери од … марихуана

  Тројца нови милијардери од … марихуана

  Првиот фонд за бизнис инвестирање кој ги насочил вложувањата во растечката индустрија на канабисот, создаде тројца милијардери, пишува „Fortune“. Брендон Кенеди, Мајкл Блу и Кристијан…