Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,012.39 -0.13%    CEVI 888.00 4.84%    GRNT 809.30 0.53%    KJUBI 1,550.00 0%    KMB 5,161.14 1.19%    KSPR 26.00 0%    MPOL 281.00 0%    MPT 43,499.91 0.25%    MTUR 4,600.88 -2.11%    OHB 6,300.00 3.28%    PPIV 45,508.14 3.17%    RMDEN08 96.50 0%    RMDEN17 96.00 0.05%    STIL 129.08 -0.26%    TEL 274.73 -0.82%    TNB 13,889.69 1.38%    TPLF 1,100.00 1.01%    TTK 999.00 0.63%    UNI 2,425.00 1.04%    USJE 22,662.00 3%    

Париз ја тужи Airbnb за нерегистрирани објави на живеалишта

Време: 13:59

Датум: април 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Властите во Париз ја тужат „Airbnb“ и сакаат компанијата за краткорочни изнајмување на станови да ги укине илјадиците нерегистрирани во општината објави во француската престолнина. Одот навестува конфликт кој може да излезе „лошо“ за компанијата на еден од најголемите нејзини пазари во светот.

Париз побара од француски суд да ја принуди „Airbnb“ и други помали платформи да ги отстранат објави кои не одговараат на новиот закон се бара од жителите на Париз, при изнајмување основното живеалиште на сајтови како „Airbnb“, да прикажуваат градски регистарски број во огласите.

Градот побара од судот да ги казни сајтовите за споделување на живеалиште од 1.000 евра (1.233 долари) од оглас на ден, ако тие не се усогласат со барањата. Казните можат да надминуваат 1 милиони евра месечно за „Airbnb“ ако се им во предвид бројот на огласите на нејзиниот сајт, вели Јан Броса, заменик-градоначалник на Париз задолжен за домувањето. Судот ќе го испита случајот на 12-ти јуни, додаде тој.

„Ние сме разочарани од оваа одлука, која ќе влијае на локалните семејства кои ги споделуват своите домови. Тоа ги става нивните потреби по финансиските интереси на големите хотелски синџири и добро финансирани лоби групи“, изјави портпаролот на „Airbnb“ во соопштението. „Ќе продолжиме да работиме со Париз по едноставни и јасни правила кои функционираат за сите, не само за големите бизниси“, додаде тој.

Тужбата го зајакнува притисокот врз „Airbnb“ поради нејзиното влијание врз локалните пазари за домување. Париз и многу други градови тврдат дека имотите краткорочен престој на компанијата ги прават попрофитабилни за сопствениците на имот да им служат туристи, отколку да даваат домови под наем на жителите на кои им се потребни долгорочен престој и поради тоа се стремат да го ограничат периодот на давање.

Властите во француската престолнина сметаат дека регистарските таблички помагаат за следење на усогласеноста со годишниот лимит од 120 ноќевања, кој цели да ја спречи можноста имотите за кратксрочен престој да завладеат со градот.

„За нас на картата е самиот идентитет на Париз. Не можеме да дозволиме Париз да стане музејски град каде што никој не може да си дозволи да живее“, рече Броса.

За да ги намали тензиите во ноември „Airbnb“ соопшти дека ќе почне автоматски да го спроведува лимитот од 120 ноќевања во центарот на француската престолнина, така што практично принуди некои домаќини да се усогласат со законското ограничување во градот на краткорочното изнајмување на некомерцијални домувања. Сајтот сепак изјави дека нема да ја примени истата мерка во други делови на градот, со што предизвика гнев кај општината.

„Редовно објавиме информации за позитивното влијание при споделувањето на станови во Париз, а и повеќето домаќинки се обични жители кои го споделуваат домот“, рече портпаролот на „Airbnb“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Unilever забележа полоши резултати од очекуваните

  Unilever забележа полоши резултати од очекуваните

  Британскиот концерн „Unilever“ не можеше да ги исполни очекувањата на аналитичарите од продажбата во вториот квартал од годината, наведувајќи ги како причина бразилските протести за…

 • Amazon се подготвува да го достигне Apple

  Amazon се подготвува да го достигне Apple

  Пазарната вредност на „Amazon.com“ достигна 900 милијарди долари во средата за прв пат, истакнувајќи клучен момент во нејзината 21-годишна историја како јавна компанија и заканувајќи…

 • Нова инвестиција на Мебел-Ви, отворен најголемиот продажен центар за мебел во Кавадарци

  Нова инвестиција на Мебел-Ви, отворен најголемиот продажен центар за мебел во Кавадарци

  Мебел-Ви со задоволство ги известува сите клиенти и партнери дека и официјално започна со работа новиот продажен центар во Кавадарци. Супер модерниот објект од 3.000м2…

 • Ryanair откажа 600 летови за следната недела

  Ryanair откажа 600 летови за следната недела

  „Ryanair“ ќе откаже над 12% од летовите во два дена од следната недела, а причина за тоа е најголемиот штрајк организиран некогаш по ескалацијата на…

 • Morgan Stanley ги сруши сите очекувања за финансиските резултати

  Morgan Stanley ги сруши сите очекувања за финансиските резултати

  Американската банка „Morgan Stanley“ ги урна очекувањата на аналитичарите за профит од единиците за трговија и инвестиции во вториот квартал, објави „CNBC“. Банката со седиште…

 • “Swatch” со рекордни приходи во првата половина од 2018 година]

  “Swatch” со рекордни приходи во првата половина од 2018 година]

  Швајцарскиот гигант за цасовници објави рекордни приходи во првата половина од годината. “Swatch” е препознатлив по своите пластични часовници со енергични бои, но исто така…

 • Novartis забележа значително зголемување на нето-приходите

  Novartis забележа значително зголемување на нето-приходите

  Фармацевтската компанија „Novartis AG“ ја потврди прогнозата за 2018-та година по раст на нето приходите од продажба, главно благодарение на лековите, како „Cosentyx“ и „Entresto“,…

 • Масимо Савиќ – Осмиот дијамант од „Божиновски часовници и накит“

  Масимо Савиќ – Осмиот дијамант од „Божиновски часовници и накит“

  „Божиновски часовници и накит” го одржува ветувањето, да придонесува и да ја искористи непроценливата можност да живееме со креативната енергија на уметниците, кои му даваат…

 • Приходите на Goldman Sachs скокнаа за 40% во вториот квартал

  Приходите на Goldman Sachs скокнаа за 40% во вториот квартал

  Американската банка „Goldman Sachs“ објави раст на добивката од 40% во второто тримесечје или до 2,57 милијарди долари, што е над очекувањата на аналитичарите благодарение…

 • Air Lease и Boeing Co. потпиша договор вреден 9,6 милијарди долари

  Air Lease и Boeing Co. потпиша договор вреден 9,6 милијарди долари

  Американската авиокомпанија за лизинг „Air Lease Corp.“ објави дека има договорено нарачка од „Boeing Co.“ за 78 авиони во вредност од 9,6 милијарди долари. На…