Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,333.36 -0.2%    GRNT 829.00 0%    KMB 5,700.00 -0.01%    MERM 2,100.00 2.04%    MPT 52,028.57 -0.18%    MTUR 5,100.00 0.02%    REPL 76,000.00 0.66%    STB 1,199.00 -0.08%    TKVS 5,384.38 0.64%    

Париз ја тужи Airbnb за нерегистрирани објави на живеалишта

Време: 13:59

Датум: април 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Властите во Париз ја тужат „Airbnb“ и сакаат компанијата за краткорочни изнајмување на станови да ги укине илјадиците нерегистрирани во општината објави во француската престолнина. Одот навестува конфликт кој може да излезе „лошо“ за компанијата на еден од најголемите нејзини пазари во светот.

Париз побара од француски суд да ја принуди „Airbnb“ и други помали платформи да ги отстранат објави кои не одговараат на новиот закон се бара од жителите на Париз, при изнајмување основното живеалиште на сајтови како „Airbnb“, да прикажуваат градски регистарски број во огласите.

Градот побара од судот да ги казни сајтовите за споделување на живеалиште од 1.000 евра (1.233 долари) од оглас на ден, ако тие не се усогласат со барањата. Казните можат да надминуваат 1 милиони евра месечно за „Airbnb“ ако се им во предвид бројот на огласите на нејзиниот сајт, вели Јан Броса, заменик-градоначалник на Париз задолжен за домувањето. Судот ќе го испита случајот на 12-ти јуни, додаде тој.

„Ние сме разочарани од оваа одлука, која ќе влијае на локалните семејства кои ги споделуват своите домови. Тоа ги става нивните потреби по финансиските интереси на големите хотелски синџири и добро финансирани лоби групи“, изјави портпаролот на „Airbnb“ во соопштението. „Ќе продолжиме да работиме со Париз по едноставни и јасни правила кои функционираат за сите, не само за големите бизниси“, додаде тој.

Тужбата го зајакнува притисокот врз „Airbnb“ поради нејзиното влијание врз локалните пазари за домување. Париз и многу други градови тврдат дека имотите краткорочен престој на компанијата ги прават попрофитабилни за сопствениците на имот да им служат туристи, отколку да даваат домови под наем на жителите на кои им се потребни долгорочен престој и поради тоа се стремат да го ограничат периодот на давање.

Властите во француската престолнина сметаат дека регистарските таблички помагаат за следење на усогласеноста со годишниот лимит од 120 ноќевања, кој цели да ја спречи можноста имотите за кратксрочен престој да завладеат со градот.

„За нас на картата е самиот идентитет на Париз. Не можеме да дозволиме Париз да стане музејски град каде што никој не може да си дозволи да живее“, рече Броса.

За да ги намали тензиите во ноември „Airbnb“ соопшти дека ќе почне автоматски да го спроведува лимитот од 120 ноќевања во центарот на француската престолнина, така што практично принуди некои домаќини да се усогласат со законското ограничување во градот на краткорочното изнајмување на некомерцијални домувања. Сајтот сепак изјави дека нема да ја примени истата мерка во други делови на градот, со што предизвика гнев кај општината.

„Редовно објавиме информации за позитивното влијание при споделувањето на станови во Париз, а и повеќето домаќинки се обични жители кои го споделуваат домот“, рече портпаролот на „Airbnb“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  SuperDry колекција пролет/лето 2019(фото)

  Оваа сезона SuperDry нè носи на разиграно и разнобојно патување низ светот. Свеж и иновативен микс на производи збогатен со разновидни интернационални влијанија. Интересни дизајнерски…

 • Отпечатоци од прсти против хакери!

  Отпечатоци од прсти против хакери!

  Британската банка “NatWest”(National Westminster Bank) наскоро почнува да ги тестира новите NFC платежни картички, кои за разлика од оние кои секојдневно ги користиме на пазарот,…

 • Започнаа преговорите за спојување на двата банкарски гиганти

  Започнаа преговорите за спојување на двата банкарски гиганти

  Најголемата германска банка, “Deutsche bank” и нејзината конкурентска банка “Commerzbank”, одлучија да започнат разговори за евентуално спојување. Последните најави на двете банки дојдоа по неколку…

 • ГД Гранит АД со намалени приходи и расходи во 2018 година

  ГД Гранит АД со намалени приходи и расходи во 2018 година

  ГД  Гранит АД за периодот Јануари – Декември 2018  година оствари вкупна добивка во износ од 302.709 илјади денари. Остварените вкупни приходи во 2018 година…

 • Форд отпушта 5.000 работници во Германија

  Форд отпушта 5.000 работници во Германија

  Американскиот производител на автомобили Форд, соопшти дека ќе отпушти повеќе од 5.000 работници во Германија и дека ќе ја намали работната сила во Велика Британија,…

 • Мермерен Комбинат АД Прилеп книжи високи добивки

  Мермерен Комбинат АД Прилеп книжи високи добивки

  Мермерен Комбинат АД Прилеп за периодот 1 јануари – 31 декември 2018 година оствари оперативна добивка во износ од 1,543,557 илјади денари, која е дуплирана во…

 • Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс

  Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс

   По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс,…

 • Според најновиот извештај на Мајкрософт за безбедноста во сајбер просторот во 2018 година, Ирска, Јапонија и САД меѓу најбезбедните

  Според најновиот извештај на Мајкрософт за безбедноста во сајбер просторот во 2018 година, Ирска, Јапонија и САД меѓу најбезбедните

  Phishing и оваа година се третира како голема закана,  а во 2018 е забележан зголемен ризик од напади врз развојот и процесот на надоградба на…

 • AVON ги лансира новите колекции за нега на кожа и тело Mission, K-Beauty и Encanto: спој на најдоброто од далечните краеви на планетата за вистинско уживање на душата и телото!

  AVON ги лансира новите колекции за нега на кожа и тело Mission, K-Beauty и Encanto: спој на најдоброто од далечните краеви на планетата за вистинско уживање на душата и телото!

  За AVON, март претставува исклучително богат месец кога станува збор за новитети од светот на убавината. “Новата јапонска колекција Mission за нега на кожа од…

 • Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово

  Отворена втора реновирана Телеком продавница во Тетово

  Попуст од 3.000 денари за купување смартфон за корисниците на Smart M и Magenta 1 M тарифите, како и за оние кои ќе се одлучат…