Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,333.36 -0.2%    GRNT 829.00 0%    KMB 5,700.00 -0.01%    MERM 2,100.00 2.04%    MPT 52,028.57 -0.18%    MTUR 5,100.00 0.02%    REPL 76,000.00 0.66%    STB 1,199.00 -0.08%    TKVS 5,384.38 0.64%    

Штрајковите и протестите нема да го спречат во неговата цел!

Време: 13:19

Датум: април 16, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Претседателот на Франција, Емануел Макрон на домашно поле ја оправда својата стратегија за подигнување на економијата, преку укинување на одредени привилегии на работниците.

И тоа, во ист временски период кога јавноста е вознемирена поради измените на законот за работни односи и намалување на даноците на богатите.

Тој изјави дека, неговата стратегија има за цел да ја направи Франција подобра конкуренција на глобалниот пазар, но сепак останува фатот дека работниците се плашат од губење на привилегиите и напорно се борат за нив, пренесува „AP“.

„Се трудиме да бидеме што поуспешни на економско поле, за да можеме да водиме коректна социјална политика“, рече Макрон во интервју за француски медиум, одржано по повод годишнината од неговиот мандат.

Од мината година, невработеноста во Франција падна од 10% на 8,9%. Оваа година раст е забележан кај бруто домашниот производ за 2%, што е најдобриот резултат во последниве 7 години, а дефицитот на буџетот остана во рамките на ЕУ за прв пат во последниве 10 години.

Владата на Макрон, својата работа ја започна со зголемување на даноците обврзници на пензионерите и намалување на данокот на вработените. Во неколку болници следеше отпуштање на дел од персоналот, исто така, владата почна да планира реорганизација на правосудниот систем како и измени во испитните сесии на факултетите, граѓаните на Франција протестираа за секоја спомената измена.

Железничките работници протестираат секој ден, поради реформите кои предизвикаа големи нарушувања во железничкиот сообраќај.

Претседателот минатата недела, вети дека ќе продолжи со реформите во железницата и покрај масовните протести.

На протестите во Нант и Монпеље уапсени се 63 лица, а 9 полицајци се повредени за време на извршување на својата должност, додека во другите градови тие поминаа мирно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЕУ: Мораме да знаеме што Велика Британија сака

  ЕУ: Мораме да знаеме што Велика Британија сака

  Министрите на некои земји-членки на ЕУ ја повикаa британската премиерка Тереза ​​Меј да ja разјасни позицијата на Лондон спрема Брегзит, додека Унијата размислува дали да…

 • 30.000 луѓе би можеле да добијат отказ поради спојувањето на “Дојче Банк” и “Комерцбанк”

  30.000 луѓе би можеле да добијат отказ поради спојувањето на “Дојче Банк” и “Комерцбанк”

  Спојувањето на “Дојче банк” и нејзиниот ривал “Комерцбанк”, на долг рок ќе резултира со укинување на дури 30.000 работни места. Ова го изјави претставникот на…

 • Од 1 мај на сила новиот Правилник: Нема веќе плаќате месо – добивате вода

  Од 1 мај на сила новиот Правилник: Нема веќе плаќате месо – добивате вода

  На пакуваните полуготови ќебапчиња и плескавици што може да се купат во маркетите или месарниците, од 1 мај годинава ќе мора да пишува колку протеини…

 • Заврши откупот на тутунот од ланската реколта, просечната цена 214,24 денари за килограм

  Заврши откупот на тутунот од ланската реколта, просечната цена 214,24 денари за килограм

  Заврши откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Според податоците од Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ), откупени се над 25,2 милиони киограми тутун по просечна откупна…

 • Поскапуваат бензините, пониска цена на дизелот

  Поскапуваат бензините, пониска цена на дизелот

  Бензинот Еуросупер БС 95 од ноќеска на полноќ поскапува за 1,5 денари, а Еуросупер БС-98 за денар, додека цената на дизелот и на екстра лесното…

 • Негативни резултати од 48-те земени мостри од неколку училишта и градинки, нема нов случај со МРСА

  Негативни резултати од 48-те земени мостри од неколку училишта и градинки, нема нов случај со МРСА

  Негативни се резултатите од 48-те земени мостри од неколку училишта и градинки од Чаир и Бутел, што требаше да покажат дали има присуство на бактеријата…

 • Сонот на Тео стана јаве

  Сонот на Тео стана јаве

  Тео Богоевски: „… луѓе ме напраивте 100% посамостален.“ Тој е голем борец, неговото име е Тео Богoевски и денес ја живее својата 27 пролет. Цели 11 години…

 • Цената на еден гигабајт во светот од 0,23 до 67 евра

  Цената на еден гигабајт во светот од 0,23 до 67 евра

  Користењето на еден гигабајт мобилен интернет во Индија чини само 23 евроценти, а во регионот најевтин е во Словенија. На листата од 230 земји, Македонија…

 • Зошто патот до Германија е толку напорен?

  Зошто патот до Германија е толку напорен?

  За работниците од Западен Балкан, патот до работа во Германија често е крајно напорен. Поради преоптеретеноста во амбасадите и конзулатите, се чека во просек по…

 • Сончево и топло со температури до 25 степени

  Сончево и топло со температури до 25 степени

  Денеска претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 18 до 25 степени. Во…