Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,012.39 -0.13%    CEVI 888.00 4.84%    GRNT 809.30 0.53%    KJUBI 1,550.00 0%    KMB 5,161.14 1.19%    KSPR 26.00 0%    MPOL 281.00 0%    MPT 43,499.91 0.25%    MTUR 4,600.88 -2.11%    OHB 6,300.00 3.28%    PPIV 45,508.14 3.17%    RMDEN08 96.50 0%    RMDEN17 96.00 0.05%    STIL 129.08 -0.26%    TEL 274.73 -0.82%    TNB 13,889.69 1.38%    TPLF 1,100.00 1.01%    TTK 999.00 0.63%    UNI 2,425.00 1.04%    USJE 22,662.00 3%    

Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

Време: 11:15

Датум: април 16, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Новата „буба“ на „Volkswagen“ никогаш не ја достигна славата на оргиналниот модел, но затоа старата и натаму ги инспирира автомобилските ентузијасти.

Веста дека „Volkswagen“ планира да го угаси моделот „New Beetle“, кој во текот на 20 години и две генерации не успеа да се доближи до култниот статус кој го поседува оргиналната „буба“, не премногу ги вознемири љубителите на автомобилиот.

Од друга страна, и покрај тоа што веќе одамна не се произведува, старата „буба“ и натаму буди носталгија кај бројни генерациии на автомобилски ентузијасти.

Некој од нив, како што Герог Меминг, професионално се ангажираше за рестраврација на овој автомобил и враќајќи го сјајот на старите, запуштени „буби“.

Основачот на компанијата „Memminger“, Мемниг запична да ги обновува оргиналните „буби“ од 1992-ра година.

Работејќи со години на рестраврација на стари возила, тој доби инспирација да го искористи оргиналниот дизајн на култниот германски автомобил со цел да направи целосно нов „роудстер“ во ретро стил.

Така настана „Memminger Roadster 2.7“, автомобил кој ги задржа стилските карактеристики на „буба“ од 70-тите, но со спортско „срце“.

Ознаката „2.7“ во моделот се однесува на воденото ладење, четирицилндарскиот 2.7 литарски „боксер“ мотор кој испорачува 210 ks (156 kW) и 247 Nm максимален вртежен момент.

За разлика од „новата буба“, кај која моторот се наоѓа напред, во овој автомобил тој е поместен позади. Но во целост, како кај оргиналната „буба“, туку е поставен централно, зад седиштата. Погонската единица е поврзана со петбрзински мануелен менувач.

Иако „Memminger“ не ги објави податоците и перформансите за „роудстерот“, се претпоставува дека автомобилот е во состојба да развие најмалку 200 km/h.

Сопирачките се позајмени од класичниот „Porsche 911“, a „Memminger Roadster 2.7“ има и подобрена суспензија, 18 инчни бандажи, а производителот тврди дека возилото е тешко само 800 kg.

Со оглед дека автомобилот од почеток е концептиран во ретро стил, како во дизајнерска, така и во механичка смисла, нема премногу електроника и модерни содржини.

Во овој автомобил нема да најдете современ мултимедијален систем со екран чувствителен на допир или дигитална инструмент табла, туку само аналогни часовници – брзинометар, обртомер, мерач за температурата на разладните течности и покажувач на притисокот на маслото во моторот.

Се е поддредено за уживање во возењето и ништо нема да го одвлекува вниманието на патот.

Иако надворешноста е инспирирана од „буба“, автомобилот има малку поразлични пропорции. Продолжено е меѓуосовинското растојание со цел да се смести моторот, а возилото е пошироко од оргиналниот „Volkswagen“.

Зад седиштата се сокриени заштитните „рол-бар“ елементи во случај на превртување, а задниот спојлер во целост го дополнува спортскиот изглед на автомобилот.

„Roadster 2.7“ засега е само концепт, а во компанијата „Memminger“ велат дека, ако има доволно заинтересирани, во план е изработка на мала серија од 20 единици.

За тоа колку ќе чини автомобилот не беше откриено, но ако се знае дека „Memminger“ за рестраврирање на стара „буба“ добива петцифрена сума во евра, поради своите карактеристики и ексклузивност овој „роудстер“ би можел да има и шестцифрена сума.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како во McLaren рачно ги изработуваат суперавтомобилите? (видео)

  Како во McLaren рачно ги изработуваат суперавтомобилите? (видео)

  Британскиот производител на суперавтомобили „McLaren“ бележи најдобри резултати во својата историја, а само минатата година испорача 3.340 возила. Откако во компанијата од Вокинг се концентрираа…

 • Mercedes-Benz или BMW на старо – што да одбереш?

  Mercedes-Benz или BMW на старо – што да одбереш?

  Секој симпатизер на „Mercedes-Benz“ и „BMW“ е убеден дека неговиот автомобил (или оној за кој сонува) е најдобар, најсигурен и најбеспрекорен. Во текот на годините…

 • Епидемијата од шофери без дозвола коси по патиштата

  Епидемијата од шофери без дозвола коси по патиштата

  Гостиварецот Јетмир К. има 37 години, нема „в“ од возачка дозвола, ама тоа досега не го спречувало да седне зад воланот на своето „ауди 4“.…

 • Новиот Porsche Macan „тренира“ во Африка (фото+видео)

  Новиот Porsche Macan „тренира“ во Африка (фото+видео)

  „Porsche Macan“ на пазарот се појави во 2014-та, веќе е најпродаваниот модел на компанијата со 350.000 единици ширум светот, па дојде време за редизајн. Колку…

 • Триумф на малиот SUV: Nissan го направи милионитиот Juke

  Триумф на малиот SUV: Nissan го направи милионитиот Juke

  Од фабриката во Сандерленд на секои 105 секунди излегува по еден примерок на моделот „Juke“. „Nissan“ беше меѓу првите производители на автомобили кои направија чекор…

 • Како би изгледал малиот SUV на Maserati?

  Како би изгледал малиот SUV на Maserati?

  Директорот на „FCA“, Серџо Маркионе најави на почетокот на јуни нов SUV на „Maserati“, како дел од новиот петгодишен план италијанско-американската групација. Со новите генерации…

 • 70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

  70 години од Porsche прославени на легендарниот Goodwood Festival of Speed

  Историската тркачка патека Goodwood му оддаде чест на Porsche и неговите 70 години постоење со централна прослава на 2018 Festival of Speed, настан кој што…

 • Погледнете во работилницата во која се доработуваат моделите на Mercedes (видео)

  Погледнете во работилницата во која се доработуваат моделите на Mercedes (видео)

  За купувачите на кои дури ни новите „Mercedes“ модели во нивната фабричка состојба не се доволно добри, тука е „Brabus“ да има ги исполни сите…

 • Lamborghini се продава како никогаш досега, а дури кога ќе пристигне SUV моделот…

  Lamborghini се продава како никогаш досега, а дури кога ќе пристигне SUV моделот…

  „Lamborghini“ во првите шест месеци од 2018-та испорача повеќе автомобили, отколку во целата 2013-та година. Во периодот јануари-јуни ширум светот се продадени 2.327 возила од…

 • Сите победници на 24 часа Ле Ман на едно место (видео)

  Сите победници на 24 часа Ле Ман на едно место (видео)

  Една од најстарите активни авто-трки прв пат се одржа во 1923-та година. Трката на издржливост 24 часа Ле Ман постои веќе 95 години. За тоа…