Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Пред и потоа сателитски фотографии од уништувањето на три осомничени објекти во Сирија(фото)

Време: 10:42

Датум: април 16, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На 14 април, САД, Франција и Велика Британија лансираа 105 проектили против три цели поврзани со програмата на Сирија за хемиско оружје, во најголемата интервенција на Западот против режимот на Башар ал Асад од почетокот на војната во 2011 година. Целта на мисијата беше да го онеспособи режимот да изврши напади, како оној во Дума за кој се сомнева дека е користено хемиско оружје, при што загинаа најмалку 43 лица.

САД соопштија дека 76 од своите ракети удрија во Центарот за истражување и развој во Барза, пред Дамаск, објект што американскиот потполковник Кенет Ф. Мекензи го нарекуваше “срцето на сириската програма за хемиско оружје”. Според една западна разузнавачка агенција, објектот се специјализирал за поставување на хемиско оружје во проектили и артилерии со голем дострел.

Седум француски проектили го погодија бункерот Хим Шишар околу 15 милји западно од Хомс во централна Сирија. Многу помалку се знае за оваа и уште една цел во Хомс, но американската војска соопшти дека бункерот содржел склад за хемиско оружје и командно работно место, што француските проектили “успешно го погодија и претрпеле штета”.

Британските, француските и американските проектили, исто така, погодија место за складирање во близина на бункерот во Хомс, кој заедно со бункерот и истражувачкиот центар, претставуваа основни компоненти на хемиската инфраструктура на режимот”, рече генералот Мекензи. Објектот за складирање беше целосно уништен, според американската војска. Сирискиот режим не ја потврди штетата направена на локациите во Хомс.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • УЈП во Аеродром ќе работи до 18 часот

  УЈП во Аеродром ќе работи до 18 часот

  Канцеларијата на Управата за јавни приходи (УЈП) во општина Аеродром почнувајќи од денеска до крајот на година ќе работи до 18 часот. Од УЈП соопштија…

 • Велика Британија може еднострано да се повлече од Брегзит

  Велика Британија може еднострано да се повлече од Брегзит

  Европскиот суд на правдата пресуди дека Обединетото Кралство може еднострано да ја повлече својата одлука за напуштање на Европската унија. Пресудата беше објавена пред утрешните…

 • Каде згреши Емануел Макрон?

  Каде згреши Емануел Макрон?

  Политика на францускиот претседател не успеа поради тоа што е лоша, регресивна политика, која најсилно ги погоди најсиромашните. Францускиот претседател Емануел Макрон нема да ја…

 • Трамп го зголемува буџетот за војската кога се најавува штедење во сите други сектори

  Трамп го зголемува буџетот за војската кога се најавува штедење во сите други сектори

  Американскиот претседател, Доналд Трамп, го поддржа планот според кој од Конгресот треба да се побараат 750 милијарди долари за војниот буџет за следната година, изјави…

 • Оваа недела би можела да биде клучна за брегзитот

  Оваа недела би можела да биде клучна за брегзитот

  Неделава би можела да биде клучна за судбината на брегзитот – во Брисел ќе има средба на челниците на земјите-членки, а во Стразбур ќе се…

 • САД најголем производител на оружје во светот, Русите ги поминаа Британците

  САД најголем производител на оружје во светот, Русите ги поминаа Британците

  САД остануваат убедливо најголемиот производител и продавач на оружје во светот, се наведува во најновиот извештај на Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот. Во…

 • Облачно со температура до 10 степени

  Облачно со температура до 10 степени

  Времето ќе биде претежно облачно, уште од ноќта најпрвин на северозападот, а потоа и претпладне во поголемиот дел од земјата со повремени врнежи од дожд…

 • Трет Форум на добри компании

  Трет Форум на добри компании

  Улогата што бизнисите, институциите и социјалните претпријатија можат да ја имаат во трансформацијата на стариот економски систем е тема во фокус на новиот, трет по…

 • Македонцуте се гушат во екстремно загаден воздух

  Македонцуте се гушат во екстремно загаден воздух

  Цела Мекедонија се гуши во загаден воздух. Викендов мерните станици повторно покажуваат висока концентрација на ПМ10 честички. Граѓаните од ден на ден се повеќе се…

 • Париски хаос во 20 слики: Демонстрантите палат, полицијата фрла солзавци(фото)

  Париски хаос во 20 слики: Демонстрантите палат, полицијата фрла солзавци(фото)

  На протестите на “Жолтите елеци” утринава во Париз 514 луѓе беа сопрени и испрашувани, а речиси 300 од нив беа уапсени. Полицијата фрлаше солзавец на…