Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Mercedes без одговор на Audi A1 и MINI

Време: 15:40

Датум: април 13, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот производител нема да ја искористи можноста својата нова механичка платформа со преден погон да ја употреби за развој на нова, помала категорија на возила кои во гамата би заземале место под семејството „A Сlasѕ“, потврди во разговор за „Top Gear“ првиот човек на „Mercedes“, Дитер Цетче.

Тоа значи дека „Mercedes“ сепак нема да тргне по стапките на „BMW“, кој разви платворма за модели со преден погон и која покрај компактните возила на баварската компанија ќе ги користи и брендот „MINI“ (кој е во сопственост на „BMW“).

Иако уште еден премиум производител од Германија – „Audi“, на купувачите веќе им понуди поткомпактен модел (A1), oвој автомобил во скоро време нема да добие конкурент од „ѕвездата со три краци“.

Одлуката „Mercedes“ да не се натпреварува со моделите на „MINI“ или „Audi A1“, Цетче го објаснува со стравот дека со тоа ќе му наштетат на брендот. Покрај тоа, трката за поголем раст на производството во така мал автомобилски сегмент нема да донесе значителен профит за компанијата.

„Mercedes“ во минатото сепак беше присутен на пазарот и со помали модели, со оглед дека првите две генерации на „A Сlasѕ“ според концепцијата и димензиите беше дел од поткомпактниот сегмент на возила.

Тоа се промени во 2012-та со претставувањето на третата генерација во форма на компактен хечбек, а истиот стил е продолжен и во четвртата генерација на овој модел.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кросоверот X8 станува најскапиот автомобил на BMW

  Кросоверот X8 станува најскапиот автомобил на BMW

  Гласините за „BMW X8“ започнаа пред баварците да го претстават својот сериски предводник, моделот „X7“. Според изданието „BMW Blog“, идејата за пуштање на пазарот на…

 • Nissan пушта на пазарот автомобил од еден милион евра (фото+видео)

  Nissan пушта на пазарот автомобил од еден милион евра (фото+видео)

  Јапонскиот производител „Nissan“ ја претстави сериската верзија на супер-автомобилот „GT-R50“, развиена заедно со студиото „Italdesign“. Компанијата веќе ги прима нарачките за возилото, кое чини 990.000…

 • Корисни совети за зимско патување

  Корисни совети за зимско патување

  По долгата и топла есен, метеоролозите за наредниот период најавуваат пад на температурите, постудено време, снег на повисоките места и „конечно“ вистински почеток на зимата.…

 • Светска премиера на  Skoda Scala (фото+видео)

  Светска премиера на  Skoda Scala (фото+видео)

  Компанијата „Skoda“ го претстави својот нов хечбек од класата на „Golf“ – „Scala“ кој ќе го заземе местото на „Rapid“ во палетата на брендот. Премиерата…

 • 5-те најскапи автомобили во историјата на Porsche (ВИДЕО)

  5-те најскапи автомобили во историјата на Porsche (ВИДЕО)

  „Porsche“ објави видео кое кажува за најскапите автомобили на брендот што некогаш биле продадени на аукција. Во листата влегуваат учесникот од сериите „Can-Am“ – „Porsche…

 • Дали AMG A35 е подобар од Audi RS3, Golf GTI, Focus RS? (видео)

  Дали AMG A35 е подобар од Audi RS3, Golf GTI, Focus RS? (видео)

  „Mercedes“ во септмвриго претстави најмалиот „AMG“ проект хот-хечбекот „A35“ кој ќе се натпреварува на пазарот со владетелите во оваа класа – „Volkswagen Golf GTI“ и…

 • Tesla како никогаш досега

  Tesla како никогаш досега

  Американскиот произоводител успеа во една календарска година да продаде во САД преку 100.000 примероци од своето најевтино електрично возило – „Model 3“, резултат до кој…

 • Volkswagen разви супер-чист дизел

  Volkswagen разви супер-чист дизел

  „Volkswagen“ најде оригинален начин за намалување на штетните гасови кај своите автомобили. Паралелно со развојот на електрични возила и хибриди, германскиот производител разви сопствено дизел…

 • Пешаците се активни учесници во сообраќајот кои мора да ги почитуваат сообраќајните правила – „Без Изговори!“

  Пешаците се активни учесници во сообраќајот кои мора да ги почитуваат сообраќајните правила – „Без Изговори!“

  Дали знаете која е најголемата и најактивната група учесници во сообраќајот? Доколку не го знаете одговорот, тој е – пешаците. Во рамките на секојдневните активности,…

 • Како ќе изгледа Aston Martin Vanquish Zagato Shooting Brake? (фото)

  Како ќе изгледа Aston Martin Vanquish Zagato Shooting Brake? (фото)

  „Aston Martin“ во 2017-та ја најави соработката со компанијата „Zagato“ за подготовката на „Shooting Brake“ верзијата на моделот „Vanquish“, a сега се објавени фотографии од…