Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Компании ќе инвестираат повеќе од 1 милијарда евра во одгледување канабис во Грција

Време: 16:42

Датум: March 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Пред неколку денови, грчкиот парламент го одобри закон со кој се дозволува одгледување и продажба на канабис за медицински цели. Ова ја отвори вратата за привлекување инвеститори во сѐ уште непозната сфера, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Според извештајот, владините мерки веќе се испорачуваат, а пет компании се подготвени да инвестираат преку 1 милијарда евра за да го одгледуваат канабисот и да се произведуваат медицински производи кои ја содржат супстанцијата.

Сепак, се уште треба да се види дали овие намери се сериозни и дали тоа е долгорочна инвестиција. Се очекува дека влијанието ќе биде толку брзо колку властите ќе ги создадат подзаконски акти поврзани со овој закон.

Меѓу најавените интереси се две од најголемите компании во овој сектор во светот – канадските „Aphria“ и „Canopy Growth“. Тие планираат изградба на плантажи за канабис, отворање на вкупно 1.500 работни места и стотици евра инвестиции во оваа активност.

Намерите на „Golden Greece Cannabis“ – е раст на канабис на површина од 1 квадратен километар околу Солун, а подоцна и изградба на фармацевтска фабрика. Првичните планови се дека компанијата ќе инвестира 400 милиони евра, а за две години ќе порасне до 1 милијара евра.

Интерес кон инвестиции има и од „Europacific Medical“, како и холандската „HAPA Medical Holding“.

Климата во Грција е предност во одгледувањето на канабис. Една од големите трошоци во оваа активност е всушност загревањето на оранжериите, а условите во земјата се поволни од оваа гледна точка, додава „Катимерини“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во…

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…

 • Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од…

 • Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб…

 • Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…