Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Германската индустрија сака појасни работи околу Brexit до следната недела

Време: 16:23

Датум: March 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германскиот бизнис ќе започне воведувањето на вонредни планови за спроведување на своите активности, ако следната недела Велика Британија и Европската унија (ЕУ) не се договорат за преодиот период, базиран на овој статус кво.

„Бараме основно решение за ова прашање од страна на ЕУ и британската влада за време на состанокот на Европскиот совет. Инаку некои компании ќе бидат принудени да воведат вонредни планови за најлошо можно сценарио што никој не сака и ќе им наштети на сите“, изјави управниот директор на влијателната Федерација на германските индустрии (BDI) Јоаким Ланг, цитиран од агенциите.

Според организацијата германскиот бизнис сака длабока интеграција меѓу Велика Британија и ЕУ по „Brexit“. Од „BDI“ посочија дека најпрепорачлива опција е во која земјата останува во царинската унија и единствениот пазар – нешто што британската влада веќе го отфрли.

Во исто време германските компании се подготвуваат за секаков можен излез од преговорите меѓу Лондон и Брисел, вклучувајќи и т.н. „Hard Brexit“, при што не се постигне никаков договор. Според зборовите на Ланг самитот следната недела (22-23 март) ќе биде од клучно значење.

„На нашите компании им е потребна предвидливост. Сега имаме шанса да ја намалиме несигурноста за компаниите од двете страни на Ла Манш“, рече тој, без да прецизира на што ќе се изразуваат вонредните планови.

Слична позиција изјави и претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, кој побара од британскиот премиер Тереза ​​Меј да претстави уште детали за тоа како нејзината земја ги замислува идните односи со Брисел.

„Очигледно е дека ни треба уште појасни работи, ако постигнеме разбирање за идните односи“, рече Јункер за време на дискусија во Европскиот парламент во Стразбур на застојот во преговорите со Лондон, цитиран од „Bloomberg“. Според него сега е времето за трансформирање на „говорите во договори на обврските во договори и за преминот од говорите, општите претпоставки и желби за идните односи кон конкретни применливи решенија“.

Тој додаде и дека со секој изминат ден итноста од постигнувањето на договор со Лондон расте.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во…

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…

 • Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од…

 • Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб…

 • Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…