Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Блумберг: Криптовалутите се најголема закана во 2018-та

Време: 11:19

Датум: March 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

ИТ експертот Џејсон Блумберг објави статија во „Форбс“ во која предупреди дека илегалното тргување со криптовалути е најголемата закана во 2018-та и дека треба со закон да се забрани.

„Минатата недела напишав статија за илегалното тргување со криптовалути – за тоа како хакерите вградуваат софтвер за трансакција на криптовалутите во деловните мрежи, личните компјутeри и други уреди. Се обидов да предупредам и го нареков тоа најголемата закана во 2018-та. Но не отидов премногу далеку“, пишува Блумберг во новата статија за „Форбс“.

По долго размислување, Блумберг дошол до заклучок дека илегалната трговија со криптовалути е толку застрашувачка што би требало да се укинат сите криптовалути.

„Ваквиот вид напади може толку брзо да се прошират на многу компјутери, мрежи и бази за податоци ширум светот. Моето мислење е дека технологијата за превенција или ублажување на овие подли „инфекции“ никогаш нема доволно добро да функционираат. Постои само еден начин за совладување на заканите: Мора со закон да се забранат сите криптовалути кои постојат“, пишува Блумберг.

Една од причините е поради тоа што областа на криптовалутите е толку подложна на илегална трговија. Накратко, тоа значи дека било кој на интернет може да работи со криптовалути, да ги продава, купува или „копа“/создава со помош на посебен софтвер.

„Проблемот во работењето без дозвола е во тоа што ништо неможе да ги спречи криминалците во тргувањето и создавањето криптовалути. Нормално, не се сите криминалци кои создаваат криптовалути, но многу учествуваат во илегални активности, како што е избегнувањето плаќање данок, перењето пари или финансирањето тероризам. Меѓутоа, најстрашна од сите криминални активности е илегалното создавање криптовалути“, вели Блумберг.

„Хакирањето на нашите компјутери е многу лесно – потребна е само една жртва, една посета на „заразена“ страна, едно превземање на лажна апликација од интернет и „бум“! – хакерот е внатре“, потенцира тој.

Додека експертите за сајбер-безбедност се борат со типичните хакерски напади, сотферот за создавање на криптовалути технички не е малиген и може да се вгради во секој компјутер. Се додека тој компјутер има пристап до интернет, хакерите кои го вградиле софтверот можат без проблем да работат со криптовалутите“, смета Блумберг.

„Најопасниот аспект од илегалното создавање на криптовалутите е што може да се случува неограничено. Впрочем, хакерите ништо не крадат, освен малку струја. Во овој свет полн со страшни закани, создавањето на криптовалути секогаш ќе биде на крајот на листата на приоритети. Се додека во целост не се сруши целата мрежа“, предупредува Блумберг.

Телата за регулација ширум светот се борат против перењето пари по правилото компаниите треба да знаат со кого работат, што во теорија би требало да се намалат изгледите за криминални активности. Би било логично да се примени истото правило при работењето со криптовалути. Меѓутоа, тоа не може да функционира во системот за работа без дозвола“, истакнува Блумберг.

„Ако само една личност во ланецот е криминалец, сите тогаш се дел од криминална активност“.

„Кога ќе извршите трансакција со биткоин, кој всушност ја спроведува? Тоа не е ниту трговец, ниту берза, ниту „рудар“ кој за тоа е награден. Тоа е секоја личност во синџирот, затоа што така функционира работењето. Вистина е дека само еден „рудар“ ќе биде награден, но трансакцијата е забележана кај секоја личност во синџирот“, објаснува Блумберг и предупредува: „Од тоа, ако само еден од трговците со криптовалути е криминалец, вие со секоја трансакција на таа криптовалута ја поддржувате криминалната активност. И верувајте, бројот на криминалци кои работат со криптовалути расте од ден во ден“.

Блумберг заклучува дека во светот на криптовалутите остануваат две опции: воведување на дозвола за работа или во целост укинување на криптовалутите: „Уживајте во светот на тргување на криптовалути без дозвола додека можете, затоа што деновите се одброени“, предупреди Блумберг.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во…

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…

 • Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од…

 • Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб…

 • Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…