Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Британските работници со највисок раст на платите од 2008-ма

Време: 15:54

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Британските работници ќе добијат најголем пораст на платите од 2008-ма година благодарение на зголемување на стапките за пониско платените работни места, станува јасно од истражувањето на Англиската централна банка, цитирано од „Ројтерс“. Сепак, ова ќе создаде дополнителни тензии околу стапката на инфлација во земјата.

Во минатата недела централната банка даде сигнал на пазарите дека каматните стапки ќе бидат зголемени побрзо и со повеќе отколку што се очекуваше претходно.

Растот на платите во Велика Британија беше исчезнат по финансиската криза. Но со најниски нивоа на невработеност од 1975-та година и со емигрантите од Европската унија, кои најверојатно ќе се намалат по „Brexit“, платите започнаа да се зголемуваат.

Компаниите планираат просечно зголемување од 3,1% – највисокиот раст од 2008-ма година во споредба со 2,6% во текот на минатата година, се вели уште во студијата на централната банка.

Најголеми зголемувања се планирани во услужниот сектор, каде најголем број луѓе добиваат плати блиски до минималната.

Минималната плата во Велика Британија за вработените над 25 години ќе се зголеми за 4,4% во април до 7,83 фунти (10,85 долари на час), додека платите за младите под оваа возраст ќе се зголемат со над 5%.

Повисоко платените вработени сепак едвај ќе добијат зголемување на платите, бидејќи бизнисот се обидува да го ограничи растот на платите на менаџерскиот персонал до 1-2%, за да ги задржат релативно ниските вкупни трошоци за работна сила.

Од извештајот на централната банка станува јасно уште дека бизнисот чувствува притисок од повисоките задолжителни пензиски придонеси, зголемената инфлација, недостатокот на странски работници и тешкотиите при регрутирање и задржување на персоналот.

Инфлацијата во Велика Британија ги достигна највисоките нивоа од пред пет години, на крајот од 2017-та година, откако фунтата започна да поевтинува по гласањето за „Brexit“ што пак значеше поскапување на увозната стока во земјата.

Според истражувањето на „Ројтерс“ повеќето економисти очекуваат Англиската централна банка да ја зголеми каматната стапка со четвртина процентен поен во мај до 0,75%. Финансиските пазари се поставени за уште еден пораст пред крајот на 2018-та година.

Минатата недела од банката прогнозираа дека годишниот раст на платите ќе достигне 3% до крајот на годината. За споредба, во ноември зголемувањето изнесуваше 2,5% годишно.

Економијата на Велика Британија се забавува нагло во јануари, откако индексот на менаџерите на договорите (PMI) во услужниот сектор се намалуваат до 16-месечен минимум од 53 поени.

Според аналитичарите постои веројатност да се зголеми јазот меѓу британската економија, која е во очекување на „Brexit“, и другите земји кои имаат корист од глобалниот раст. Во комбинација со послабите од очекуваните податоците од минатата недела за производствениот и градежниот сектор се резултатите за активноста во услужниот сектор покажуваат дека шестата најголема економија во светот расте со побавно темпо по одржа гласање за „Brexit“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тевдовски за Блумберг: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст

  Тевдовски за Блумберг: Напредокот во ЕУ интеграциите ќе го поттикне економскиот раст

  Безусловната препорака на Европската комисија за Македонија да ги започне пристапните преговори ќе ја зголеми довербата на инвеститорите и ќе го поттикне економскиот раст, истакна…

 • Швајцарската централна банка не се брза со промена на монетарната политика

  Швајцарската централна банка не се брза со промена на монетарната политика

  И покрај неодамнешното слабеење на швајцарскиот франк, Швајцарската централна банка (SNB) не гледа причина да ја менува негативната стапка од минус 0,75%. „Ние сме убедени…

 • Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

  Погоден момент за воведување прогресивно оданочувње, сметаат експертите

  Во Македонија е погоден моментот за воведување прогресивно оданочување. Стапката и прагот за оданочување според експертите не се важни, важно е како вишокот средства ќе…

 • Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

  Митровски: Банките имаат доволно средства за кредитирање, каматите не се менуваат

  Банките имаат доволно средства и ќе поддржат кредитирање и на населението и на фирмите, а каматните стапки сметаат дека се добри и засега нема да…

 • Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

  Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

  Компанијата Сансити планира следната година да го отвори досега најголемото казино во Виетнам. Проектот Хојана се простира на 1.000 хектари и изградбата на планираните хотели,…

 • Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

  Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

  Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференција за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија, во организација на Стопанската…

 • Долгот на глобално ниво достигна рекордни 164.000 милијарди долари!

  Долгот на глобално ниво достигна рекордни 164.000 милијарди долари!

  Растечкото ниво на долгот и можната трговска војна помеѓу двете најголеми економски сили претставува закана за глобалната економија која до сега не била во толку…

 • Град Скопје утре ќе го објави повикот за субвенции за велосипеди

  Град Скопје утре ќе го објави повикот за субвенции за велосипеди

  Град Скопје утре ќе го објави јавниот повик за доделување субвенции за велосипеди. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека годинава се воведени измени со цел, како…

 • Скопје ќе добие нов екоавтобус

  Скопје ќе добие нов екоавтобус

  Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов.…

 • Млади иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар во Детроит

  Млади иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар во Детроит

  Ученици иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар што ќе се одржи во Детроит, САД. Тие ќе го презентираат своето иновативно решение…