Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Извозот останува солидна поддршка за германската економија

Време: 10:28

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Германската економија расте како што се очекуваше на крајот од 2017-та година, објави „Ројтерс“. Во четвртиот квартал од минатата година БДП-то на најголемата економија во Европа расте со 0,6%, но малку побавно во однос на претходните три месеци, кога показателот забележа раст од 0,7%.

Позитивен придонес кон растот во Германија има надворешна побарувачка. Истовремено, владините трошоци се зголемуваат, додека потрошувачката на домаќинствата останува на исто ниво како и претходниот период. Пријавен е мал пад за инвестиции во градежништвото.

За цела 2017-та година, БДП-то на Германија порасна за 2,2%, со потврдени прелиминарни (неприлагодени) податоци објавени во јануари. Календарски „испегланите“ податоци забележаа раст од 2,9% во четвртиот квартал од 2017-та година. Ова е помалку од консензус прогнозата од 3,0%, но се уште е најсилната стапка на раст од вториот квартал на 2011-та година.

Експанзијата на економијата на крајот на 2017-та година е всушност 14-ти по ред квартал на пораст на БДП-то во земјата.

Германската економија останува силна со високи нивоа на вработеност и покрај зголемувањето на еврото, со што се намалува ценовната конкурентност на извозот. Сепак, податоците покажуваат дека германскиот извоз се зголемил за 6,3% во 2017-та година во споредба со 2016-та година, а увозот е зголемен за 8,3%. И извозот и увозот го надмина рекордот од 2016-та година. Минатата година извозот достигна 1.2794 илјади милијарди евра, додека увезените стоки изнесуваат 1,0345 илјади милијарди евра.

„Германија јасно покажува две различни лица: добро познатата силна и со високи перформанси економија, како и несигурна и кревка според политичката ситуација“, коментира Карстен Бржески, економист во „ING“, цитиран од „Market Watch“. Според него ако се суди од претходните циклуси, економијата може да ги продолжи сегашните стапки за барем уште една или две години без да покажува знаци на „прегревање“.

Германската влада дури ги зголеми прогнозите за економски раст во 2018-та година од 1,9% на 2,4%.

Во јануари инфлацијата во земјата остана непроменета до 0,7%, достигнувајќи 1,6% на годишна основа, и остана непроменета.

Слабата инфлација во Германија го поддржува внимателниот пристап на Европската централна банка за намалување на монетарните стимулации без преседан.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  ЕУ повлече двете земји од „црната листа“ на даночни раеви

  Министрите за финансии на 28-те земји членки на ЕУ повлекоа од „црната листа“ со даночни засолништа две земји – Сент Китс и Невис и Бахамите,…

 • Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија ќе влезе во следната рецесија во 2020-та

  Американската економија најверојатно ќе влезе во следната рецесија во 2020-та година, според компанијата „Zillow“, која се занимава со истражувањето на имотот за домување, цитиран од…

 • Колку Европејци работат на привремени договори?

  Колку Европејци работат на привремени договори?

  Во ЕУ на привремени договори работат 27 милиони луѓе, или 14,3% од сите вработени. Привременото вработување во Заедницата варира помеѓу 12,7% и 14,5% во текот…

 • Макрон: Украина е условот за укинување на санкациите кон Русија

  Макрон: Украина е условот за укинување на санкациите кон Русија

  Европската Унија нема да ги укине санкциите кон Русија без исчекор во односите со Украина, порача денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. „Едноставно е, нема да…

 • Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата

  Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата

  Еврокомесарот за финансиски прашања, Пјер Московичи го поздрави унапредувањето на фискалната транспарентност во земјата, за време на средбата со министерот за финансии, Драган Тевдовски и македонската…

 • Објавен јавен повик за избор на стручни лица во Фондот за иновации и технолошки развој

  Објавен јавен повик за избор на стручни лица во Фондот за иновации и технолошки развој

  Фонд за иновации и технолошки развој објави јавен повик за избор на стручни лица за оценување предлог-проекти во рамки на Столб 3 од Планот за…

 • АМСМ: Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

  АМСМ: Нема подолги задржувања за влез и излез од државата

  Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози, соопшти Автомотосојузот на Македонија. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и…

 • Сончево и топло, температура до 30 степени

  Сончево и топло, температура до 30 степени

  Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од…

 • Задушница – спомен за починатите

  Задушница – спомен за починатите

  Православните христијани денеска одбележуваат Задушница во чест на душите на мртвите, а утре Духовден. На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и…

 • Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

  Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

  Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои на 14 јуни 2016 година.…