Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Започнете самостоен проект без да дадете отказ од моменталната работа

Време: 14:41

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Сакате да започнете со некој свој проект, но не сакате да дадете отказ на работа?

И тоа е можно, иако често се чини дека е невозможна мисија. Ви претставуваме 4 корисни совети…

1. Бидете специфични

Што е тоа што сакате да го направите? Како мислите да го постигнете тоа? Како луѓето ќе дознаат за тоа? Дефинирајте го точно она што го сакате, тоа е првиот чекор и инспирација за понатака.

2. Поставете цели

Запрашајте се: Што сакате да постигнете? Бидете прецизни, направете план чекор по чекор, а потоа и распоред. Звучи застршувачко? Запомнете, поставувањето на временски рокови е одлично доколку тоа ве принудува да ги обавувате работите навреме, без одложување.

3. Проверете го распоредот

Време за такви работи, морате да пронајдете тогаш кога нема да бидете сконцентрирани на состаноците и роковите на моменталното работно место. Ако сте вистински среќник, можеби во текот на работниот ден ќе успеете да обавите и неколку задачи, без вашата главна работа да страда. Но, веројатно е дека ќе морате да се откажете од некои работи во слободното време: заминувањето на кафе, викенд надвор од градот, посетување на теретана и сл.

4. Штедете пари

Морате да имате финансиски план, кој подразбира во секој момент да знаете дали имате доволно или како ќе соберете пари за својот проект. Секогаш морате да имате малку заштедени пари, поради можноста од ненадејни трошоци.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • За успешен бизнис тим потребни ви се 4 поедници

  За успешен бизнис тим потребни ви се 4 поедници

  Тимската работа е од клучно значење за повеќето работни места. Многу е важно секој поединец на тимот да ги разбира својата цел, функција и надлежности…

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…