Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Инфлацијата во Велика Британија останува 3% и покрај падот на цените на храната

Време: 15:14

Датум: февруари 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Инфлацијата во Велика Британија останува на 3% на годишно ниво во јануари, во близина на 6-годишниот максимум во ноември 2017-та година, објави „ВВС“. Економистите очекуваат Индексот на трошоци на живот да се намали до 2,9%.

Во минатата недела Англиската централна банка даде сигнал дека каматите може да бидат покачени побрзо и со повеќе од очекуваното, а стремежот е инфлацијата се доближи до 2% за две години, наместо за три. Инвеститорите сметаат дека добрите каматни стапки ќе се зголемат во мај, а потоа повторно во ноември.

Главната каматна стапка на Велика Британија во моментов е 0,5%. Доколку централната банка ја зголеми истата во согласност со пазарните очекувања, стапката треба да достигне 1% на крајот од годината.

Според последните податоци растот на цените на храната се забавува од 2016-та година, но се забележува зголемување на трошоците за рекреација и култура, облека и обувки, транспорт и друго.

Инфлацијата во Велика Британија се зголемува по гласањето за „Brexit“ во 2016-та година, бидејќи слабеењето на фунтата ја зголемува цената на увезената стока.

„Повисоката од очекуваната инфлација во јануари дополнително го зголемува притисокот врз централните банкари во однос на зголемувањето на каматите“, коментира Крис Вилијамс, економист во „IHS Markit“.

Економијата на Велика Британија драстично забави во јануари откако „PMI“ индексот во услужниот сектор падна на 16-месечен минимум од 53 поени.

Според аналитичарите, јазот меѓу британската економија, очекуван од „Brexit“ и другите земји кои имаат корист од глобалниот раст, веројатно ќе се зголеми. Во комбинација со послабите од очекуваните податоци за производствениот и градежниот сектор резултатите за активноста во услужниот сектор покажуваат дека шестата најголема економија во светот расте со побавно темпо по одржаното гласање за „Brexit“.

Откако беа објавени податоците за инфлацијата, британската фунта се зголеми на 1.3924 долари за 1 фунта.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Млади иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар во Детроит

  Млади иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар во Детроит

  Ученици иноватори од Кочани ќе ја претстават Македонија на светски натпревар што ќе се одржи во Детроит, САД. Тие ќе го презентираат своето иновативно решение…

 • ССК кон кампањата на ООН: Креативноста и иновативноста се богатсво на нациите

  ССК кон кампањата на ООН: Креативноста и иновативноста се богатсво на нациите

  Како дел од кампањата со која за прв пат годинава ширум светот се одбележува Светскиот ден на креативност и иновативност 21 април и Светската недела…

 • Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

  Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

  Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвенции за сончеви колектори и ПВЦ или алуминиумски прозори, соопшти денека министерот за економија…

 • Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

  Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

  Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд на овонеделните состаноци во Вашингтон ги разгледуваат опциите за идно отпишување на долгот…

 • Раст на туризмот – Македонија најитересна за соседите

  Раст на туризмот – Македонија најитересна за соседите

  Туризмот оди во нагорна линија – државната статистика мери раст и на бројот на гости и на остварените ноќевања. Бизнисмените од овој сектор се жалат…

 • После долго време, франкот повторно опадна!

  После долго време, франкот повторно опадна!

  Еврото на одреден период „флертуваше“ на ниво од 1,24 долари, но приносите на долгорочните американски обврзници пружија подршка на доларот. Со тој потег единствената валута…

 • Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

  Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

  Владата во извештајот за напредокот во спроведувањето на препораките од УНЕСКО целосно ја игнорира препораката за мораториум на сите крајбрежни и урбани трансформации во Охридскиот…

 • „Копачите“ губат пари при цена на биткоинот под 8.600 долари

  „Копачите“ губат пари при цена на биткоинот под 8.600 долари

  Ако цената на биткоина не се врати барем на ниво од 8.600 долари, „копачите“ на виртуелната валута ќе продолжат да се во загуба, покажа анализата…

 • Санкциите на Русал почнуваат да ја загрижуваат германската индустрија

  Санкциите на Русал почнуваат да ја загрижуваат германската индустрија

  Германија ги упати првите алармантни сигнали за тоа дека американските санкции против еден од најголемите производители на алуминиум ќе нанесат штета надвор од Русија. Политичарите…

 • За развој на социјалното претприемаштво потребна е континуирана поддршка, порачуваат аналитичарите

  За развој на социјалното претприемаштво потребна е континуирана поддршка, порачуваат аналитичарите

  Одржливоста на социјалните претпријатија сè уште претставува предизвик за регионот, вклучително и за Македонија. Без обезбедување континуирани инвестиции и формирање соодветни финансиски инструменти за нивен…