Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Ви носи ли вашиот бизнис солидни приходи?

Време: 11:27

Датум: февруари 10, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Ако не можете да однесете дома солидна плата, време е да погледнете што не е во ред со вашиот бизнис.

Следуваат неколку знаци за проверка:

1. Вие би можеле да заработите повеќе ако работите за некој друг

Ако не заработувате повеќе отколку што би требало, се изложувате на дополнителна одговорност и ризик. Кога ќе работите за некој друг, вие тогаш вашата плата ја користите за вас, но доколу имате свој бизнис вкупната заработка не можете комплетно да ја присвоите бидејќи треба да ги покриете месечните сметки, трошоци и сл. Затоа кога имате свој бизнис треба да заработите повеќе од доволно за да можете да заработите некој денар плус. Затоа преметајте дали по сите платени трошоци сумата која ќе ја земете за вас е поголема од онаа која би ја земале доколу би работеле за друг.

2. Не гледате стабилно подобрување

Ако вашиот бизнис не ви носи доволно приходи, онолку колку што би сакале да имате денес, дали можете да видите знаци кои ви покажуваат дека ќе заработувате повеќе во блиска иднина?

Доколку си велите: „ Јас го направив сето она што треба, и не разбирам зошто повеќе клиенти не доаѓаат “, имате проблем.

3. Вие не знаете како финансиски му оди на вашиот бизнис

Еве еден едноставен тест: Ако некој седне со вас и ви постави серија прашања во врска со приходите на вашата компанија, трошоци, и профит (или загуба) за претходниот месец, квартал, и година, можете ли да одговорите во рок од неколку минути, со користење на вашиот сметководствен софтвер? Доколку одговорот е не, не знаете доволно за вашиот сопствен бизнис.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да бидете посреќни на работното место?

  Како да бидете посреќни на работното место?

  Ова се нашите 6 совети кои ќе ви помогнат да бидете посреќни на работното место… 1. Не дозволувајте гневот да владее Често луѓето стануваат огорчени…

 • Како да излезете како победник меѓу колегите-ривали

  Како да излезете како победник меѓу колегите-ривали

  Сочувајте ја вашата кариера со помош на советите од д-р Фатали Могадама, професор за решавање на конфликти на Универзитетот во Џорџтаун. Неговите совети се следните…Како…

 • Неколку начини да бидете подобар шеф!

  Неколку начини да бидете подобар шеф!

  Сите зборуваат за своите надредени. Некои ги фалат, некои пак ги осудуваат. Лошите страни е лесно да се видат, но дали некогаш сте се запрашале…

 • Прекувремено работење, мала плата, ужасна работна атмосфера, познато? (видео)

  Прекувремено работење, мала плата, ужасна работна атмосфера, познато? (видео)

  Преголемите очекувања на компаниите и претпоставените се најголема причина за стрес. Прочитајте како да избегате од наметнувања кои ви создаваат нервоза напнатост и тензија, а…

 • 70% од луѓето имаат непријатели на своето работно место

  70% од луѓето имаат непријатели на своето работно место

  Имено, едно истражување покажува дека 70% од Британците не им веруваат на своите колеги, а третина од жените откриваат дека секојдневно се соочуваат со „борба“…

 • Жените непосредно пред интервју прават една работа која ќе ве изненади!

  Жените непосредно пред интервју прават една работа која ќе ве изненади!

  Освен што треба да знаете се за компанијата во која аплицирате, потребно е да внимавате при изборот на гардероба, всушност е да направите многу работи…

 • Кариерата може да си ја уништите со овие грешки!

  Кариерата може да си ја уништите со овие грешки!

  И додека различни шефови вреднуваат различни вештини кај работниците, повеќето од нив бараат работници кои имаат добри контакти, кредибилитет и компетенција. Сo овие три карактеристики…

 • Проверете дали ја имате оваа особина која е присутна само кај успешните дами!

  Проверете дали ја имате оваа особина која е присутна само кај успешните дами!

  Постојат голем број на квалитети и особини кои влијаат на вашиот успех, но истражувањата покажаа дека само една е клучна. Се случило ли некогаш да…

 • Уредничката на „Vogue“ открива кои се трите златни правила за успех (видео)

  Уредничката на „Vogue“ открива кои се трите златни правила за успех (видео)

  Ана Винтур е една од најфасцинантните успешни жени на денешницава. Таа е веќе 26 години главен уредник на познатиот магазин „Vogue“, а 8 години е…

 • Kарактеристики на лошиот шеф

  Kарактеристики на лошиот шеф

  Позитивната атмосфера на релација вработен и работодавец ќе ја зголеми продуктивноста и чувството на задоволство на работа. 1. Шеф кој лаже – шеф кој е…