Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Што им е потребно на работниците?

Време: 15:06

Датум: февруари 9, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Освен добрата плата, бенефициите и сите останати пропратни елементи што било кој бизнис може да им ги понуди на своите вработени, се почесто светски успешните компании ја користат и удобноста на работното место, но тука не станува збор само за удобна кожна фотеља, има и нешто повеќе од тоа.

Не е ни чудно, бидејќи луѓето, особено поновите генерации се почесто се индивидуалци со изразена креативност и сенс за најновите технологии… Таквите тешко дека ќе се задоволат со обично биро во аголот од собата!

И се додека таквите лица и носат профит на вашата компанија, на вас ви останува да им го обезбедите најпријатното работно место, а останатите да ги мотивирате да го следат нивниот приемер. Еве и како:

Среќни вработени – среќни клиенти – Наоѓањето на работа од соништата е тешко, па затоа кога вработените ќе пронајдат некое место на кое ќе уживаат работејќи, тоа позитивно искуство ќе го пренесат на производите и клиентите, а тие пак ќе го пренесат својот денар на вас. „Win-win-win“ ситуација за секого.

Креирајте моќен внатрешниот бренд –Внатрешниот бренд е она што вработените го чувствуваат додека работаат за вас. Затоа компаниите денес не се ни 10 проценти од тоа што беа пред 10 години. Технологиите, брзиот пристап до информации и податоци, и (виртуелната) социјализација играат огрома улога во оваа ситуација, која вели – ако имате лоша култура внатре во компанијата, тоа набрзо нема да остане само внатре во неа.

Многу компании – исти грешки?! – Избегнувајте ги класичните грешки на останатите менаџери… едноставно запрашајте се: што мене би ми пречело ако јас се најдам на местото на мојот вработен? Прашањето не треба да важи само за материјалните работи.

Ценете ги личните вредности – Секој има право да биде среќен… дури и на работното место!

Хуман бизнис – Слушањето што вработените имаат да кажат, нивно вклучување во одлуките што ги носите, поголема креативна слобода, слободно изразување и можностите за иновирање, е цената што секој бизнис треба да ја плати за да добие движечки промени за возврат.

Максимизиран профит преку максимизиран потенцијал – Кога добрите тренери ќе забележат некој супер-талент, првото нешто што тие го прават е – обезбедување услови каде што ќе може истиот да се покаже во полн сјај! Мислите дека во бизнисот е нешто поинаку?

Бидете голема компанија – Разликата помеѓу работа во добра компанија и работење во одлична компанија е во можноста да правите големи работи. Ако го пронајдете она делче во кое вашиот бизнис ги прави нештата на начин на кој вработените можат да се гордеат со тоа што го работаат, тогаш во нивните очи вашиот бизнис секогаш ќе биде голем… колку и да е реално мал.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да бидете посреќни на работното место?

  Како да бидете посреќни на работното место?

  Ова се нашите 6 совети кои ќе ви помогнат да бидете посреќни на работното место… 1. Не дозволувајте гневот да владее Често луѓето стануваат огорчени…

 • Како да излезете како победник меѓу колегите-ривали

  Како да излезете како победник меѓу колегите-ривали

  Сочувајте ја вашата кариера со помош на советите од д-р Фатали Могадама, професор за решавање на конфликти на Универзитетот во Џорџтаун. Неговите совети се следните…Како…

 • Неколку начини да бидете подобар шеф!

  Неколку начини да бидете подобар шеф!

  Сите зборуваат за своите надредени. Некои ги фалат, некои пак ги осудуваат. Лошите страни е лесно да се видат, но дали некогаш сте се запрашале…

 • Прекувремено работење, мала плата, ужасна работна атмосфера, познато? (видео)

  Прекувремено работење, мала плата, ужасна работна атмосфера, познато? (видео)

  Преголемите очекувања на компаниите и претпоставените се најголема причина за стрес. Прочитајте како да избегате од наметнувања кои ви создаваат нервоза напнатост и тензија, а…

 • 70% од луѓето имаат непријатели на своето работно место

  70% од луѓето имаат непријатели на своето работно место

  Имено, едно истражување покажува дека 70% од Британците не им веруваат на своите колеги, а третина од жените откриваат дека секојдневно се соочуваат со „борба“…

 • Жените непосредно пред интервју прават една работа која ќе ве изненади!

  Жените непосредно пред интервју прават една работа која ќе ве изненади!

  Освен што треба да знаете се за компанијата во која аплицирате, потребно е да внимавате при изборот на гардероба, всушност е да направите многу работи…

 • Кариерата може да си ја уништите со овие грешки!

  Кариерата може да си ја уништите со овие грешки!

  И додека различни шефови вреднуваат различни вештини кај работниците, повеќето од нив бараат работници кои имаат добри контакти, кредибилитет и компетенција. Сo овие три карактеристики…

 • Проверете дали ја имате оваа особина која е присутна само кај успешните дами!

  Проверете дали ја имате оваа особина која е присутна само кај успешните дами!

  Постојат голем број на квалитети и особини кои влијаат на вашиот успех, но истражувањата покажаа дека само една е клучна. Се случило ли некогаш да…

 • Уредничката на „Vogue“ открива кои се трите златни правила за успех (видео)

  Уредничката на „Vogue“ открива кои се трите златни правила за успех (видео)

  Ана Винтур е една од најфасцинантните успешни жени на денешницава. Таа е веќе 26 години главен уредник на познатиот магазин „Vogue“, а 8 години е…

 • Kарактеристики на лошиот шеф

  Kарактеристики на лошиот шеф

  Позитивната атмосфера на релација вработен и работодавец ќе ја зголеми продуктивноста и чувството на задоволство на работа. 1. Шеф кој лаже – шеф кој е…