Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Научете да го барате она што го сакате

Време: 13:22

Датум: февруари 9, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Замислете дека седите во канцеларијата и го чекате шефот со кој би требало да разговарате за платата. Вие мислите дека заслужувате зголемување на платата, бидејќи имате причина за тоа благодарени на напорната работа. Е сега замислете ја истата ситуација, само што во оваа ситуација замислете дека вие се залагате за некој друг. Дали почувствувавте олеснување поради тоа?

Жените потешко се залагаат за себе

Како што тврди Хана Рајли, професорка на Универзитот Харвард, не сте единствени.

Жените многу подобро преговараат за други лица отколку за себе. Tоа има врска со социјалните стереотипи, бидејќи жените се доживуваат како големи мајки кои се залагаат за интересите на другите, пред се на своите деца.

Еве како да научите да се залагате повеќе за себе и притоа да го добиете тоа што го сакате…

Бидете тоа што всушност сте

Жените мора да научат да бидат искрени кон себе. Тоа можеби не е едноставно, но ако се фатите себе си како лажете и смислувате однапред што ќе му кажете на некого, тоа не е тоа што вие вушност сте. Затоа научете да го кажувате тоа што навистина го мислите.

Запознавајте луѓе

Подобрете ги своите преговарачки вештини преку пријателставата со други лица. Мора да запознавате луѓе и да ја проширувате вашата мрежа на познаници за да имате на некој начин поддршка за себе. Луѓето можат да влијаат на вас, можат да кажат некој убав збор за вас, може да ве поддржат или да ја поттикнат вашата работа. Колку повеќе луѓе знаете и колку повеќе разговарате со нив, толку ќе бидете послободни и поотворени кога ќе се залагате и за самите себе.

Мислете на себе, но не се истакнувајте во преден план

Важно е да се ставите себе си на прво место и да се залагате за себе, но не смеете при преговарањето премногу да се истакнувате себе си. Не истакнувајте дека токму Вие го заслужувате тоа и дека Вие тоа го сакате. На лицето со кое разговарате мора да му создадете слика дека тоа што го барате има позитивен ефект и за него, како и тоа дека го разбирате неговото размислување и неговите постапки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да бидете посреќни на работното место?

  Како да бидете посреќни на работното место?

  Ова се нашите 6 совети кои ќе ви помогнат да бидете посреќни на работното место… 1. Не дозволувајте гневот да владее Често луѓето стануваат огорчени…

 • Како да излезете како победник меѓу колегите-ривали

  Како да излезете како победник меѓу колегите-ривали

  Сочувајте ја вашата кариера со помош на советите од д-р Фатали Могадама, професор за решавање на конфликти на Универзитетот во Џорџтаун. Неговите совети се следните…Како…

 • Неколку начини да бидете подобар шеф!

  Неколку начини да бидете подобар шеф!

  Сите зборуваат за своите надредени. Некои ги фалат, некои пак ги осудуваат. Лошите страни е лесно да се видат, но дали некогаш сте се запрашале…

 • Прекувремено работење, мала плата, ужасна работна атмосфера, познато? (видео)

  Прекувремено работење, мала плата, ужасна работна атмосфера, познато? (видео)

  Преголемите очекувања на компаниите и претпоставените се најголема причина за стрес. Прочитајте како да избегате од наметнувања кои ви создаваат нервоза напнатост и тензија, а…

 • 70% од луѓето имаат непријатели на своето работно место

  70% од луѓето имаат непријатели на своето работно место

  Имено, едно истражување покажува дека 70% од Британците не им веруваат на своите колеги, а третина од жените откриваат дека секојдневно се соочуваат со „борба“…

 • Жените непосредно пред интервју прават една работа која ќе ве изненади!

  Жените непосредно пред интервју прават една работа која ќе ве изненади!

  Освен што треба да знаете се за компанијата во која аплицирате, потребно е да внимавате при изборот на гардероба, всушност е да направите многу работи…

 • Кариерата може да си ја уништите со овие грешки!

  Кариерата може да си ја уништите со овие грешки!

  И додека различни шефови вреднуваат различни вештини кај работниците, повеќето од нив бараат работници кои имаат добри контакти, кредибилитет и компетенција. Сo овие три карактеристики…

 • Проверете дали ја имате оваа особина која е присутна само кај успешните дами!

  Проверете дали ја имате оваа особина која е присутна само кај успешните дами!

  Постојат голем број на квалитети и особини кои влијаат на вашиот успех, но истражувањата покажаа дека само една е клучна. Се случило ли некогаш да…

 • Уредничката на „Vogue“ открива кои се трите златни правила за успех (видео)

  Уредничката на „Vogue“ открива кои се трите златни правила за успех (видео)

  Ана Винтур е една од најфасцинантните успешни жени на денешницава. Таа е веќе 26 години главен уредник на познатиот магазин „Vogue“, а 8 години е…

 • Kарактеристики на лошиот шеф

  Kарактеристики на лошиот шеф

  Позитивната атмосфера на релација вработен и работодавец ќе ја зголеми продуктивноста и чувството на задоволство на работа. 1. Шеф кој лаже – шеф кој е…