Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Што е ново? Škoda Fabia зa 2018-та (редизајн)

Време: 11:42

Датум: февруари 8, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„Škoda“ ги објави првите фотографии и технички детали од редизајнираната „Fabiа“ пред светската премиера на овој модел закажана за автосаемот во Женева.

Четири години по лансирањето на третата генерација на „Fabiа“ дојде време за редизајн, кој покрај деталите на надворешноста на автомобилот вклучува и нови системи за асистенција и нов мултимедијален систем, а освежени се и двете каросериски верзии – хечбек и караван.

Кога станува збор за дизајнот, напред се променети фаровите и маската на ладилникот, додека позади е редизајниран браникот и стоп-светлата, а на купувачите за прв пат во „Fabiа“ ќе им бидат достапни „LED“ предни и задни светла.

Понудата на алуминимски бандажи кај хечбекот е проширена со 18 инчни тркала.

„Škoda“ не објави фотографии од внатрешноста на кабината, но од фабриката велата дека инструмент таблата е исто така редизајнирана, додека на располагање се и нови дезени и комбинации на навлаки на седиштата и тапацирот, кои во ентериерот треба да понудат луксузен амбиент.

Понудатa на мотори се состои од 4 трицилиндарски 1.0-литарски бензинец. Атмосферските „MPI“ верзии се достапни со 60 ks (44 kW) и 75 ks (55 kW).

Тука се и двата „TSI“ турбо бензински агрегати, кои покрај турбо полначот имаат и систем за директно вбризгување на гориво, а произведуваат 95 ks (70 kW) и 110 ks (81 kW). Помоќната верзија може да се нарача и со изборен „DSG“ менувач со двојно квачило.

„Škoda“ соопшти дека двата „TSI“ мотори се опремени со филтри за штетни честички.

„Fabia“ зa 2018-та добива и нови системи за асистенција, со што некои технологии се активни при безбедност на спуштање во пониските сегменти на возилата на „Škodа“. Автомобилот е опремен со електронски систем за следење на други возила кои се наоѓаат во мртвиот агол и предупредување на возачот за нивното присуство.

„Fabia“ ќе има и систем кој ги следи случувањата зад возилото и го алармира возачот ако постои опасност за незгода од позади.

Уште еден новитет е „Light Assist“, aвтоматско исклучување на долгите светла во случај на приплижување на автомобил од спротивната страна.

„Škoda“ во новата „Fabiа“ го подобри и мултимедијалниот систем „Swing“ кој сега има 6,5 инчен екран. Во верзиите со вграден навигациски систем, возачот на располагање ќе има сервисни информации за состојбата и условите во сообраќајот во реално време.

„SmartLink+“ технологијата, со функциите „Apple CarPlay“, „Android Auto“, „MirrorLinkTM“ и „SmartGate“ овозможуваат едноставно поврзување со смартфон уреди и пренесување на нивните содржини на екранот на мултимедијалниот систем.

По женевската премиера во март, „Škoda Fabia“ зa 2018-та ќе се појави во продажните салони во другата половина од годината.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Се одржа Аутопартс експо 2018, саем за автоделови во Македонија

  Над 100 посетители, дел од нив претставници од македонски компании, индивидуалци, луѓе поврзани со авто индустријата беа дел од  Аутопартс Експо 2018, саемот за автоделови…

 • BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  BMW X8 најверојатно пристигнува на почетокот на 2020-та

  „BMW“ го регистрираше брендот „X8“ и ќе понуди луксузен кросовер со ова име. Стандардните верзии ќе се натпреваруваат со моделите на „Range Rover“ и идниот…

 • Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Новиот погон на Opel Corsa GSi ветува голема забава во возењето

  Кога новата „Opel Corsa GSi“ на пазарот ќе ја следи „Insignia GSi“ ова лето, ќе има погон од 1.4-литарски турбо мотор со 110 kW /…

 • Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американци направија иновативни суспензии (видео)

  Американската компанија „ClearMotion“ планира да започне со производство на иновативен модел на суспензија со електронско управување во почетокот на 2019-та година. Таа ќе му овозможува…

 • Volvo официјално става крај на дизелите

  Volvo официјално става крај на дизелите

  Неодамна, „Volvo“ објави дека нема да развие нови дизел мотори. Последните модели на Швеѓаните сепак добија модификации со таков мотор, но и тоа веќе се…

 • Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Ford Focus добива нова задна камера од 180 степени (видео)

  Четвртата генерација на „Focus“, која беше претставена во април, во понудата ќе има широкоаголна камера за полесно и побезбедно возење наназад. Возењето во рикверц е…

 • Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Како изгледа „пик-ап“-от на Mercedes по третманот од Brabus? (фото+видео)

  Познатата германска тјунерска компанија го надгради моделот „Mrecedes X Сlasѕ“. Покрај дизајнот на возилото, подобрени се и погонските единици. „Brabus“ изврши низа естетски интервенции на…

 • DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  DS има конкурент на BMW Series 5 и Audi A6 

  Францускиот премиум бренд „DS Automobiles“, кој е под контрола на групата „РЅА“, се подготвува за претставувањето на новиот предводник. Автомобилот, најверојатно, ќе се појави во…

 • Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Во семејството на Mercedes-AMG GT се појави нов Roadster (фото) 

  Компанијата „Mercedes-Benz“ ја прошири својата гама на спортски автомобили „AMG GT“ со додавање на „S“-верзија на „roadster“. Ова е третата отворена модификација, која ќе го…

 • Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Плановите на Alfa Romeo: нов SUV и Giulia со 641 КС

  Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ може да го прошири својот асортиман со неколку нови верзии на моделот „Giulia“, како и со нов „SUV“ во јуни оваа…