Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

ЕК дополнително ќе ја финансира промоцијата на храна во целиот свет

Време: 12:36

Датум: јануари 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Дополнителното финансирање од 169 милиони евра за промоција на земјоделските производи од ЕУ во светот ќе биде обезбедено од Европската комисија. Ова е 27 милиони евра повеќе отколку во 2017-та година, кога буџетот за оваа намена изнесуваше 142 милиони евра.

Брисел очекува предлози за програми за промовирање на европските земјоделски производи ширум светот и во рамките на ЕУ, објави Комисијата.

Две третини од средствата се наменети за публицитет во земјите што не се членки на ЕУ, особено во земјите со висок потенцијал за раст на извозот од Европа. Тоа се Канада, Јапонија, Кина, Мексико и Колумбија.

За програмите низ цела Европа фокусот треба да биде информирањето на потрошувачите за различните шеми и етикети за квалитет на ЕУ, како што се оние за географски ознаки или за биопроизводи.

Секторско финансирање ќе биде за програми кои промовираат одржливо одгледување, вклучувајќи овци и кози. Финансиските ресурси се исто така наменети за кампањи за поддршка на здравата исхрана и потрошувачка на овошје и зеленчук.

„ЕУ е најголемиот светски трговец на прехранбени производи и е место со најквалитетна храна во светот“, рече комесарот за земјоделство Фил Хоган.

Право да аплицираат има трговските организации и организациите на производители, како и тела од прехранбениот сектор одговорни за промотивни активности. Програмите може да се имплементираат во една земја или се мултинационални.

Предлозите се доставуваат до 12-ти април 2018-та година преку посветен портал. Комисијата, исто така, ќе ги објави изведувачите на есен.

„CHAFEA“ (Извршна агенција на ЕУ за потрошувачи, здравство, земјоделство и храна) ќе им помогне на кандидатите да ги достават своите предлози успешно. Повеќе информации ќе бидат обезбедени за време на серијата информативни денови ширум ЕУ.

Првиот информативен ден ќе биде во Брисел на 31-ви јануари, со потенцијални промотори на проектот, рекламните агенции и националните власти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Полска ќе бара компензација од Германија за Втората светска војна

  Полска ќе бара компензација од Германија за Втората светска војна

  Оваа година Полска ќе побара надомест за Втората светска војна, рече министерот за надворешни работи, Јацек Чапутович, во говорот пред парламентот за полско-германските односи. „Ќе…

 • Новите давачки можат да создадат 19.000 нови работни места во САД

  Новите давачки можат да создадат 19.000 нови работни места во САД

  Американската царина за увозот на челик и алуминиум ќе создаде илјадници нови работни места во локалните компании производители и ќе ја компензираат загубата на работна…

 • МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

  МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

  По повод 21 Март, Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, во Министерството за труд и социјална политика се одржа работна средба со претставници на…

 • Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

  Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

  Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта – Денови на екологијата“, Градот Скопје денеска распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем…

 • Американскиот протекционизам би можел да предизвика раст на швајцарскиот франк

  Американскиот протекционизам би можел да предизвика раст на швајцарскиот франк

  Швајцарската влада предупреди дека американскиот протекционизам би можел да предизвика раст на швајцарската извозно ориентирана економија и зајакнување на франкот. Швајцарското Министерство за економија (SECO)…

 • Македонија на дното – како до повисоки плати?

  Македонија на дното – како до повисоки плати?

  Статистиката мери постојан раст на просечната плата но Македонија никако да се одвои од дното на Балканот. За вистински да се зголемат личните приходи мора…

 • Сноуден смета дека Facebook е шпионска компанија

  Сноуден смета дека Facebook е шпионска компанија

  Сноуден на својот „Twitter“ профил изјави дека, компанијата „Facebook“ е сокриена под поимот ,,социјална мрежа“ која во никој случај не е жртва во најновиот скандал…

 • Сугарески: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира поради неусогласеност на документацијата со реалните услови

  Сугарески: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира поради неусогласеност на документацијата со реалните услови

  На барање на Надзорниот Орган, донесовме одлука да се склучи анекс на договорот за изградба на автопатската делница Кичево-Охрид со продолжување на рокот, односно крајниот…

 • Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира за 3,5 години

  Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира за 3,5 години

  Владата на Република Македонија ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од донесување на Закон за дополнување на Законот за реализација на инфраструктурни проекти…

 • Османи: Да се искористат сите механизми за апсорпција на средствата од ИПА

  Османи: Да се искористат сите механизми за апсорпција на средствата од ИПА

  Во Клубот на пратениците се одржа првиот состанок на Секторскиот мониторинг комитет за конкурентност, иновации и земјоделство со кој претседаваа вицепремиерот во Владата, задолжен за…