Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

MoneyGram потпиша договор за тестови со Ripple

Време: 16:44

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската компанија за трансфер на пари „MoneyGram“ склучила договор со стартапот „Ripple“ за спроведување на тестови во платната мрежа со цел намалување на трошоците за превод и оптимизирање на времето потребно за трансакциите.

Портпаролот на „MoneyGram“ објасни дека тестовите се сведуваат само до внатрешните процеси на компанијата и нема да учествуваат вистински средства на клиенти.

„Ripple“ развива софтвер базиран на концептот зад кој стои и дигиталната валута биткоин. Софтверот на „Ripple“ има за цел да изгради мрежи за банки и финансиски институции, кои им овозможуваат побрз и поевтин меѓубанкарска трговија.

Кон моментов клиенти на „Ripple“ се над 100 банки, меѓу кои „UBS Group“, „Banco Santander“ и „Banco Bilbao“, но компанијата има и потпишани договори за трансфер на пари како овој со „MoneyGram“. Главниот извршен директор на „Ripple“, Бред Гарлингхаус рече претходно овој месец дека три од петте најголеми компании за трансфер на пари ќе почнат да ја користат мрежата на „Ripple“ во оваа година.

„MoneyGram“, со 350.000 агенти низ целиот свет, е втората по големина компанија за трансфер на пари по општа номинална вредност на паричните трансфери, зад „Western Union“. Во 2017-та година „MoneyGram“ склучи договор за продажба на кинескиот финансиски гигант „Ant Financial Services Group“, дел од „Alibaba“, но договорот пропадна, откако не успеа да добие одобрение од американските власти.

Трошоците за превод се разликуваат помеѓу различни компании и земји, но честопати можат да бидат доста високи. На пример цената за испраќање на 200 долари од банка во САД до банка во Бразил преку „MoneyGram“ може да достигне до 9% од износот или во случајот 18 долари.

Во моментов само компанијата со седиште во Мексико, „Cuallix“ има потпишано договор за користење на „Ripple“ за прекугранични транскации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Скопје, 23 март 2018 година церемонијално се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“(American High School Skopje). Конферансието, м-р Ема Кастратовиќ, им посака добредојде на…

 • АД Европа Скопје со зголемена добивка за 2017 година

  АД Европа Скопје со зголемена добивка за 2017 година

  Во периодот од 01.01.2017 до 31.12.2017 година, компаниите во група АД Европа остварија нето добивка во износ од 50.266.155 денари и е повисока во однос…

 • Deutsche Bahn оствари рекордна година со приходите и бројот на патниците

  Deutsche Bahn оствари рекордна година со приходите и бројот на патниците

  Германскиот оператор ,,Deutsche Bahn” претходната ја заврши со рекодни приходи и зголемен број на патници, но слаба страна е доцнењето на возовите како последница на…

 • Qantas Airways ќе го реализира првиот директен лет од Велика Британија до Австралија

  Qantas Airways ќе го реализира првиот директен лет од Велика Британија до Австралија

  Во 1935-та година, летот од Австралија до Лондон траеше речиси 13. Одбележувајќи ја главната пресвртница во авијацијата во сабота, „Qantas Airways“ ќе го помине ова…

 • Tencent загуби за еден ден повеќе од 26 милијарди долари од пазарната капитализација

  Tencent загуби за еден ден повеќе од 26 милијарди долари од пазарната капитализација

  „Tencent Holdings“ загуби над 26 милијарди долари од пазарната капитализација, откако предупреди дека ќе ги жртвува краткорочните маргини, за да вложи средства во содржина и…

 • Странците си одат од Комерцијална банка, домашните инвеститори влагаат!

  Странците си одат од Комерцијална банка, домашните инвеститори влагаат!

  Комерцијална банка АД Скопје денес преку официјалниот сајт на Македонската берза ја извести јавноста дека во две блок трансакции беа истргувани вкупно 164.332 акции издадени…

 • Трансакциите ширум светот поминаа 1.000 милијарди долари за рекордно краток рок

  Трансакциите ширум светот поминаа 1.000 милијарди долари за рекордно краток рок

  Вкупниот износ на корпоративни зделки низ светот помина над 1.000 милијарди долари за рекордно краток период. Основна причина за тоа се процесите на консолидација, забележани…

 • Вработените во Amazon во Шпанија зa прв пат ќе штрајкуваат

  Вработените во Amazon во Шпанија зa прв пат ќе штрајкуваат

  Вработените во најголемиот логистички центар на „Amazon“ во Шпанија денеска за прв пат ќе штрајкуваат од неговото отворање во 2012-та година, се вели во извештаите…

 • Lloyd’s of London ја заклучи 2017 со загуба од 2 млрд фунти

  Lloyd’s of London ја заклучи 2017 со загуба од 2 млрд фунти

  Британскиот Lloyd’s of London извести дека 2017 година повторно работел со загуба, по петте позитивни години, објаснувајќи го тоа со низата разорни урагани и другите…

 • Виталиа се продава во луксузните супермаркети во Дубаи

  Виталиа се продава во луксузните супермаркети во Дубаи

  Дубаи или „престолнината на луксузот“, како што популарно го нарекуваат овој град на Истокот, е симболот на успешните бизниси, туристичките прошетки и луксузните шопинг искуства.…