Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

50 години во Европа: Kaufland веќе има 1.270 хипермаркети

Време: 14:50

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Со повеќе од 1.270 хипермаркети во 7 европски земји, годишен обрт од 21,6 милијарди eвра и тим од речиси 150.000 луѓе, „Kaufland“ одбележува 50 години во Европа.

Од отворањето на првиот хипермаркет на синџирот во Бакнанг, Германија, во 1968-ма година до декември 2017-та година, кога го отвори најновиот објект на синџирот во Преров, Чешка, „Kaufland“ се зацврсти како компанија лидер со богато и успешно меѓународно искуство.

„Во суштина, „Kaufland“ е семеен бизнис. Почнавме со еден хипермаркет во Германија, а благодарение на успешниот развој, денес имаме 1.270 во Европа. Тој стана една од најважните трговци на европскиот пазар и ни даде обид и увереноста да гледаме кон уште поголема експанзија – во Молдавија и Австралија“, изјави Патрик Каудевиц, претседател на Управниот одбор на групата „Kaufland“.

„Ние постојано се менуваме за да одговориме на желбите и очекувањата на потрошувачите. Она што нема да го промениме и во иднина, е нашето ветување – ние нудиме квалитет на шопинг, а со тоа и квалитет во секојдневието на клиентите“, додаде тој.

Мислата за секој клиент е главната компонента на успешниот раст на „Kaufland“ не само во Германија, туку и во Европа. Првиот хипермаркет кој синџирот го отвори надвор од Германија, беше во Чешка во 1998-ма година, проследено со стабилна експанзија во Словачка, Хрватска, Полска, Романија и Бугарија.

Компанијата ги зголемува и трговските површини на објектите од 1.000 м2 во просек 3.200 м2, збогатување на асортиманот на понудените производи и брендови до 20.000 артикли и раст од првичните 70 вработени до 148.000 во Европа во 2017-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Скопје, 23 март 2018 година церемонијално се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“(American High School Skopje). Конферансието, м-р Ема Кастратовиќ, им посака добредојде на…

 • АД Европа Скопје со зголемена добивка за 2017 година

  АД Европа Скопје со зголемена добивка за 2017 година

  Во периодот од 01.01.2017 до 31.12.2017 година, компаниите во група АД Европа остварија нето добивка во износ од 50.266.155 денари и е повисока во однос…

 • Deutsche Bahn оствари рекордна година со приходите и бројот на патниците

  Deutsche Bahn оствари рекордна година со приходите и бројот на патниците

  Германскиот оператор ,,Deutsche Bahn” претходната ја заврши со рекодни приходи и зголемен број на патници, но слаба страна е доцнењето на возовите како последница на…

 • Qantas Airways ќе го реализира првиот директен лет од Велика Британија до Австралија

  Qantas Airways ќе го реализира првиот директен лет од Велика Британија до Австралија

  Во 1935-та година, летот од Австралија до Лондон траеше речиси 13. Одбележувајќи ја главната пресвртница во авијацијата во сабота, „Qantas Airways“ ќе го помине ова…

 • Tencent загуби за еден ден повеќе од 26 милијарди долари од пазарната капитализација

  Tencent загуби за еден ден повеќе од 26 милијарди долари од пазарната капитализација

  „Tencent Holdings“ загуби над 26 милијарди долари од пазарната капитализација, откако предупреди дека ќе ги жртвува краткорочните маргини, за да вложи средства во содржина и…

 • Странците си одат од Комерцијална банка, домашните инвеститори влагаат!

  Странците си одат од Комерцијална банка, домашните инвеститори влагаат!

  Комерцијална банка АД Скопје денес преку официјалниот сајт на Македонската берза ја извести јавноста дека во две блок трансакции беа истргувани вкупно 164.332 акции издадени…

 • Трансакциите ширум светот поминаа 1.000 милијарди долари за рекордно краток рок

  Трансакциите ширум светот поминаа 1.000 милијарди долари за рекордно краток рок

  Вкупниот износ на корпоративни зделки низ светот помина над 1.000 милијарди долари за рекордно краток период. Основна причина за тоа се процесите на консолидација, забележани…

 • Вработените во Amazon во Шпанија зa прв пат ќе штрајкуваат

  Вработените во Amazon во Шпанија зa прв пат ќе штрајкуваат

  Вработените во најголемиот логистички центар на „Amazon“ во Шпанија денеска за прв пат ќе штрајкуваат од неговото отворање во 2012-та година, се вели во извештаите…

 • Lloyd’s of London ја заклучи 2017 со загуба од 2 млрд фунти

  Lloyd’s of London ја заклучи 2017 со загуба од 2 млрд фунти

  Британскиот Lloyd’s of London извести дека 2017 година повторно работел со загуба, по петте позитивни години, објаснувајќи го тоа со низата разорни урагани и другите…

 • Виталиа се продава во луксузните супермаркети во Дубаи

  Виталиа се продава во луксузните супермаркети во Дубаи

  Дубаи или „престолнината на луксузот“, како што популарно го нарекуваат овој град на Истокот, е симболот на успешните бизниси, туристичките прошетки и луксузните шопинг искуства.…