Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Германија забележа рекорден вишок

Време: 11:55

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Минатата година Германија собрала 38,4 милијарди евра повеќе отколку што потрошила, објави федералното Биро за статистика. На овој начин, големата коалиција успеа да генерира највисок буџетски вишок во историјата на федералната република.

Причината за полните каси е пред сè добра конјунктура – бруто домашниот производ е за 2,2% над претходната година. Една година порано економијата се зголеми за 1,9 отсто. Таков силен раст, како оној од 2017-та година, беше последен пат во 2011-та година. Но, тогаш најголемата европска економија се опорави од големиот колапс по глобалната криза во 2009-та година.

Приватната потрошувачка минатата година се зголеми за 2%. Заштедите од пари не носат речиси ништо на потрошувачите поради политиката за нула интерес на Европската централна банка (ЕЦБ). Историјата на пазарот на труд останува добра. Според истражувачите на „GfK“од Нирнберг, малкумина во Германија во моментов се загрижени за нивната работа. Довербата во силната економија останува висока.

Во исто време, закрепнувањето на глобалната економија создава зголемена побарувачка за стоки од Германија. Во 2017-та година, германските извозници четврта година по ред со рекорди. Во првите единаесет месеци од минатата година, машините, автомобилите и другата стока беа извезени за 1,18 илјади милијарди евра – зголемување од 6,5% во однос на претходната година.

Растот исто така беше потпомогнат и од повисоките корпоративни инвестиции. Компаниите инвестирале 3,5% повеќе пари во машини, опрема и возила.

Сепак, владините трошоци се зголемија под просекот од 1,4%. И со рекордни приходи: во 2017-та година германската држава веќе четврта година по ред собра повеќе пари, отколку што потрошила. Вишокот на федералните, државните, општинските и социјалните фондови достигна рекордни 38,4 милијарди евра. Ова одговара на 1,2% од бруто домашниот производ, со што ја прави Германија лидер во еврозоната.

Германската економија, исто така, има корист од ниските каматни стапки. Како резултат на тоа, државата успеа да добие поевтини кредити на пазарот на капитал. Дефицит – иако минимален – Германија објави во 2013-та година.

Според сојузната влада и неколку институти, резултатот најверојатно ќе биде сличен и оваа година. Рекордното вработување и реалниот раст на платите го зголемија расположението на купувачите, додека подобрувањето на светската економија и натаму ветува добри договори за извозниците. Изградбата, на пример, има корист од одржливите ниски каматни стапки, додека компаниите најверојатно ќе инвестираат повеќе во однос на рекордните нарачки.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија без нови задолжувања во наредните 4 години

  Германија без нови задолжувања во наредните 4 години

  Агенцијата „Ројтерс“ проценува дека Шулц ќе се држи до критериумот на строга фискална дисциплина што ја водеше неговиот конзервативен претходник Шојбле. „Едно нешто што секако…

 • Американските власти продале биткоини во вредност од 18,7 милиони долари

  Американските власти продале биткоини во вредност од 18,7 милиони долари

  Властите во САД успешно продадоа 2.170,7 биткоини на двајца учесници во наддавањето. Тоа се случило на аукција, одржана на 19-ти март оваа година, објави вчера…

 • Русија подготвена стоечки да поднесе било каков удар од страна на ЕУ

  Русија подготвена стоечки да поднесе било каков удар од страна на ЕУ

  Европската Унија утрово го повлече својот амбасадор во Москва и нареди да се врати во Брисел, поради аферата „Скрипал“. Русија не е загрижена поради оваа…

 • Минатата година се зголемил бројот на доктори на науки, повеќето се жени

  Минатата година се зголемил бројот на доктори на науки, повеќето се жени

  Државниот завод за статистика соопшти дека лани со звањето доктор на науки се стекнале 209 лица, што претставува зголемување за 6,1 процент во споредба со…

 • Македонија и Грција си пружија рака и започнаа со реализација на нов проект!

  Македонија и Грција си пружија рака и започнаа со реализација на нов проект!

  Енергетски компании во Македонија и Грција развиваат планови за изградба на гасовод кој ќе ги поврзува двете соседни држави. Но тоа не е единствената цел,…

 • Шилегов: Наскоро ќе започне изградбата на мостот кај Автокоманда (видео)

  Шилегов: Наскоро ќе започне изградбата на мостот кај Автокоманда (видео)

  Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ќе го гради мостот што е дел од изборната програма на неговиот претходник Коце Трајановски. Станува збор за нова…

 • Студот нема да направи значителни оштетувања на овошките

  Студот нема да направи значителни оштетувања на овошките

  Снежниот бран што ја зафати Македонија ги затекна овошките во фаза на полно цветање каде нивната издржливост кон ниски минимални температури е околу -2 до…

 • Итната помош при поликлиниката Букурешт е повторно функционална

  Итната помош при поликлиниката Букурешт е повторно функционална

  Здравствен дом на Скопје ги известува граѓаните и пациентите дека службата на Итната медицинска помош при поликлиниката Букурешт е целосно функционална, уште од синоќа во…

 • Рекорден број локации ќе бидат во мрак како дел од „Часот на планетата Земја“

  Рекорден број локации ќе бидат во мрак како дел од „Часот на планетата Земја“

  Деветта година по ред Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција Часот на планетата Земја, кога во 20:30 часот по локално време…

 • Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден од секои пет лица во Грција е со неплатени даноци

  Еден на секои петмина во Грција е со неплатени во рок даноци, а во однос на 700.000 даночни обврзници во наредните денови ќе бидат преземени…