Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Xerox подготвува голем договор со јапонската Fujifilm

Време: 15:36

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американска компанија „Xerox Corp.“ води разговорите за да склучи голем договор со јапонската „Fujifilm Holdings Corp.“. Двете компании разговараат за низа можни договори, кои може да вклучуваат промена на контролата врз „Xerox“.

Целосно купување на пионерот меѓу фотокопирите во моментов не се гледа, а не е исклучено воопшто да не се постигне договор.

Ако сепак дојде до промена на контролата во „Xerox“, тоа ќе биде крај на независноста за американската компанија основана во 1906-та година, која беше погодена од падот на побарувачката кај фотокопирите. Според извори, потенцијалниот договор со „Fujifilm“ ќе им даде можност на двете компании да ги намалат нивните трошоци и да го направат својот бизнис поефикасен.

Акциите на „Xerox“, кои кон крајот на 90-тите години достигнаа цена над 150 долари за готово, сега се малку над 30 долари и продолжуваат да поевтинуваат поради падот на продажбата и профитот. Во моментов, вреднувањето на пазарот на компанијата е околу 7,7 милијарди долари и има над 4 милијарди долари нето-долг.

Двете компании имаат долга историја заедно. Пред 55 години тие го основаа заедничкото вложување – Fuji Xerox, кое работи во Азиско-пацифичкиот регион. Таа е 75% во сопственост на „Fujifilm“ и има продажба од 10 милијарди долари годишно.

Американската компанија е лидер на пазарот за копири до 70-тите години кога се појави конкуренција од Јапонија, која го намали нејзиното влијание. Заедничко вложување со „Fujifilm“ и помогна неа да ја одвратат конкуренцијата на „Canon inc.“ и други ривали, но на крајот на 90-тите со доаѓањето на новите технологии повторно настапи промена на пазарот, што од своја страна доведе до нови болни реконструкции.

Минатата година, „Xerox“ се подели на два дела, разликувајќи ги своите деловни услуги во нова компанија наречена „Conduent Inc.“.

Со седиште во Токио, „Fujifilm“ започнува во секторот на филмските ленти и камери, а сега поголем дел од профитот доаѓа од печатење и здравствена заштита – од системи за инвитро дијагностика до фармацевтски производи. Нејзината пазарна капитализација изнесува 22 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  P&G купува единица на германската Merck за 3,4 милијарди евра

  „Procter&Gamble“ објавија дека постигнале договор за купување на здравствената единица на германскиот фармацевтски гигант „Merck“, објави „Ројтерс“. Цитираниот износ е 3,4 милијарди евра. Набавката ќе…

 • НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Банка АД Скопје добитник на наградата Europe Banking Awards 2017

  НЛБ Групацијата четврта година по ред бележи континуирано зголемување на нето добивката, при што во 2017 година има остварено рекордна нето добивка од 225,1 милиoни…

 • „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  „Starbucks“ ќе затвори 8.000 кафулиња поради расизам

  Американскиот ланец на кафулиња во Старзбург одлучи да ги затвори сите под нивно водство во САД,  поради бранот на негативни реакции кои произлегоа поради апсење…

 • Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Проектот на Пакомак „Are you recycling?“ ги собра на едно место најеколошките ресторани и кафулиња за 2017-та

  Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на Пакомак,…

 • „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  „Нетфликс“ забележа најбрз раст на приходите во историјата на компанијата

  Приходите на „Нетфликс“ во изминатите три месеци достигнаа 3,7 милијарди долари, 40 отсто повеќе од лани, што е најбрз раст на приходите во историјата на…

 • Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Total ja купува Direct Energie за 1,7 милијарди долари

  Нафтената компанија „Total“ купува 74,3% од француската компанија за комунални услуги „Direct Energie“ за 42 евра по акција, додавајќи ги електричната енергија и природниот гас…

 • И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  И Morgan Stanley забележа рекордна добивка

  Профитот на „Morgan Stanley“ за првото тримесечје од годината е зголемен за над 40% на годишно ниво до рекордни вредности благодарение на бизнисот со трговија…

 • Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  Turkish Airlines објави рекорднo високи резултати

  „Turkish Airlines“ постигна рекордни резултати за првиот квартал од годината. Коефициентот на оптоварување (процентот на капацитетот на седишта, кој всушност е продаден и користен), пријавен…

 • И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  И покрај зголемувањето на приходите, IBM ги разочара инвеститорите

  Реструктуирањето на „IBM“ ги дава првите плодови. Во вторникот, компанијата објави зголемување од 5,1 отсто на приходите на 19,1 милијарда долари за првиот квартал, надминувајќи…

 • Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Приходите на Goldman Sachs ги надминаа прогнозите на аналитичарите

  Американската банка „Goldman Sachs“ ги урна очекувањата на „Wall Street“ за профит за кварталот, поддржан од растот на приходите од тргување и повисоки такси од…