Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Без изговори, направете го првиот чекор

Време: 14:47

Датум: јануари 11, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Новите претприемачи не се самоуверени за нивните компетенции, и не се сигурни дали нивната идеја е правилната одлука.

Ако си барате себеси изговори, за вашиот нов потфат, овие четири совети можат да ви помогнат да соберете самодоверба и да стартувате компанија.

1. Решете дали навистина сте страставени

Претприемништвото не е за секого, тоа бара да имате мотивација и храброст. Ако дојдете до заклучок дека сопствен бизнис не е за вас, тоа воопшто не е лошо. Бидете искрени со себеси, дали имате издржливост да бидете претприемач. Ќе треба да се трудите да бидете над вашата комфорна зона, и да бидете издржливи кога задачите ќе бидат предизвикувачки.

Страста го дава тој момент. Да го направите овој успешен скок бара да бидете внимателни и страствени.

2. Запознајте го пазарот

Пред да лансирате нов потфат, истражете ги вашите конкуренти, запознајте ги вашите потрошувачи, и запознајте претприемачи како што настојувате да бидете. За успехот ви треба експертиза со производ и пазар, како и внимателно планирање и егзекуција.

3. Креирајте сигурносна мрежа

Ако сте сериозни за започнување сопствен бизнис, заштедете ги ресурсите кои ви се потребни за да успеете. Недостигот на време и пари се двете работи кои ги спречуваат луѓето од стартување нов бизнис.

Скратете го времето посветено за ТВ, и посветете го за бизнис планирање и скратете ги непотребните трошоци за да ги вложите во започнување на бизнис .

4. Свртете се кон семејството и пријателите за поддршка

Луѓето блиски до вас можат да ви бидат од витално значење за прибирање на ресурси во подготовка за почеток на новиот потфат. Охрабрувањето од членовите на семејството и пријателите ќе ви помогнат да изградите претприемачка ефикасност.

Тие можат да ви помогнат и да ги идентификувате вашите силни и слаби страни. Многу луѓе не можат да ги откријат природните таленти. Семејството и пријателите можат да ви помогнат да ги согледате работите во кои сте добри и кои предизвици ве очекуваат како претприемачи.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Кога вработените се полни со поддршка и имаат некој кој ги бодри и насочува, навистина можат да го променат работењето на компанијата. Понекогаш можат неуспехот…

 • Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Среќата е најважниот елемент од професионалниот успех

  Бен Карпентер, потпретседател на „CRT Capital Group“, голема брокерска компанија која вработува околу 300 институционални брокери, напиша и објави книга „The Bigs“ во која дава…

 • Три важни нешта кога работите од дома – Mотивација, продуктивност и концентрација

  Три важни нешта кога работите од дома – Mотивација, продуктивност и концентрација

  Оние кои работат од дома знаат колку е тешко да ја одржат мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови во кои многу нешта можат да ви…

 • Неколку можни причини поради кои не ве повикале да работите на одредено место

  Неколку можни причини поради кои не ве повикале да работите на одредено место

  Сте биле одлични на разговорот за работа. Или барем така мислите, но сега откако поминал еден месец дури и повеќе, не сте сигурни. Дали се…

 • Сакате да дадете отказ? Прво одговорете на овие 6 прашања!

  Сакате да дадете отказ? Прво одговорете на овие 6 прашања!

  Давањето на отказ повлекува низа прашања, но и одговорност. Постојат луѓе кои секојдневно размислуваат за тоа како да дадат отказ или тоа планираат да го…

 • Kако секоја година да ја зголемувате вашата заработка?

  Kако секоја година да ја зголемувате вашата заработка?

  Порталот Entrepreneur.com наведува три начини како да ја зголемувате вашата заработка секоја година… Станете инвестиција, а не трошок Ако она што го нудите е едноставно…

 • 5 грешки кои го уништуваат претприемачкиот проект

  5 грешки кои го уништуваат претприемачкиот проект

  Избегнувајте ги овие пет грешки со цел да не му наштетите на вашиот претпримачки проект. 1. Непочитување на деловниот план Ако во работењето се потпирате…

 • Нешта за кои не треба да се фрустрирате

  Нешта за кои не треба да се фрустрирате

  Во секојдневието луѓето често се во состојба на стрес. Тој е резултат на обврските, работата, брзиот начин на живот, несогласувањата во приватниот и деловниот живот…

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…