Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Имате бизнис идеја која ја сметате за „добитна комбинација“ – Дали е тоа така?

Време: 10:09

Датум: јануари 6, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Секој успешен бизнис започнува со визија, но визионерските мисли мора да бидат подржани со реалната проценка на изводливоста на идејата.

Еве како да утврдите дали имате „добитна комбинација“?

Прво јасно искажете ги вашите желби. Што сакате да постигнете? Потоа направете план кој ќе ги содржи сите неопходни чекори за постигнување на таа цел.

Како ќе знаете дали вашата бизнис визија е реална?

За да можете да утврдите колку вашата визија е остварлива и профитабилна, направете сериозно истражување. Студирајте го пазарот и клиентите. Кој ќе ги купува вашите производи или услуги? Колку години имаат вашите потенцијални купувачи, колкави се нивните приходи и какви се нивните навики за трошење?

Јасната финансиска стратегија е клучот за успехот

Соберете ги сите трошоци за остварување на вашата бизнис идеја: оперативни трошоци, технологија, маркетинг… направете бизнис план.

Бизнис планот мора да биде концизен и едноставен. Планот мора да покаже профитабилност, одржливост и потенцијал за раст на вашиот бизнис.

Избегнувајте некој друг да го пишува вашиот бизнис план. Инвеститорите сакаат да видат дека ја разбирате работата и дека сте подготвени на различни начини да ја остварите вашата цел.

Предвидување на добивка

Наместо да очекувате „одлична добивка“, одредете ја точната добивка и временскиот период за кој мислите дека ќе ја остварите.

Запомнете, новиот бизнис никогаш не започнува со полна брзина. Во почетокот е доволно да ги покрива само трошоците.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…

 • Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Патот до успехот ќе го пронајдете доколку ги анализирате следниве правила… кои секој на некаков начин треба да ги почитува. Тие можеби се правила од…