Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Oсобини на успешните жени – Како да дојдете до директорската фотеља

Време: 15:13

Датум: јануари 5, 2018

Категорија: КАРИЕРА

Истражувањата велат дека овие фактори предвидуваат дали ќе бидете успешни или не…

Веројатно сте имале прилика да сретнете многу успешни жени, а веројатно и вие самите сте успешни на некој начин, без оглед дали како студент или вработен. Но што е она што на жените им дава можност да изградат сјајна кариера?

Во изминтите неколку децении бројот на жените на високите позиции прилично се зголеми, но сепак, дамите и понатака се во мал број на топ позициите. Што е тоа што жените ги спречува да дојдат до највисоките манаџерски функции? А што е она што некои дами сепак ги довело до директорската фотеља?

Неодамна направената студија на компанијата „Caliper“ која се занимава со регрутирање на таленти, се ангажираше со истражувањето на личните особини и карактеристи кои ги красат 85-те најуспешни жени. Еве кои особини биле издвоени:

1. Асертивност: Способност јасно и директно да кажат што мислат.

2. Агресивност: Во смисла на борбени залагања и конструктивно делување.

3. Емпатија: Слушање и разбирање.

4. Силно его: Самодоверба и успешно надминување на предизвиците.

5. Енергичност: Ентузијазам и грижа за себеси (да, тоа подразбира и доволна количина на сон).

6. Толеранција на стрес: Познавање на начини за опуштање.

Ова истражување исто така истакнува и дека најголемата препрека со која се соочуват жените чија кариера е во подем, е чувството на вина поради тоа што не поминуваат доволно време со семејството. Освен тоа, жените често се соочуваат и со неопходноста да ги надминат машките колеги за тие да ги сфатат сериозно, како и со недостатокот на поддршка од семејството, кога се ангажирани на позициите кои бараат многу од нив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Иако се добро платени, сепак се најдосадните професии!

  Едно интересно истражување со позанимава со најдосадните професии, па проверете дали една од нив е токму вашата професија! Утре следува уште еден работен ден, но…

 • Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Дали талентите ја напуштаат вашата компанија?

  Ви заминуваат ли талентите од компанијата? Преминуваат ли вашите најдобри вработени во конкурентските компании? Постојат начини на тоа да му ставите крај. Првиот чекор, сепак,…

 • 8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  8 ситници со кои можете да ја подигнете самодовербата

  Потребно е малку за да си ја вратите или зголемите самодовербата, потребно е само да се држите до неколку важни работи… Осум едноставни работи кои…

 • Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Кои се најголемите ризици за компаниите?

  Сајбер ризиците за прв пат се меѓу десетте најголеми глобални заканувачи за компаниите, покажува истражувањето „Aon Risk Solutions“. Како главна причина за загриженост со која…

 • Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Успешно работење надвор од канцеларијата-вистина или мит?

  Со развојот на технологијата, се чини дека поимот „канцеларија“ веќе се редефинира. Сè поголемата слобода во изборот и движењето ги прави луѓето да се чувствуваат…

 • Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Практикувајте јога за поголем успех во работата

  Сведоци сме на се поголеми промени во деловниот свет. Начинот на кој што сте работеле досега, повеќе не е доволен. Работата бара се повеќе, времето…

 • Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Сакате да напредувате брзо? Ваков колега ви е потребен!

  Експертите велат дека најуспешните лидери се оние кои активно барат фидбек, односно повратна информација и совет од луѓето со кои работат… Според Сузан Бејтс која…

 • Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Звучете професионално и образовано – Внимавајте на деловниот речник

  Сите ние тежнееме во својата работа да бидеме што подобри и поуспешни. За да стигнете до врвот, обратете внимание на својот деловен речник. Жаргони, вулгарности…

 • Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Забавете малку: Стресот на работа сериозно ни го оштетува здравјето

  Стресот кај жените и мажите во средовечни години го зголемува ризикот од равој на деменција, велат научниците. Во студијата која опфати 800 жени и мажи,…

 • Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Неколку основни правила кои треба да ги почитувате доколку сакате успех во бизнис светот

  Патот до успехот ќе го пронајдете доколку ги анализирате следниве правила… кои секој на некаков начин треба да ги почитува. Тие можеби се правила од…