Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    

Социјални претпријатија за економско јакнење на групите од социјален ризик

Време: 16:26

Датум: December 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А. официјално го заокружи едногодишниот ИПА-проект „Зајакнување на Ромките преку основање социјално претпријатие“, финансиски поддржан од Европската Унија.

По тој повод денеска во ЕУ Инфо-центарот во Скопје се одржа конференција за печат, на која беше истакнато дека Х.Е.Р.А. заедно со Општина Центар и мрежата на социјални претпријатија „Групација СОС“ од Франција работеле на отворање можности за економско зајакнување на Ромките, кои се меѓу најмаргинализираните во земјата, што во голема мера се должи и на фактот што дури 92 отсто од нив не се доволно образовани.

Имено, Х.Е.Р.А. и партнерските организации изготвија предлог-програма за развој на социјалното претприемаштво на Општина Центар за 2018 година и стратегија за финансиски механизми за социјални претпријатија во Република Македонија.

Претставувајќи ги накусо овие два документа, Ана Филиповска, локален консултант за развој на социјални претпријатија, ги истакна финансиските механизми кои овозможуваат поволна правна и финансиска околина за основање социјални претпријатија во Македонија. Притоа беше подвлечена и важноста на локалната политика во креирањето социјални претпријатија како начин на економско зајакнување на групите од социјален ризик, но и како начин на постигнување самоодржливост на сервисите што ги нуди граѓанскиот сектор.

Социјалното претпријатие „Нега плус“, кое Х.Е.Р.А. го отвори со помош на овој проект, денес нуди грижа и нега на стари и изнемоштени лица во домашни услови и вработува десет Ромки кои се обучени и сертифицирани според програмата за палијативна грижа и нега, лиценцирана од страна на Министерството за образование.

Во рамките на настанот се одржа и панел-дискусија на која беа споделени дел од успешните социјално претприемачки приказни кај нас. Покрај Благица Петрова од „Нега плус“, за неизбежните финансиски предизвици при формирањето социјално претпријатие во земјата зборуваа и социјалните претприемачи Сократ Манчев од „Покров“, Александра Илоска од „Лице в лице“, Ирина Јаневска од „Кулинари“ и Сашко Јованов од „Хуманост“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Еврозоната објави вишок од 3,3 милијарди евра во јануари, во споредба со дефицитот од 1,4 милијарди евра во претходната година, објави „tradingeconomics.com“, цитирајќи ги податоците…

 • Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Националниот долг на САД за прв пат во историјата ја надмина цифрата од 21.000 милијарди долари, покажаа најновите податоци на американското Министерство за финансии. Во…

 • Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои одлуката за изменување и дополнување на одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување…

 • Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Лујза Винтон, директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, и градоначалниците на скопските…

 • Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Учителката од Велика Британија, Андрија Зафираку е добитничка на наградата од еден милион долари, која ѝ е доделена на Глобалниот форум за образование во Дубаи.…

 • Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акцијата за пролетно расчистување отпочна денеска во Општина Кисела Вода. Педесетина сезонски работници ангажирани од Општината преку Секторот за месна самоуправа, распоредени во повеќе тимови…

 • Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Малопродажните цени на „евродизелот“ и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат 0,50 денари за литар, а цените на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“…

 • Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Од Авто-мото сојузот на Македонија соопштија дека на Попова Шапка се бележат врнежи од снег што…

 • Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Проектот „Нашата драгоценост – водата“ , по повод одбележувањето на Светскиот ден на водата, започна во Основното училиште „11 Октомври“ во општина Центар. Со ова…

 • Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  „ICT“ технологијата веќе со години претставува главен двигател на развојот на глобалната економија. Работите се одвиваат со неверојатна брзина и процес кој во некои други…