Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    

GE ќе скрати 12.000 вработени од својот енергетски бизнис

Време: 16:14

Датум: December 7, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот конгломерат „General Electric“ планира да скрати 12.000 работни места од енергетскиот бизнис, соопштува „Bloomberg“, повикувајќи се на запознаен извор. Новите лидери на компанијата имаат за цел да ги намалат трошоците и да го стабилизираат производителот.

Отпуштањата, кои формираат околу 18% од работната сила на „GE Power“, најверојатно ќе влијаат професионалните и производствените вработени надвор од САД, вели изворот, кој побарал анонимност, бидејќи плановите уште не се претставени јавно. „GE“ ги намалува и корпоративните трошоци и оние за студии и развој, додека се обидува да го надмине острилото за одложување на пазарите на гас и јаглен, додава изворот.

Потезите кои може да бидат објавени уште денес ја зголемува заштедата направена од главниот извршен директор Џон Фланери, кој веќе ја намали употребата на корпоративните авиони и ја одложи работата на новата централа во Бостон, откако ја презеде функцијата во август. „GE“, кој е најголем производител на гасни турбини, изјави минатиот месец дека ќе ја намали дивидендата за кварталот и ќе продаде некои делови од својот бизнис.

Смалувањето на работната сила ќе и помогне на „GE“ да ја постигне својата цел за намалување на трошоците за нејзината поделба на енергија за 1 милијарда долари во следната година. Планот е дел од пошироки напори за намалување на трошоците во компанијата за 3,5 милијарди долари до 2018-та година.

Акциите паднаа за 0,6 отсто на 17,66 долари – најниска вредност од пред шест години. Цената на акциите се намалија за 44% во оваа година. Ова е најлошата компанија во „Dow Jones Industrial Average“, која од почетокот на годината бележи од 22% раст.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Alibaba инвестираше уште две милијарди долари во компанијата за онлајн маркетинг Lazada

  Alibaba инвестираше уште две милијарди долари во компанијата за онлајн маркетинг Lazada

  Кинескиот технолошки гигант „Alibaba Group Holding“ објави дека ќе инвестира уште 2 милијарди долари во компанијата за електронска трговија во Југоисточна Азија, „Lazada Group“ и…

 • MasterCard го поддржува креирањето на национални криптовалути

  MasterCard го поддржува креирањето на национални криптовалути

  Компанијата за платежни услуги „MasterCard“ би била „среќна“ за да помогне во користењето на националните виртуелни валути издадени од централните банки. Тоа е она што…

 • Japan Tobacco купи една од најголемите руски компании

  Japan Tobacco купи една од најголемите руски компании

  Компанијата „Japan Tobacco“ постигна договор за купување на руската „Donskoy Tabak“ за околу 90 милијарди рубљи или 1,56 милијарди долари. Компанијата сака да ја зајакне…

 • Колкава е платата на Ворен Бафет и Чарли Мунгер?

  Колкава е платата на Ворен Бафет и Чарли Мунгер?

  Легендарните инвеститори Ворен Бафет (87 г.) и Чарли Мунгер (94 година) продолжуваат да управуваат со „Berkshire Hathaway“ и денес, и покрај нивната возраст. Од компанијата…

 • И Твитер ги блокира рекламите за криптовалути?

  И Твитер ги блокира рекламите за криптовалути?

  Твитер наскоро би можел да се приклучи на Фејсбук и на Google во процесот на блокирање на производи и услуги кои промовираат и рекламираат криптовалути.…

 • Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Од 1-ви јануари до 15-ти март 2018-та година „Газпром“ произведе речиси 110 милијарди кубни метри природен гас, покажуваат податоците на компанијата, цитирани од агенциите. Во…

 • Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Гигантите кои во ЕУ остваруваат значителни приходи од дигиталното работење, како Google и Facebook, би можеле во иднина да плаќаат три проценти данок на промет.…

 • „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  Групацијата „Секјуриком“ ги оцени како неосновани информациите дека влијаеле врз некој тендер или злоупотребиле кака било положба за да стекнат противправна имотна корист. „Сите договори…

 • Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  „Adobe Systems“ ги надмина очекувањата на аналитичарите за нејзините профит и приходи за седми по ред квартал благодарение на големиот број претплати за нејзиниот софтверски…

 • DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да се…