Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    

Дескоска: Најзначајна инвестиција за следната година е изработката на нови учебници

Време: 15:39

Датум: December 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска го презентира предлог-буџетот на Министерството за образование и наука за 2018 година.

Истакна дека вкупниот буџет за в година изнесува 25.002.838.000 денари, односно 406.555.211 евра, што претставува зголемување од 5 отсто во споредба со лани. На него се гледа како на развоен буџет, со кој ќе се инвестира во квалитетот на образованието и ќе се обезбедат подобри услови.

Дескоска истакна дека од аспект на најзначајните политики на Министерството за образование и наука буџетот содржи неколку клучни подобрувања.

„Средствата што ги пренесуваме на единиците за локална самоуправа за основното и средното образование се значително зголемени во однос на минатата година. Со тоа ќе обезбедиме повеќе средства за подобри услови во училиштата, а предвидени се и нови вработувања во согласност со реалните потреби. За оваа цел има зголемување од 4,62 отсто во однос на 2017 година или дополнителни 600 милиони денари повеќе“, рече министерката.

Како најзначајна инвестиција во делот на основното и средното образование Дескоска ги посочи предвидените средства за изготвување нови и квалитетни учебници, а нагласи дека со буџетот за 2018 година ќе се унапреди и статусот на наставниците, при што сите вработени во основното и средното образование ќе добијат зголемување на платите од 5 отсто.

„Во однос на новите учебници треба да се има предвид дека пишувањето е сериозен и долг процес. Затоа сакам да најавам дека предност во процесот ќе му дадеме на квалитетот, а не на времето за изработката на учебниците“, нагласи Дескоска.

Околу 45 отсто од планираните средства од вкупниот буџет на МОН се предвидени за финансирање на потребите на основното образование. За високото образование се наменети 26 отсто од буџетот на МОН, за средното образование се предвидени околу 19 отсто од буџетот, за ученички и студентски стандард 6 отсто, а за наука и за научните институти се предвидени 2 отсто од буџетот. За администрацијата се одвојуваат околу 1,8 отсто и 1 процент се однесува на другите проекти.

За капитални инвестиции во образованието во буџетот за 2018 има предвидено 2.140.024.000 милиони денари. Од нив, за изградба и реконструкција на основни и средни училишта се обезбедуваат 282.600.000 денари.

Посебен фокус ќе биде ставен и на подигнувањето на квалитетот на високото образование. Во 2017 година основниот буџет за високото образование изнесувал 2.553.668.000, а за 2018 година се предвидува зголемување од половина милијарда денари, потенцира министерката.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Еврозоната објави вишок од 3,3 милијарди евра во јануари, во споредба со дефицитот од 1,4 милијарди евра во претходната година, објави „tradingeconomics.com“, цитирајќи ги податоците…

 • Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Националниот долг на САД за прв пат во историјата ја надмина цифрата од 21.000 милијарди долари, покажаа најновите податоци на американското Министерство за финансии. Во…

 • Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои одлуката за изменување и дополнување на одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување…

 • Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Лујза Винтон, директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, и градоначалниците на скопските…

 • Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Учителката од Велика Британија, Андрија Зафираку е добитничка на наградата од еден милион долари, која ѝ е доделена на Глобалниот форум за образование во Дубаи.…

 • Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акцијата за пролетно расчистување отпочна денеска во Општина Кисела Вода. Педесетина сезонски работници ангажирани од Општината преку Секторот за месна самоуправа, распоредени во повеќе тимови…

 • Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Малопродажните цени на „евродизелот“ и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат 0,50 денари за литар, а цените на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“…

 • Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Од Авто-мото сојузот на Македонија соопштија дека на Попова Шапка се бележат врнежи од снег што…

 • Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Проектот „Нашата драгоценост – водата“ , по повод одбележувањето на Светскиот ден на водата, започна во Основното училиште „11 Октомври“ во општина Центар. Со ова…

 • Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  „ICT“ технологијата веќе со години претставува главен двигател на развојот на глобалната економија. Работите се одвиваат со неверојатна брзина и процес кој во некои други…