Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CEVI 1,000.00 -9.09%    GRNT 781.00 -0.78%    KMB 3,870.00 -0.35%    OHB 5,000.00 -0.01%    REPL 60,501.00 0%    RZUS 136.00 -2.16%    SBT 1,916.00 -2.96%    STB 959.55 0.24%    TEL 291.00 -0.32%    TNB 14,500.27 -0.25%    TTK 1,000.00 0.58%    UNI 2,136.00 -2.82%    

Економијата на ЕУ и еврозоната малку го забави растот во третиот квартал

Време: 15:26

Датум: December 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Економијата на Европската унија се зголеми за 0,6% во третиот квартал од 2017-та година на квартална основа, според сезонски прилагодените податоци на „Еуростат“. Бројките покажуваат дека економијата на ЕУ малку го забавува својот раст во споредба со вториот квартал од годината, кога најновите статистички податоци од статистичката агенција покажаа раст од 0,7%.

На годишна основа, бруто домашниот производ на ЕУ се зголеми за 2,6% во третиот квартал од годината. Споредено со минатата година, економијата сѐ уште бележи мало забрзување во споредба со претходниот квартал, кога годишниот раст изнесуваше 2,1%.

Слична е ситуацијата во однос на еврозоната. Економијата, исто така, забележа раст од 0,6% во квартал и 2,6% на годишно ниво. Во претходните три месеци, растот изнесуваше 0,7% во однос на првите три месеци од годината и 2,4% во однос на вториот квартал од 2016-та година.

Меѓу земјите-членки на ЕУ, највисокиот раст на БДП-то во третиот квартал од 2017-та година на квартална основа беше забележан во Романија (2,6%), Малта (1,9%), Латвија (1,5%) и Полска (1,2%). Економијата се намали во Данска за 0,6% и во Литванија останува непроменета со 0,1%.

На годишна основа, Романија се рангира на прво место, со што нејзината економија се проширува со извонредни 8,6% помеѓу јуни и септември. Веднаш потоа Малта со раст од 7,7% и Латвија со 6,2%. Данска и Грција објавија најлошите резултати, со раст од 1,3%.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Во јануари се зголеми трговскиот суфицит во Еврозоната

  Еврозоната објави вишок од 3,3 милијарди евра во јануари, во споредба со дефицитот од 1,4 милијарди евра во претходната година, објави „tradingeconomics.com“, цитирајќи ги податоците…

 • Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Прв пат во историјата – со колку нули се пишува долгот на САД

  Националниот долг на САД за прв пат во историјата ја надмина цифрата од 21.000 милијарди долари, покажаа најновите податоци на американското Министерство за финансии. Во…

 • Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7.30 до 18 часот

  Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои одлуката за изменување и дополнување на одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување…

 • Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Шилегов: Ќе го зазелениме Скопје и ќе го кандидираме за европска зелена престолнина

  Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Лујза Винтон, директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, и градоначалниците на скопските…

 • Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Најдобрата учителка на светот доби еден милион долари

  Учителката од Велика Британија, Андрија Зафираку е добитничка на наградата од еден милион долари, која ѝ е доделена на Глобалниот форум за образование во Дубаи.…

 • Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

  Акцијата за пролетно расчистување отпочна денеска во Општина Кисела Вода. Педесетина сезонски работници ангажирани од Општината преку Секторот за месна самоуправа, распоредени во повеќе тимови…

 • Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Од полноќ дизелот се намалува за пола денар, бензините непроменети

  Малопродажните цени на „евродизелот“ и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат 0,50 денари за литар, а цените на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“…

 • Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот по влажни коловози, снег на Попова Шапка

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Од Авто-мото сојузот на Македонија соопштија дека на Попова Шапка се бележат врнежи од снег што…

 • Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Во општина Центар започна одбележувањето на Светскиот ден на водата

  Проектот „Нашата драгоценост – водата“ , по повод одбележувањето на Светскиот ден на водата, започна во Основното училиште „11 Октомври“ во општина Центар. Со ова…

 • Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  Blockchain технологијата од корен го менува глобалниот финансиски пазар

  „ICT“ технологијата веќе со години претставува главен двигател на развојот на глобалната економија. Работите се одвиваат со неверојатна брзина и процес кој во некои други…