Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Lexus подготвува два нови модели за Европа

Време: 14:07

Датум: December 7, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Јапонскиот производител „Lexus“ ќе понуди два нови модели, еден од главните пазари за нив ќе биде Европа. Ова е објавено од „Autoreview“, кој се повикува на топ-менаџерот на брендот одговорен за Стариот континент.

Пред една година, „Lexus“ го покажа концептот на „UX“, а сега се подготвува за издавање на неговата сериска верзија. Тој ќе биде претставен во март во Женева, што ќе го направи најприфатливиот „SUV“ на брендот. Ќе го заземе местото на не толку успешниот хечбек „Lexus CT 200h“.

Опсегот на модификации на моделот е јасен, бидејќи компанијата ги задржува индексите „UX 200“, „UX 250“ и „UX 250h“. Според податоците на производителот „UX 250“ ќе добие 2,0-литарски атмосферски мотор со моќност од 170 КС, а хибридот „UX 250h“ – 178 КС. Поради барањата за сертификација, новиот кросовер само ќе биде лансиран во Европа во почетокот на 2019-та година.

Вториот модел е новата генерација на седанот „ES“, кој ќе биде претставен уште во јануари во Детроит. Ќе биде изграден на платформата „TNGA“ и технички ќе ја повтори во голема мера новата „Toyоta Camry“. Како изглед, сепак, автомобилот ќе биде предводник на марката „LS“.

Покрај сегашната генерација на седанот, новиот „ES“ заменува и друг модел – „Lexus GS“, кој е со слична големина, но е изграден на платформа со заден пренос и не се продава добро. Според последните информации, во февруари 2018-та година компанијата ќе престане да прима нарачки за „GS“ за Европа, а во септември ќе стартува и продажбата на новиот „ES“. За стариот континент, сепак, е достапна само хибридна верзија – „ES 300 h“, но на други пазари ќе се продаваат бензински модификации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…

 • BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  Германскиот концерн „BMW“ подготвува шест нови модели со преден погон врз основа на новата платформа „FAAR“ (Frontantriebsarchitektur), објави „Autocar“. На неа ќе бидат направени како…

 • Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милиони возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „Фјужн“, односно „Мондео“ во Европа и…

 • KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  Јужнокорејската компанија „KIA“ го покажа обновениот модел „Carnival“. Автомобилот од 2019-та година ќе се појави на локалниот пазар со почетна цена од 28.800.000 вона, што…

 • Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите…

 • Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за новиот суперкросовер „Lamborghini Urus“ ги надмина дури и најхрабрите очекувања на италијанскиот производител. Ова беше откриено во интервјуто за „CNBC“ од генералниот менаџер…

 • Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Уште во текот на летото, „Ford“ планира да го лансира новиот „Ford Mustang California Special“. Моделот е „наследник“ на истоимениот спортски автомобил, кој се произведуваше…

 • Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Двегодишната криза во побарувачката на големи SUV модели од луксузниот сегмент на европскиот пазар ќе заврши во 2019-та година. Причината за тоа е премиерата на…