Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Како до лидерската позиција?

Време: 13:17

Датум: December 7, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Универзално упатство за тоа како се станува менаџер не постои, но неколку совети од Лондонската школа за односи со јавноста, секако ќе бидат од корист и ќе ви го олеснат патот до лидерската позиција.

Немојте сите заслуги за успех да си ги припишувате себеси. И на вашите соработници им е многу важно да ги пофалите.

1. Усовршувајте се

Постојано мора да учите и да се усовршувате. Новите сознанија, откритија и новите луѓе треба да ви бидат предизвик.

2. Почитувајте ги другите

Треба да ги почитувате и да ги разбирате луѓето од вашето опкружување, како и нивните посебности и различности.

3. Правилно проценувајте

Научете да ги слушате луѓето околу себе. Извежбајте се да го забележувате и она што на изглед е неважно. Тоа може да ви помогне да избегнете погрешни проценки.

4. Бидете сигурни во своите одлуки

Мора точно да знаете што сакате, а што не; да бидете подготвени да донесувате одлуки и да носите одговорност за одлуките кои сте ги донесле.

5. Верувајте во себе

Мора да верувате во себе, но и во другите и да бидете подготвени на компромиси. Тоа ќе ви помогне да уживате во тимската работа, која е основа на доброто лидерство.

6. Прифатете го проблемот како предизвик

Добриот лидер мора да биде прибран и подготвен во кризниот момент. Проблемите треба да се сфатат како можност да се научи нешто ново и да се напредува.

7. Организирајте се добро

Мора да бидете добро организирани. Неорганизираноста во секој сегмент од животот може скапо да ве чини, а во работата може да биде и фатална.

8. Верувајте им на соработниците

За вашите соработници да ви веруваат вам, потребно е и вие ним да им верувате. Помогнете им да се развијат и да ги делат вашите уверувања и амбиции.

9. Не си ги припишувајте сите заслуги

Немојте сите заслуги и успехот да си го припишувате само себеси. И на вашите соработници им е важно да ги пофалите. Ако го направите тоа, ќе ги мотивирате да бидат уште подобри.

10. Бидете мистериозни

Сите лидери се по малку мистериозни. Треба да бидете пријатни и луѓето да уживаат во вашето друштво, но не треба со нив да ги делите своите тајни и приватни проблеми.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…