Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Топ 10 земји со најголем долг по глава на жител во светот (инфографик)

Време: 11:39

Датум: December 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Нивоата на државен долг можат да биде тешко разбирливи, многу често и досадни. На пример, информацијата за долгот на Порторико, кој е 74 милијарди долари е на насловните страници, додека долгот на САД кој достигнува износ од 20 билиони долари не се претставува како голема работа. Како тоа може да има смисла, и на кого треба да му е грижа за сите овие нешта? Графиконот во продолжение се обидува сето тоа да го објасни на лаички начин.

Користени се бројки и информации од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) за националниот долг по глава на жител. Применета е едноставна метрика. На пример, доколку американците би сакале во целост да го елиминираат својот национален долг, секој граѓанин би требало да даде по 61,539 долари. Креирани се „крофна“ кругови: колку е поголем кругот, толку е и поголем износот на долгот по глава на жител. Потоа секој е кодиран со одредена боја за да одговара на скалата која покажува колку ситуацијата е сериозна. Темно црвената значи дека земјата е во сериозни проблеми со повеќе од 75 илјади долари долг по глава на жител, додека сините земји имаат долг од по 10 илјади долари по глава на жител.

Споредувањето на долговите на земјите и нивните оптеретувања од истите, така што ќе се спореди долгот по глава на жител, е најдобриот начин за споредување од неколку причини. Тоа е всушност како споредување на јаболка со јаболка. Поради тоа Соединетите Држави можат да остварат дефицит од 63 милијарди долари за месец октомври – што едвај може да се најде во новостите на Ројтерс, но недостигот на 900 милиони долари за плаќање на долгот на Венецуела доведува до тоа целата економија на оваа земја да се соочи со хаос. Затоа, да се спореди долгот по глава на жител го прави споредувањето на земјите многу почесно и пореално.

Јапонија е во центарот на овој графикон, бидејќи оваа земја има најголем долг по глава на жител во светот, и тој изнесува 90,345 долари. Да биде појасно, доколку Јапонија сака во целост да го исплати долгот, секој нејзин жител би требало веднаш да придонесе со 90,345 долари. Не постои држава во светот каде просечните луѓе годишно трошат толку пари, Ирска е на второто место со 62.687 долари, а трети се Соединентите Држави до 61,539 долари. Тоа е речиси двојно повеќе од просечниот американски даночен обврзник за цела година.

Треба да се обрне внимание на една држава од овој графикон, Кина. Кинеската влада успеала да создаде огромна тенденција на економскиот раст (кој можеби дури од неодамна забавува) и има само 7,119 долари јавен долг по глава на жител. Значи, Кина е најмногу населена земја на планетата. Тоа се уште е неверојатен успех со оглед на тоа колкава модернизација претрпе оваа земја.

Во продолжение е листата со десет земји со најголем долг по глава на жител во светот. Треба да се има на ум дека просекот за сите земји во ОЕЦД е 50,245 долари. Исто така, треба да се обрне внимание на тоа колку земји од листата се во Западна Европа.

1. Јапонија – 90.345 долари

2. Ирска – 62.687 долари

3. САД – 61.539 долари

4. Италија – 59.372 долари

5. Белгија – 59.680 долари

6. Австрија – 49.975 долари

7. Франција – 51,768 долари

8. Грција – 49.630 долари

9. Велика Британија – 52,816 долари

10. Португалија – 44.819 долари

Бројките по глава на жител се секогаш одличен начин за споредување на различните економии од целиот свет. Не е важно кој сте – ако секој граѓанин во земјата ненадејно стане одговорен за плаќање на еднаков удел во националниот долг, би дошло до сериозни проблеми. А тоа особено е точно во случајот кога одделниот дел од националниот долг кој секој треба да го плати e поголем од годишната плата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во…

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…

 • Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од…

 • Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб…

 • Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…