Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Стариот континент пишува историја – прави свој ММФ

Време: 10:45

Датум: December 7, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европската комисија го предложи пакетот мерки за реформирање на еврозоната и зголемување на нејзината отпорност на идните кризи.

Меѓу нив е и предлогот спасувачкиот фонд на еврозоната – Европскиот стабилизационен механизам (ESM) – да се трансформира во Европски монетарен фонд (EMF).

Задачата на ЕMF, според предлогот на Комисијата, би била да обезбеди кредити за земјите членки кои се во финансиски проблеми, но би можел да развие и нови финансиски инструменти кои би биле користени за давање на дополнителна помош на членките погодени од финансиски проблеми, пренесува агенцијата Ројтерс.

Предложено е и формирање на функцијата на европскиот министер за економија и финансии, која би почнала со работа од ноември 2019 година.

Министерот истовремено ќе биде претседател на Европската комисија, претседател на еврогрупата и би ја надгледувал работата на новиот Европски монетарен фонд.

Би работел и на промовирање и пружање на поддршка за „координација и имплементација на реформите во членките на ЕУ“ и истотака би бил одговорен за идентификување на соодветни фискални политики за целокупната еврозона.

Европската комисија предложи и воспоставување на нов стабилизационен инструмент, кој на земјите погодени од кризата би им помогнал, благодарение на финансиската поддршка на ЕУ, да го одржат истото ниво на инвестиции како и во добри времиња.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во…

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…

 • Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од…

 • Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб…

 • Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…