Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

YouTube ќе вработи 10.000 луѓе кои ќе ги проверуваат објавените содржини

Време: 08:32

Датум: December 7, 2017

Категорија: КОМПАНИИ

Околу 10.000 луѓе ќе ги надгледуваат содржините поставени на платформата YouTube во 2018 година.

Компанијата YouTube ги објави плановите за вработување на уште луѓе во текот на следната година за да може благовремено да се цензурираат несоодветните содржини објавени на платформата. Последниве неколку години YouTube е под постојан притисок од јавноста поради екстремни, насилни и вознемирувачки содржини кои се отстрануваат од мрежата дури откако публиката ќе ги забележи и пријави.

YouTube има развиено софтвер кој автоматски ги идентификува видеата поврзани со екстремизам, а сега се развива софтвер кој ќе може да препознае говор на омраза и несоодветни содржини за деца. Притоа оние корисници кои ќе објавуваат такви содржини нема да можат да ги наплаќаат прегледите.

„Нашата цел е да собереме тим од 10 илјади луѓе, кои би биле доволни за да ги санкционираат содржините што се во спротивност со нашата политика“, изјави извршната директорка на YouTube, Сузан Војицки.

„Мора да имаме целосен пристап за ефикасно вршење на работата и за брзо одлучување кои канали и клипови може да се рекламираат. Забелешките од корисниците се и во насока на тоа дека треба да бидеме уште попрецизни и попрегледни во однос на објавените содржини за да не цензурираме клипови по грешка“, додаде таа.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Газпром го зголеми производството на гас од почетокот на годината

  Од 1-ви јануари до 15-ти март 2018-та година „Газпром“ произведе речиси 110 милијарди кубни метри природен гас, покажуваат податоците на компанијата, цитирани од агенциите. Во…

 • Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Google, FB, Airbnb, Amazon… да се подготват за ЕУ данок

  Гигантите кои во ЕУ остваруваат значителни приходи од дигиталното работење, како Google и Facebook, би можеле во иднина да плаќаат три проценти данок на промет.…

 • „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  „Секјуриком“: Ниту еднаш не сме ја злоупотребиле позицијата

  Групацијата „Секјуриком“ ги оцени како неосновани информациите дека влијаеле врз некој тендер или злоупотребиле кака било положба за да стекнат противправна имотна корист. „Сите договори…

 • Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  Седми квартал по ред Adobe ги надмина очекувањата на аналитичарите

  „Adobe Systems“ ги надмина очекувањата на аналитичарите за нејзините профит и приходи за седми по ред квартал благодарение на големиот број претплати за нејзиниот софтверски…

 • DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  DigiGirlz на Мајкрософт Македонија се одржа во Тетово и Скопје

  Во Тетово и Скопје се одржа DigiGirlz настанот организиран од Мајкрософт Македонија со цел да ги поттикне младите девојчиња уште од средношколска возраст да се…

 • Започна големата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија која ќе ве однесе на светското првенство во фудбал во Москва

  Започна големата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија која ќе ве однесе на светското првенство во фудбал во Москва

  Една од работите по која 2018 година ќе биде забележана и запомнета е Светското првенство во фудбал кое оваа година ќе се одржи во Русија.…

 • Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

  Тиквеш АД Скопје забележа раст на приходите и добивката во 2017 година

  Вкупните приходи забележаа раст од 12%, односно зголемување за 152,5 мил. денари. Растот се должи на зголемените приходи генерирани од домашниот пазар (за 7%) и…

 • Нафтената компанија повеќе не сака да има „нафта“ во своето име

  Нафтената компанија повеќе не сака да има „нафта“ во своето име

  Најголемата норвешка нафтена компанија „Statoil ASA“ ќе го смени името во „Equinor“, бидејќи сака да го прошири опсегот на енергетската дејност надвор од производството на…

 • Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

  Бетон АД Скопје со намалена добивка за 2017 година

  Во периодот јануари-декември 2017 година ДГ Бетон АД Скопје оствари добивка во износ од 32.975.313 денари, што е намалена во однос на претходната година кога…

 • Триглав Осигурување и Мотоцентар со нова услуга на пазарот

  Триглав Осигурување и Мотоцентар со нова услуга на пазарот

  Триглав Осигурување, во соработка со Мотоцентар, овластен увозник и дистрибутер на реномирани брендови на гуми, воведува нова услуга на пазарот, осигурување на гуми. Осигурувањето нуди…