Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Сите моќи на грејпфрутот

Време: 16:01

Датум: December 6, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Можеби сте имале можност да слушнете дека цитрусите се одлични за намалување на вишокот килограми. Од сите нив, најдобра репутација има грепфрутот.

Грејпфрут (Cirtus paradisi) претставува тропска билка од фамилијата на аргуми со горчлив вкус. Плодот е светло жолт до зеленкаст, а постои и сорта која е црвена.

Еден грејпфрут ги задоволува дневните потреби на нашиот организам за витамин Ц, што секако помага во борбата против настинки. Од семките и пулпата се добива цитрофит, кој е најдобриот антибиотик во јакнењето на имунитетот. Сепак, добро е да се знае дека не треба да се претерува со сокот од грејпфрут бидејќи повеќе од половина литар дневно може да доведе до несакани ефекти. Истото се случува и доколку изедете повеќе од еден плод.

Грејпфрутот, односно екстрактот од семките (цитрофит), претставува најсилен достапен природен антибиотик кој уништува широк спектар на микроби, вклучувајќи ги вирусите, бактериите и габичните инфекции. Има и антиоксидативно делување.

Грејпфрутот има антибактериско, антипаразитско и антисептичко дејство, а помага и при настинки, слабеење, камења во бубрезите, чир на желудникот и сл. Грејпфрутот го одржува и здравјето на дигестивниот систем, ја стимулира перисталтиката на цревата со што помага при констипација, а исто така има и антисептички и диуретски ефекти.

Богат е со витамин Ц, содржи витамин А, Б, Д, Е, како и калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк, бакар и железо. Исто така содржи голема количина на полифеноли, биофлавоноиди (60-70м проценти), поради кои делува позитивно на здравјето.

Наригенинот, кој се наоѓа во грејпфрутот, има позитивно дејство врз оштетените ДНА молекули кај тумор на простатата. Поправање на оштетената ДНА е еден од главните одбранбени механизми против ракот, затоа што ги отстранува потенцијалните канцерогени супстанци.

Грејпфрутот делува и на следните начини: Го намалува апетитот, помага во разградување на масните наслаги, го намалува нивото на холестеролот во крвта, превенира од грип и настинка, ги превенира артериосклеротичните промени, помага во борба против слободните радикали, помага во детоксификација на организмот и исфрлање на вишокот на течностите, го намалува ризикот од настанување на бубрежни камења, ја превенира појавата на егзем на кожата и др.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Пашканат: Ароматичен чувар на црниот дроб и срцето

  Иако често се меша со коренот од магдоносот, пашканатот е сосема поинаков зеленчук и има бројни благотворни својства. Станува збор за двегодишна билка богата со…

 • Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Отстранете ги и најупорните масти со овој напиток од ѓумбир

  Слабеењето може да ви биде значително забрзано со помош на ѓумбирот… Ако сакате да го симнете вишокот килограми, направете си диетален напиток кој се состои…

 • Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Ви недостасува витамин Ц? Консумирајте ги овие намирници секој ден!

  Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот систем, го одржува ткивото здраво, но и помага при апсорција на железото. Ако сте настинати, витаминот Ц ви е најдобриот…

 • Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Здраво и природно: Намирници кои го заменуваат шеќерот во напитоците

  Дали првото нешто од кое се ослободувате кога ќе започнете да држите диета е шеќерот од кафето или чајот? Ако е така, тогаш потрудете се да…

 • Најмоќното етерично масло против болки

  Најмоќното етерично масло против болки

  Етеричното масло од билката смилја помага во ублажувањето на болките без никакви нуспојави. Тоа е силен аналгетик и има посилно дејство од одделни фармацевтски производи.…

 • Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Вежби кои ветуваат супер стомачни мускули (видео)

  Оваа програма за вежбање која трае 15 минути, целосно го ангажира горниот дел од телото, а притоа воопшто не се користат стандардните стомачни вежби… Од…

 • Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Проблемите со хормоните решете ги со овие намирници…

  Нивото на женските полови хормони, естроген и прогесторенот, варира во различни фази од животот, а со стареењето нивното производство се намалува. До пореметување на нивното…

 • Испуканите пети можат да бидат минато!

  Испуканите пети можат да бидат минато!

  Доаѓа времето за сандали или папучи… а вашите пети изгледаат многу лошо?! Џабе ви се лаковите за нокти и модерните сандали, ако вашите пети изгледаат како…

 • Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Напиток кој чува од секоја болест: Зајакнете го имунитетот!

  Не дозволувајте да ве фати грип, туку „наоружајте“ се со овој фантастичен напиток кој ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го подбри вашето целокупно…

 • Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Овие вкусни закуски нема да ви донесат ниту килограм повеќе

  Ви подготвивме листа со вкусни и диетални закуски кои можете да ги јадете кога ќе посакате… Во моментите кога ни е најважно да бидеме фит,…