Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Сугарески: На транспортниот сектор од регионот му е потребна европска организација

Време: 15:40

Датум: December 6, 2017

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Mинистерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, кој претстојува во работна посета во Брисел како дел од владината делегација што ја предводи премиерот Заев, се обрати на министерскиот совет на земјите од Западен Балкан, основачи на Транспортната заедница.

Во рамки на обраќањето, Сугарески истакна дека Договорот за основање на транспортна заедница треба да обезбеди интеграција на транспортниот сектор на регионот со тој на Унијата, како една потврда на заложбите и поддршката на Европската Унија на политиката на проширување.

„Доколку се осврнеме на придобивките, предизвиците и очекувањата од претстојната имплементација на Договорот, најпрво сакам да истакнам дека ова е во согласност со започнатиот процес на интеграција на Република Македонија и нашите аспирации за членство во Унијата. Дополнително, глобализацијата и меѓузависноста на економиите, особено европските, во сите дејности вклучително и транспортот, претставува аргумент плус за претстојните реформи кои ќе бидат резултат на имплементацијата на Договорот”, рече министерот, во рамки на состанокот на кој присуствуваше и комесарката за транспортна политика на Европската комисија, Виолета Булц.

Потенцираше дека основањето на Транспортната заедница ќе ги забрза секторските реформи и либерализацијата на пазарите во земјите од Западен Балкан, додека на подолг рок ќе придонесе за подобра ефикасност и пониски трошоци на транспортните услуги.

Во рамките на посетата во Брисел, министерот Сугарески се обрати и на 13-от состанок на Министрите за транспорт во рамките на СЕЕТО мрежата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…

 • Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Владата ќе го менува моделот за осигурување на земјоделските поседи

  Државата и натаму ќе финансира 60% од премијата за осигурување на земјоделските поседи, но потребно е да се подигне свеста за потребите и придобивките од…

 • Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Невремето во Охрид оштети повеќе објекти на крајбрежјето

  Како што информираат од општината, нивото на Охридското Езеро е 693,78 метри, а тоа е 3 сантиметри над дозволената кота од 693,75 метри. „Кризниот штаб…

 • Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Денес облачно и врнежливо време, од четврток доаѓа нов студен бран

  Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролоши работи. Околу пладне во североисточните и источните делови ќе…

 • Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Brexit почнува да го „крши“ обединетиот фронт на ЕУ

  Националните интереси на поединечните земји-членки се претвораат во тест за обединетиот фронт што преостанатите 27 земји во Европската унија ги презеле досега во разговорите за…

 • „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  „Виенски бал“ – вечерва духот на Виена повторно во Скопје

  Вечерва во хотелот „Александар палас“, македонските посетители повторно ќе може да уживаат во авангардната културно-музичка манифестација „Виенски бал 2018“. Организаторот, здружението за културна соработка „Јохан…