Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Седум реченици кои ќе ви помогнат да преживеете тежок и стресен период

Време: 13:19

Датум: December 6, 2017

Категорија: КАРИЕРА

Следниот пат кога ќе преживувате тежок и стресен период, обидете се да ги имате на ум овие седум моќни реченици, пишува RiseЕarth.

Ќе ми биде непријатно

Кога ќе дојдат тешките времиња, ќе излезете од вашата прјатна зона. Морате да бидете свесни дека тоа е само првремено и дека ќе ви биде добро кога ќе помине стресниот период. Вдишете длабоко и победете го тој период.

Посилен/на сум од ова

Очајот може да ве поплави. Само обидете се да се сетите дека сте многу силна личност и дека можете да преживеете се.

Пет години од денес?

Размислете дали таа одредена ситуација ќе се влијае на пример и за пет години. Дали е толку важна и критична? Ова ќе ви помгне да сфатите дека проблемот е моментален и ќе пројде.

Неуспехот ве учи

Не паѓајте во депресија ако сте доживеале неуспех. Продолжете понатака и продолжете да вежбате. Верувајте во себе и ќе дојдете до победата.

Најдобро што можете

Направете се најдобро што можете, дајте се од себе и тоа ќе биде доволно. Барем ќе знаете дека не сте се откажале и не сте потфрлиле.

Слушајте го внатрешниот глас

Вашиот морал е многу важен. Борете се за она во што верувате дека е правилно и чувајте се од погрешното.

Само вие можете да се усреќите себе си

Ова е најважната мантра од сите, единствено вие самите можете да се усреќите. Ви сте единствената причина за тагата и среќата кои ги чувствувате.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како се гради добра репутација на работа

  Како се гради добра репутација на работа

  Сигурно имате колега или колешка на работа за кои сите мислат дека се добри. Колку пати ќе слушнете дека некој ги пофалил. Тие работат добро…

 • Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Топ 10 земји за пронаоѓање на работа

  Голем број на граѓани размислуваат за заминување од земјата во потрага во работа, а кога се избира земја за преселување, важно е да обрнете внимание…

 • Три чекори до исполнет живот

  Три чекори до исполнет живот

  Голем број на луѓе, барем понекогаш, се чувствуваат изгубено во животот – како работите да не одат како што треба, работата која ја работат не…

 • Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Зошто промените и прилагодувањето се важни во животот и во работата?

  Овие десет цитати ќе ви ги прикажат најдобрите животни вистини зошто промените и прилагодувањето се важни во животот, но и во работата. 1. Не преживуваат…

 • 24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  24 совети од Доналд Трамп за претприемачите (видео)

  Многумина се сложуваат дека Доналд Трамп е подобар бизнисмен отколку претседател. Како претприемач тој се докажа и стана милијардер, а историјата ќе покаже што ќе…

 • Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Придржувајте се до овие совети доколку сакате да бидете подобар работник

  Многумина се принудени да работат работа која не ја сакаат. Потполно е јасно дека би било полесно ако сите би можеле да ја најдеме работата…

 • Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Како набрзина да се подготвите за деловниот состанок

  Часот е 08:50, а вашиот мобилен ви сигнализира дека во 09:00 имате состанок кој сосема сте го заборавиле….имате само десет минути да се подготвите, а…

 • Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Три знаци дека морате да започнете да барате нова работа

  Вработените најчесто не сфаќаат навремено дека работното место им виси во воздух и дека е време да се фрлат во потрагата по нова деловна прилика.…

 • Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Важни лекции кои ќе ви помогнат во кариерата

  Прочитајте ги следните седум совети кои ќе ви помогнат да бидете поуспешни во вашата кариера… 1. Парите се важни Кој и да каже дека не…

 • Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Поставете си ги овие 7 прашања кога ви се нуди работа која всушност вие не ја сакате

  Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви…