Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,103.61 -1.49%    GRNT 942.01 0.23%    KMB 6,479.99 -0.68%    MPT 55,273.88 -1.35%    MTUR 4,400.00 0%    OKTA 3,304.96 0.15%    REPL 83,000.00 -0.6%    STB 1,039.19 1.34%    TEL 293.00 0%    TNB 15,798.82 0.81%    UNI 1,803.66 -4.32%    

Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

Време: 10:56

Датум: декември 1, 2017

Категорија: ИНТЕРВЈУ

Денар: г-ѓа Каровска, која е основата дејност на  Каровска ДООЕЛ, кои услуги ги нудите?

-Каровска ДООЕЛ е Друштво за економско сметководствени услуги и даночно советување и нудиме услуги од оваа област: финансиско сметководствени услуги, консалтинг услуги, финансиски анализи, изработка на бизнис планови, натаму, по договор, вршење на услуги од областа на работни односи и останати финансиски услуги, како и регистрација на нови правни субјекти во Централниот Регистар на РМ.

Денар: Што е она што ве одвојува од големата конкуренција на пазарот? Кои се придобивките кои ги имаат компаниите кои ги користат вашите услуги?

-Конкуренцијата е голема на пазорот, но сметам дека секој има свои клиенти и работа, затоа што постојат многу правни и физички лица кои имаат потреба од финансиско сметководствени услуги. Нашите клиенти, покрај тековните договорени услуги, добиваат и услуги и грижа, како на пример- предлози и насоки за намалување на тековните трошоци, најчесто банкарските трошоци. Се фокусираме поединечно на секој клиент и неговата дејност на работење која можеби има своја различна и посебна специфика од другите компании и бара соодветна финансиска грижа, потоа, услуги и совет во делот на кредитирањето или штедењето, предлози и совети за добра и рана наплата на побарувањата кои компаниите ги побаруваат од своите купувачи.
Регистрираме нови правни субјекти без надоместок, доколку се склучи договор за понатамошна соработка во делот на финансиите и сметководството. А, коректниот и пријателски однос е секогаш присутен кај нас.

Денар: Важите за голем професионалец во вашата област. Може ли да ни дадете кратко резиме на вашата кариера?

-Јас сум дипломиран економист, и поседувам сертификат за овластен сметководител издаден од ИСОС. Моето искуство го стекнав работејќи на одговорите за  потребите на физичките и правни лица, како долгогодишен банкарски менаџер во една од водечките банки во земјава, со големо дополнително искуство како предавач во банката, а едуцирана во едукативните центри надвор од државава за тренери на NBG групацијата. Предавач на семинари сум, работилници на различни теми, со посебен акцент од областа на книговодството и банкарството. Паралелно, цели триесет години работам и сметководство на здруженија и  компании со различни дејности- градежништво, трговија, производство, туризам, угостителство, занаетчиство и многу други со различни услужни дејности.

Стекнатото знаење и искуство многу ми придонесе да напредувам во банкарското работење како менаџер на една од водечките филијали на банката, во делот на кредитирање на правните лица, гаранциите, депозитите на правни лица,  и воопшто во работењето на денарскиот и девизен платен промет. Се ова пак, од друга страна, донесе предност во поефикасното вршење на услугите кај компаниите кои имаат потреба од вакви производи и услуги кај банките и финансиските институции.

Натаму, големо искуство носам и од ИТ компанијата ИТД Дистрибуција ДОО од Скопје, каде работев како финансов директор- компанија меѓу подобрите ИТ компании во државава, а дел од  странска групација со која сега надворешно соработувам. Накратко, искуства собрани на  повеќе страни, кои меѓусебно се надополнуваат.

Денар: Кои се најчестите недоумици, грешки кои ги прават компаниите при изборот на лицето/ компанијата која ќе се грижи за еден од најважните сегменти во работата сметководството?

-Некои клиенти често се фокусираат на цената на  услугата која треба да ја добијат за идната соработка, што секако е важен дел, но подеднакво важно е и портфолиото на клиенти кои сметководственото биро ги води или соработувал, како и искуството на првиот човек во друштвото.

Денар: Кога е најдобро или идеално време за преминување од едно во друго сметководствено биро. Верувам дека оваа недоумица ја имаат голем дел од компаниите.

-Добро е преминувањето со работа кај новото сметководствено биро, да биде на крајот на тековната година, односно почетокот на наредната. Секако, ако нема услови, пресекот може да се случи во кој и да е период од годината.

Денар: Според Вас, колку е сметководителот важен за успехот на една компанија?

-Многу важен! Компаниите би имале поголем успех, работејќи на нивниот личен професионален план, ако ние сметководителите, одговорно, професионално и во рамките на Законите, прописите и правилата работиме и ги бележиме настанатите ситуации од нивното работење.

Денар: Во неколку наврати се најавуваат измени во Законот за сметководствени работи, како стручно лице во оваа област, како ги оценувате предложените промени?

-Да, постојат предлог новини во Законот за вршење на сметководствени работи, а ги двојам како значајни, намалувањето на бројот на часови за КПУ (континуирано професионално усовршување) обуките, давање можност за замена на уверенија од МФ за уверенија од ИСОС и упис на лицата незапишани во Регистарот на сметководители и овластени сметководители. Овие предложени промени се коректни и во интерес и задоволство за добро работење на сите сметководители и овластени сметководители.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Руи Кореиа, директор и претседател на Бордот за едукација на ACI – Асоцијација на финансиски пазари

  Интервју со Руи Кореиа, директор и претседател на Бордот за едукација на ACI – Асоцијација на финансиски пазари

  Од ноември 2017 година во ACI FMA, и со улога да се развијат алатките за образование на Здружението на учесниците на пазарот, Руи има глобална…

 • Ивона Милошеска, „Хилтон“: Многу успешно се справуваме со предизвиците во работењето неполна година по отворањето

  Ивона Милошеска, „Хилтон“: Многу успешно се справуваме со предизвиците во работењето неполна година по отворањето

  Топлото гостопримство и подготвеноста да се исполни секоја желба и барање на гостите за време на нивниот престојот во хотелот DoubleTree by Hilton Skopje е…

 • Интервју со Александар Убавков, член на УО на МАСИТ и Регионален Менаџер на МУСАЛА Софт

  Интервју со Александар Убавков, член на УО на МАСИТ и Регионален Менаџер на МУСАЛА Софт

  Денар: Како ја оценувате моменталната даночна политика за ИКТ секторот во Македонија од аспект на данок на личен доход, данок на добивка и останати даноци?…

 • Интервју со Горан Цветинов, генерален директор на „Нептун“

  Интервју со Горан Цветинов, генерален директор на „Нептун“

  „Нептун“ и „Балфин“ сериозно ги вреднуваат вработените, партнерите и клиентите Најголемиот ланец маркети за бела техника и електроника во Македонија, „Нептун“, којшто е член на…

 • Интервју со Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Интервју со Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Анита Ангеловска-Бежоска стапи на функцијата гувернер на Народната банка на Република Македонија во мај 2018 година, со речиси дванаесетгодишно претходно работно искуство во институцијата. Во…

 • Филип Поповски: ФФМ е професионална институција со единствена цел развој на македонскиот фудбал

  Филип Поповски: ФФМ е професионална институција со единствена цел развој на македонскиот фудбал

  На натпреварот против Лихтенштајн, Фудбалската федерација на Македонија одбележа значаен јубилеј, 25 години од првиот официјален натпревар на репрезентацијата на Македонија. Веројатно, ви е драго…

 • Интервју со Анита Спасовска – генерален директор на Бучен Козјак Куманово

  Интервју со Анита Спасовска – генерален директор на Бучен Козјак Куманово

  Денар: Бучен Козјак е млекарница која е позиционирана како фамилијарна и традиционална. Во која развојна фаза се наоѓа сега млекарницата? А: Бучен Козјак постои 35…

 • Интервју со г-ѓа Валентина Тасева, генерална директорка на Семос Едукација

  Интервју со г-ѓа Валентина Тасева, генерална директорка на Семос Едукација

  Валентина Тасева: Од Electronic Arts се вратив со нова визија и развиен бизнис план Интервју со г-ѓа Валентина Тасева, генерална директорка на Семос Едукација и…

 • Интервју со Радослав Нановиќ, генерален директор на DHL Македонија

  Интервју со Радослав Нановиќ, генерален директор на DHL Македонија

  Радослав Нановиќ: Иднината со DHL ќе биде уште поинтересна и спектакуларна Денар: Годинава, DHL Македонија одбележа 25 години постоење во земјава. Како би ги претставиле…

 • Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  ИТ експерт со огромно работно искуство како во јавниот, така и во приватниот ИТ сектор во Словенија. Во 2007 година, г. Сајовиц основа сопствена комапнија…