22 мај, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕТри оброка се задолжителни секој ден, а еве во кое време треба...

Три оброка се задолжителни секој ден, а еве во кое време треба да ги внесувате

Времето за оброк игра голема улога во метаболичките процеси на организмот. Посебно е важно за лицата кои сакаат да ги загубат вишокот килограми.

Прво и основно е појадокот да не се прескокнува, а експертите тврдат дека најдобро би било првото јадење да се консумира околу 7 часот наутро. Тие советуваат да испиете една чаша вода за да го хидрирате телото кое обично наутро останува без течност.

Што се однесува до ручекот, иделано е да го консумирате меѓу 12 и 30 и 13 часот, додека последниот оброк во текот на денот, односно вечерата би требало да ја завршите до 19 часот.

Совет е тогаш да јадете полесни јадења, бидејќи со времето се забавува и варењето, па постои и можност повеќето калории да прејдат во залихи.

А препораката од екпертите за слатките?

Околу 11 и 30, пред ручекот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП